دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

اعتیاد به تماشای پورن - اثرات اعتیاد به پورنوگرافی و درمان آن

متاسفانه، امروزه تماشای پورن در سراسر جهان به یک سرگرمی بسیار رایج تبدیل شده است. این روند تا جایی پیش رفته که اعتیاد به تماشای پورن در جای جای  مطالعات تخمین می زند که بین 86 تا 96 درصد از مردان به طور منظم  پورنوگرافی نگاه می کنند. طبق این آمار، زنان نیز فقط اندکی کمتر از مردان از محتوای مستهجن و فیلم های پورن استفاده می کنند.

در حالی که برخی از سودجویان با پیشنهادات غیر علمی و غلط تماشای مستمر پورنوگرافی را برای خودکاوی، آموزش جنسی و حتی بهبود روابط با شریک زندگی تان مفید می دانند، عادت کردن به این عمل، تا جایی پیش می رود که به اعتیاد به تماشای پورن تبدیل شده و بر زندگی روزمره شما تأثیر منفی می گذارد. این اتفاق به شدت برای رفاه شما مشکل ساز خواهد بود. 

فهرست عناوین
اعتیاد به تماشای پورن - اثرات اعتیاد به پورنوگرافی و درمان آن

 

اعتیاد به پورن، مانند سایر وابستگی ها، اثرات نامطلوب زیادی در پی خواهد داشت. در حالی که تحقیقات محدودی در مورد تأثیر تماشای بیش از حد پورنوگرافی وجود دارد، اثرات شناخته شده نشان می دهد که اعتیاد به تماشای پورن بشدت بر زندگی شما تاثیر منفی می گذارد.

 

ما در این مقاله، اعتیاد به تماشای پورن، نحوه تشخیص اینکه آیا به پورنوگرافی اعتیاد دارید یا خیر، اثرات سلامت روان اعتیاد به پورن و نحوه دریافت کمک برای غلبه بر این وابستگی مخرب را مورد بررسی قرار می دهیم. در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

 

اعتیاد به تماشای پورن چیست؟

اگرچه اعتیاد به پورن هنوز به عنوان یک بیماری قابل تشخیص شناخته نشده است، اما این رفتار به عنوان استفاده مشکل ساز از پورنوگرافی توصیف شده است.

اگر افراد به رغم تلاش برای کاهش تمایلات خود، مدام هوس نمایش های وابسته به عشق شهوانی را داشته باشند، ممکن است به تماشای پورن معتاد شوند. این افراد ممکن است حوزه های دیگری از زندگی مانند کار، تحصیلات و تعاملات اجتماعی را نیز به دلیل نیاز مداوم به استفاده از پورنوگرافی محدود کنند. همچنین، تماشای پورن می تواند علایق دیگر فرد را هم از او گرفته و زمان و انرژی لازم برای آن ها را به خود اختصاص دهد.

یک فرد معتاد به پورنوگرافی می‌تواند به دلیل نیاز به تماشای پورن به شدت تحت تأثیر قرار گیرد و ممکن است حتی در مکان‌های عمومی مانند محل کار یا وسایل حمل‌ونقل عمومی نیز شروع به تماشای آن کند.

آمار اعتیاد به تماشای پورن بسته به منابع مختلف، متفاوت است، اما یک مطالعه تخمین زده است که اعتیاد به پورنوگرافی تقریباً سه تا شش درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد. فیلم های پورن بیشتر توسط بزرگسالان جوان مشاهده می شود و مردان بیشتر از زنان محتواهای غیر اخلاقی و مستهجن را تماشا می کنند. البته استفاده از پورنوگرافی با افزایش سن کاهش می یابد.

 

اعتیاد به پورن به احتمال زیاد یک اختلال رفتاری است که به عنوان یک بیش فعالی ‌جنسی شناخته می‌شود. این اختلال شبیه به سایر اختلالات رفتار جنسی مانند خودارضایی بیش از حد و سایبرسکس (رابطه جنسی مجازی یا کامپیوتری) است.

 

علاقه گسترده به پورنوگرافی به این معنی است که طبیعت به ما هشدار می دهد که ما انسان ها در خطر انقراض هستیم.

 

نشانه های اعتیاد به تماشای پورن

اعتیاد به تماشای پورن زمان و انرژی زیادی را از فرد می گیرد. وابستگی به پورنوگرافی می تواند منجر به از دست دادن کنترل جنبه های مختلف زندگی و ابعاد شخصیتی شود.

همچنین، اعتیاد به تماشای پورن می تواند باعث ایجاد فشار برای رابطه