دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

8 مشکل ذهنی و عاطفی که زندگی جنسی مردان را تحت تاثیر قرار می دهد

بدون توجه به سن، وضعیت رابطه، یا گرایش جنسی مردان، رابطه جنسی و صمیمیت بخش های اساسی رفاه آن ها هستند. در واقع، سلامت جنسی و روان به طور ذاتی به هم مرتبط هستند و مزایای رابطه جنسی برای سلامت روان به سختی قابل انکار است.

این یک واقعیت رایج است که مشکلات پزشکی زمینه ای به طور جدی بر زندگی جنسی مردان تأثیر می گذارد. با این حال، مسائل روحی و روانی نیز نقش مهمی دارند و می توانند میل جنسی را کاهش داده و باعث اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ، زودانزالی یا دیرانزالی، آنورگاسمی و مشکلات برانگیختگی شوند.

فهرست عناوین
8 مشکل ذهنی و عاطفی که زندگی جنسی مردان را تحت تاثیر قرار می دهد

داشتن زندگی جنسی رضایت بخش، بدون داشتن رفاه ذهنی و عاطفی غیرممکن است. مشکلات مربوط به عزت نفس، آسیب، استرس، مشکلات بین فردی یا اختلالات روانی به موانعی تبدیل می شوند که به مردان اجازه نمی دهد با دیگران احساس نزدیکی کنند، درگیر صمیمیت شوند و از تجربیات جنسی خود لذت کامل ببرند.

متأسفانه، مردان کمتر در مورد مشکلات عاطفی و جنسی خود صحبت می کنند. انگ، مردانگی سمی، تابوهای اجتماعی، شرم یا عدم خودآگاهی جنسی و آموزش جنسی بر این موضوعات سایه افکنده است.

پس بیایید کمی روشن تر به موضوع نگاه کنیم و ارتباط بین سلامت روان و مشکلات جنسی و راه های کمک گرفتن در مورد آن ها را دریابیم.

 

 

1. تاثیر استرس بر زندگی جنسی مردان

استرس مالی، شغلی، تحصیلی، فشار اجتماعی، بحران میانسالی، عدم تعادل کار و زندگی، بحران هویت، و مسائل مربوط به روابط می‌تواند بر هر جنبه‌ای از رفاه مردان از جمله سلامت جنسی آن ها تأثیر بگذارد.

جای تعجب نیست که: هنگام مواجهه با هر گونه چالش شخصی، حرفه ای یا اجتماعی، معمولاً کاهش میل جنسی را تجربه می کنید و رابطه جنسی را در اولویت قرار نمی دهید. علائم جسمی و روانی استرس مانند خستگی، مشکلات خواب، فشار خون بالا، سردرد، انرژی کم، نگرانی و تحریک پذیری، می تواند شما را برای هر نوع صمیمیت بیش از حد خسته کند و نحوه سیگنال دادن مغز به واکنش فیزیکی بدن را مختل کند. استرس به راحتی زندگی جنسی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

علاوه بر این، به دلیل انگ های ناشی از هنجارهای جنسی سفت و سخت و مردانگی سمی، مردان تمایل دارند احساسات خود را سرکوب کنند، تجربیات استرس زا را در خود انباشته کنند، یا از سایر راهبردهای مقابله ای ناسازگار استفاده کنند.

استرس می تواند به نوبه خود انباشته شود و تبدیل به استرس مزمن شود. استرس مزمن یک حالت مداوم "جنگ یا گریز" است که در آن آدرنالین و کورتیزول نقش اصلی را بازی می کنند. استرس مزمن و طولانی مدت به شدت با توسعه اختلال نعوظ مرتبط بوده و یادگیری استراتژی های مدیریت استرس سالم، بخش مهمی از درمان این اختلال است است.

 

2. اضطراب و مشکلات جنسی مردانه

مشکلات جنسی مانند انزال زودرس یا زودانزالی، اختلال نعوظ و اجتناب از رابطه جنسی به ویژه در بین افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی رایج است. نزدیک به 37 درصد از مردان مبتلا به اختلال نعوظ، اختلالات اضطرابی را نیز گزارش کرده اند.

با این حال، اضطراب و نگرانی بدون هیچ مشکل و دلیلی خاص به عنوان واکنشی به استرس روزانه نیز عامل مهمی در از دست دادن میل جنسی بوده و می تواند باعث اختلال نعوظ شود. همانطور که در مورد استرس صادق است، اضطراب نیز فرآیندهای مهم بدن برای برانگیختگی جنسی را مختل می کند و بر سیستم عصبی سمپاتیک که مسئول شروع و حفظ نعوظ است، تأثیر می گذارد.

جدای از آن، اضطراب عملکرد جنسی شایع ترین علت اختلال نعوظ، از دست دادن اعتماد به نفس جنسی، تصویر ضعیف بدن، آنورگاسمی و ترس از رابطه جنسی در مردان جوان 20 تا 35 ساله است.

اضطراب عملکرد جنسی یک مسئله بزرگ در ابتدای زندگی جنسی است. حوادث قبلی «نه بهترین آن ها»، فقدان تجربه یا کمال گرایی، آنها را بیشتر در مورد صمیمیت مضطرب می کند و این مسئله، رابطه جنسی را از یک تجربه لذت بخش به رویدادی اضطراب زا تبدیل می کند.

 

به این ترتیب، یک دور باطل رخ می دهد:

 

 • 1. تجربه منفی جنسی منجر به عزت نفس پایین، احساس بی ارزشی، تقویت اضطراب و کاهش لذت جنسی برای شخص و شریک زندگی او می شود.
 • 2. فرضیات منفی در مورد خود و عملکرد جنسی را فعال می کند: "من به اندازه کافی خوب نیستم." "من باید همسرم را با آمیزش دخولی راضی کنم." "من باید عملکرد خوبی داشته باشم."
 • 3. باعث باورها و پیش بینی های منفی می شود: من خیلی زود نعوظ یا کنترل انزال خود را از دست خواهم داد - شریک زندگی من ناامید خواهد شد - او ناتوانی من را به دیگران خواهد گفت - او مرا ترک خواهد کرد.

 

رابطه جنسی قسمتی از طبیعت است و هیچ چیزی در طبیعت قابل پیش بینی نیست.

 

3. اثرات افسردگی بر زندگی جنسی مردان 

بر اساس گزارش CDC، حدود 5.5٪ از مردان ایالات متحده افسردگی دارند. اما این ارقام حتما بیشتر از این ها است، زیرا افسردگی مردان موذی‌تر و درونی‌تر است. بیشتر مردان تمایلی به صحبت در مورد مشکلات سلامت روان ندارند و کمتر به دنبال کمک مناسب هستند.

علاوه بر این، در حالی که افسردگی در بین همه جنسیت ها شباهت های زیادی دارد، مردان آن را کمی متفاوت تر تجربه می کنند. برخی از علائم ممکن است شامل پرخاشگری، تحریک پذیری و رفتارهای خشن یا پرخطر باشد. همچنین در آن ها احتمال بیشتری برای کناره گیری و منزوی شدن وجود دارد.

علائم زیر، همراه با علائم رایج افسردگی مانند خستگی، بی لذتی، اضطراب، شرم، احساس ناامیدی و بی ارزشی، و نوسانات خلقی، باعث بسیاری از مشکلات جنسی مردانه می شود:

 

 • کاهش احساس صمیمیت با عزیزان
 • تردید در مورد چگونگی فکر کردن، صحبت کردن، یا آغاز صمیمیت
 • میل جنسی کم یا عدم وجود آن
 • اختلال در نعوظ
 • مشکلات عزت نفس جنسی
 • مشکل در ارگاسم

 

فرد مبتلا به افسردگی در لحظه رنج خود قفل شده است. بنابراین سخت است که با شریک زندگی خود آگاه و صمیمی باشیم. در این مورد، ممکن است مردان در مورد اینکه نمی خواهند از نظر جنسی و عاطفی با دیگران ارتباط برقرار کنند، بیشتر احساس گناه، استرس و نگرانی را داشته باشند.

با این حال، افسردگی بسیار قابل پیشگیری و درمان است. درمان معمولاً شامل ترکیبی از خودیاری، گفتگو درمانی و داروها است. شایان ذکر است که داروهای رایج برای افسردگی می توانند عوارض جانبی مانند کاهش میل جنسی یا تاخیر در انزال را ایجاد کنند.

خوشبختانه، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند راه حلی برای این موضوع داشته باشند. مهم است که با پزشک خود در مورد این عارضه جانبی صحبت کنید تا او بتواند برنامه درمانی بهینه را برای شما ارائه دهد.

 

4. احساس در مورد تمایلات جنسی در هنگام سوگواری

در حین سوگواری، معمولاً افراد در طیفی بین کاهش میل جنسی و افزایش میل جنسی حرکت می کنند.

مطمئناً، سوگ، غم و اندوه یک تجربه پیچیده و عمیقاً شخصی است که با احساسات و عواطف دردناک شدید همراه است. و حفظ ارتباط جنسی با شریک زندگی خود در حالی که مراحل سوگواری را پشت سر می گذارید ممکن است غیرممکن به نظر برسد.

زمانی که ذهن شما با غم، افسردگی، عصبانیت، استرس و احساس گناه پوشیده شده است، احساس برانگیختگی و حتی فکر کردن به رابطه جنسی دشوار است. و ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد تا دوباره به فعالیت جنسی علاقه مند شوید. اغلب، مردم برای بازگشت به مسیر به حمایت بیشتر و مداخلات حرفه ای نیاز دارند.

علاوه بر این، هنگامی که شما در غم و اندوه یک فقدان غم انگیز هستید، همه چیز می تواند پیچیده تر شود. وقتی دیگران سطح غم و اندوه این از دست دادن شما را تشخیص نمی دهند، ممکن است با تجربیات دردناک خود به شدت احساس تنهایی کنید و با قطع رابطه عاطفی ویرانگر با یکی از عزیزان خود که نمی تواند دلیل رد صمیمیت جنسی شما را درک کند، مواجه شوید.

در مورد افزایش میل جنسی، صمیمیت جنسی به عنوان یک مکانیسم مقابله ای عمل می کند که به ترشح هورمون های احساس خوب و کاهش درد کمک می کند. همچنین رابطه جنسی می تواند آرامشی که افراد در هنگام سوگواری به آن نیاز دارند و سایر منابع ضروری برای پردازش درد عاطفی را برای آن ها فراهم کند.

همچنین، صمیمت کمک می کند که با شریک زندگی خود در مورد آنچه که در شما می گذرد صحبت کنید و به او بینشی در مورد نیازهای عاطفی و جنسی حال حاضر خود بدهید. اگر تمایلی به رابطه جنسی ندارید، می توانید بگویید:

"من در حال حاضر روزهای سختی را پشت سر می گذارم، بنابراین نمی توانم به رابطه جنسی فکر کنم. این باخت بر من تاثیر بدی می گذارد. من غرق در غم و اندوه و غمگین هستم و ممکن است مدتی طول بکشد تا احساس بهتری داشته باشم. اما از حمایت و آمادگی تو برای حضور در کنار من صمیمانه سپاسگزارم."

مکالمه در مورد غم و اندوه و رابطه جنسی ناخوشایند به نظر می رسد، به خصوص زمانی که با یک مشکل همراه باشد. و شروع کردن آن به شجاعت و قدرت زیادی نیاز دارد. اما پنهان شدن از آن هم می تواند روند سوگواری شما را منزوی کننده تر، گیج کننده تر و طاقت فرساتر کند.

 

همچنین بخوانید: تنش جنسی - 4 نشانه و راه های کنار آمدن با آن

 

5. مشکلات مربوط به عزت نفس

روابطی که با خودتان دارید، یکی از تاثیرگذارترین عوامل در تمایلات جنسی شماست. در حالی که داشتن ناامنی ها و آسیب پذیری ها برای هر فردی طبیعی است، تصور ضعیف از خود و عزت نفس پایین جنسی، لذت زندگی جنسی شما را از بین می برد. اگر اینطور است، شما تنها نیستید، زیرا بسیاری از مردان این مشکل را تجربه می کنند.

وقتی صحبت از پذیرش خود به میان می‌آید، همه چیز به‌ویژه جنبه‌های یک دنیای صمیمی پیچیده، بسیار پیچیده می‌شود. ما با «استانداردهای» اجتماعی روابط، بدن و تمایلات جنسی بمباران شده‌ایم. و ما آنقدر به خاطر خواسته‌ها، نیازها و خواسته‌های جنسی واقعی‌مان مورد انتقاد قرار می‌گیریم که هماهنگی با آنها و غلبه بر شرم یا گناه دشوار است. این اتفاق می تواند این احساس که شما لایق مورد نظر قرار گرفتن یا لذت بردن هستید را ریشه کن کند.

همچنین، این منجر به خودآگاهی بیش از حد در مورد بدن شما می شود. شما درگیر ظاهرتان، نحوه «پنهان کردن» ناخوشایندترین اعضای بدنتان و کارهایی می شوید که انجام می دهید. و شاید در نهایت به تن شرمی یا شرم از بدن دچار شوید. شما به جای دریافت تجربیات لذت بخش از نزدیکی عاطفی و فیزیکی، بر احساسات قضاوت احتمالی تمرکز می کنید.

معمولاً ایده‌آل‌های غیرواقعی که در رسانه‌ها نشان داده می‌شوند، مقایسه‌های اجتماعی، انتقاد از خود، مشکلات سلامتی یا مردانگی سمی دلایل اصلی برای نداشتن مثبت نگری به بدن و داشتن تصویری منفی از آن در افراد است. اما حضور در کنار یک تراپیست می تواند مکانی امن برای شما باشد تا در جهت پذیرش خود تلاش کنید و ادراکات منفی از بدن و تمایلات جنسی خود را به چالش بکشید.

همچنین، توسعه خودآگاهی یک مهارت مفید برای کشف نقاط مثبت و منفی بدن شما و اینکه چه چیزی می تواند باعث آنها شود، است.

 

هیچ کس از کمبود رابطه جنسی نمی میرد. این کمبود عشق است که کشنده است.

 

6. نگرانی های جنسی

تمایلات جنسی شما بخش مهمی از زندگی شما است. آن طور که بسیاری تصور می کنند، گرایش جنسی سیاه و سفید نیست و در یک طیف متغیر است. و کاملاً طبیعی است که اگر از آن طیف عبور کنید، گیج شوید، تمایلات جنسی خود را زیر سوال ببرید، یا تغییراتی را در جاذبه های خود احساس کنید. با بالا رفتن سن، نسبت به ترجیحات و نیازهای خود آگاهی بیشتری پیدا می کنید و به جنبه های جدیدی از زندگی جنسی دسترسی پیدا می کنید که قبلاً نمی توانستید به آنها دست پیدا کنید.

با این حال، مردان اغلب در مسیر خود برای کشف خودشان با موانع جدی روبرو هستند. عوامل زیادی می توانند شما را از پذیرش کامل تمایلات جنسی تان باز دارند:

 

 • تابوهای سنتی یا باورهای فرهنگی
 • تبعیض جنسیتی و جنسی
 • سطح باز بودن در مورد بحث های مثبت جنسی با دوستان، خانواده، یک عزیز یا جامعه اجتماعی
 • ترس از جدایی یا طلاق از شریک فعلی
 • مشکلات مربوط به اعتماد
 • تجربیات آسیب زا
 • عدم آگاهی یا آموزش جنسی
 • پیام های منفی قوی در مورد رابطه جنسی که در طول نسل ها منتقل شده است
 • محدود کردن تربیت یا عدم تایید والدین
 • احساس شرم و گناه در رابطه جنسی
 • ترس از صمیمیت

 

کشف تمایلات جنسی شما می تواند یک فرآیند واقعا هیجان انگیز باشد. اما همچنین می تواند یک تجربه ترسناک و از نظر احساسی دشوار باشد. ممکن است نگران این باشید که دیگران چه واکنشی نشان خواهند داد، چه معنایی برای آینده شما خواهد داشت و اینکه آیا روابط متعهدانه شما را خراب می کند یا خیر.

احساس فشار برای پنهان کردن اینکه چه کسی هستید می تواند واقعاً استرس زا باشد و بر رفاه و زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد. اگر این فشار و احساسات سخت برای شما ایجاد شد، صحبت با یک متخصص یا فقط شخصی که با او احساس اعتماد و امنیت می کنید، بسیار مفید خواهد بود.

به یاد داشته باشید که تغییر در تمایلات جنسی شما به این معنی نیست که رابطه تان به پایان رسیده است. در یک رابطه سالم، شما باید با بحث در مورد مسائل جنسی راحت باشید و همراه با شریک زندگی خود سعی کنید روی تمایلات یکدیگر کار کنید تا ببینید چه چیزی برای هر دوی شما مناسب و مفید است.

 

7. واکنش به تروما و ضربه روحی

حدود 6 مرد از هر 10 مرد حداقل یک ضربه روحی را در زندگی خود تجربه می کنند. و از هر 6 مرد حداقل 1 نفر مورد آزار جنسی یا تجاوز قرار گرفته است.

این آمار کمتر از آمار واقعی است، زیرا اولا شامل تجارب غیر تماسی نمی شود و ثانیا مردان بیشتر از زنان در مورد تجارب آسیب زا ساکت می مانند.

قربانیان حوادث آسیب زا از عوارض عاطفی، جسمی و روانی دشوار و طولانی مدت رنج می برند. علاوه بر خطر بالاتر تجربه اختلال در نعوظ یا ED، در اینجا فقط برخی از واکنش‌های مشترک بازماندگان مرد آورده شده است:

 

 • احساس قطع ارتباط با بدن
 • بی حسی جسمی یا احساسی
 • احساس حقارت، مثل اینکه «کمتر مرد هستید»
 • اجتناب از صمیمیت
 • میل جنسی کم یا بدون میل جنسی
 • بیش فعالی جنسی به عنوان پاسخی به سوء استفاده
 • فلاش بک یا یادآوری غیر ارادی رویداد آسیب زا در هنگام برانگیختگی فیزیکی
 • مشکلات سلامت روان، مانند اختلال اضطراب، افسردگی، اختلال اضطراب یا استرس پس از سانحه یا PTSD، مشکلات خواب، و اختلالات خوردن
 • اجتناب از افراد یا مکان هایی که یادآور رویداد آسیب زا هستند
 • ناتوانی در آرامش
 • سرزنش خود یا شرمساری
 • مشکلات مربوط به اعتماد یا ناتوانی در ایجاد ارتباطات معنی دار و طولانی مدت
 • افزایش حس انزوا
 • همه این واکنش‌ها می‌توانند پیوند ایمنی و مراقبت را که برای داشتن تجربه‌های جنسی لذت‌بخش و سالم ضروری هستند، بشکنند.

 

در حالی که انگ، شرم و نگرانی در مورد افشای اطلاعات آن ها، درخواست کمک را به چالشی بزرگ برای مردان تبدیل می‌کند، یافتن یک پزشک معتمد و متخصص سلامت روان که بتواند به شما در درمان، مقابله با اثرات مخرب و بازیابی مجدد استقلال در بدنتان کمک کند، بسیار مهم است.

 

8. مشکلات مربوط به رابطه

اگرچه خوب یا بد، سکس انفرادی (عمل برانگیختن اندام های جنسی خود با دست زدن، گاهی اوقات با کمک اشیاء مختلف) بخش مهمی از تمایلات جنسی شماست، اما اغلب برای داشتن یک تجربه جنسی کامل و رضایت بخش، رابطه جنسی دو نفره نیاز است. و میزان رضایت از زندگی جنسی شما به شدت به کیفیت روابط شما با خود و شریک زندگیتان بستگی دارد.

دامنه وسیعی از مشکلات بین فردی و مشکلات و چالش های روابط می تواند مستقیماً بر زندگی جنسی شما تاثیر بگذارد. اگر فکر می کنید که اختلال عملکرد جنسی شما از آنها نشات می گیرد، ممکن است چندین سوال را به عنوان بخشی از خودکاوی از خود بپرسید:

 

 • مجرد بودنم خوب است یا چیزی کم دارد؟
 • چه چیزی من را از ایجاد یک رابطه متعهدانه و پرورش ارتباطات طولانی مدت باز می دارد؟
 • آیا من از روابط فعلی خود راضی هستم؟
 • آیا پویایی های روابط ما سالم است؟ آیا آن ها با عشق، اعتماد، شفقت، احترام، محبت، گفتگوهای باز، امنیت عاطفی و حمایت متقابل تقویت می شوند؟ یا، آیا تعارضات حل نشده، مشاجرات، بی حوصلگی، بی توجهی به نیازها، ارتباطات ضعیف، مشکل در اعتماد به یکدیگر، خصومت و اضطراب در مورد امنیت روابط غالب است؟
 • آیا می‌توانیم نگرانی‌های جنسی را به روشی مثبت بیان کنیم و برای برآوردن نیازهای یکدیگر گام برداریم؟
 • آیا ما روی بیداری مجدد خلاقیت جنسی و بهبود صمیمیت کار می کنیم؟

 

وقتی با مشکلات و چالش‌های رابطه روبرو می‌شوید، به این معنی نیست که مشکلات جنسی فقط تقصیر شما یا شریک زندگی‌تان است. چالش های جنسی را شخصی نکنید و برداشت شخصی از آن ها نداشته باشید. در عوض، این چالش ها نشان می دهد که هر دوی شما باید راه ها و منابعی را برای رسیدن به مسائل اساسی پیدا کنید و سعی کنید به سمت روابط شادتر و رضایت بخش تر حرکت کنید.

کار با یک مشاور روابط بی طرف به صورت فردی یا به عنوان بخشی از زوج درمانی می تواند کمک کننده باشد. یک مشاور می تواند بینش های بیشتری در مورد مشکلات یا اختلالات احتمالی دلبستگی که در بزرگسالی تکرار می شود و راه های ایجاد روابط شما با دیگران ارائه دهد.

 

بخاطر اختلالات و مشکلات جنسی خود احساس شرم نکنید. این مشکلات هم مانند هر مشکل دیگری طبیعی هستند و نیازمند درمان.

 

سخن پایانی دنیای موسیقی درمانی در مورد مشکلات زندگی جنسی مردان

میل جنسی هر کس متفاوت است و چیزی به نام میل جنسی «طبیعی» وجود ندارد. و مشکلات گاه به گاه در عملکرد جنسی مردان شایع است. اما اگر این شرایط بیش از چند ماه طول کشید یا باعث ناراحتی شما یا شریک زندگیتان شد، به دنبال مشاوره و درمان باشید. یک متخصص می تواند ارزیابی کند که آیا علت پزشکی، روانی یا ترکیبی از این دو است.

درمان این وضعیت اغلب با درمان پزشکی و ایجاد تغییرات در سبک زندگی همراه است. و این یک درمان خط اول برای رسیدگی به علل روانشناختی است که از داشتن یک زندگی جنسی رضایت بخش جلوگیری می کند.

متأسفانه، بسیاری از مردان در مورد مشکلات خود سکوت می کنند. آنها در الگوهای برآورده نشده، فشار و احساس بی کفایتی گیر می کنند. بسیاری نمی دانند چگونه در مورد آن صحبت کنند و چه اقداماتی برای ایجاد یک زندگی صمیمی رضایت بخش انجام دهند.

اما شما می توانید این چرخه را بشکنید. برای همه مردانی که در تلاش برای بحث در مورد چالش‌های عاطفی و ذهنی هستند، فضای های امن فراوانی برای صحبت با یک درمانگر مجاز وجود دارد. از این فضاها و کمک افراد متخصص استفاده کنید تا بینشی واقعی را در مورد مشکلات خود دریافت کرده و یاد بگیرید که از بخش جنسی زندگی خود لذت ببرید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید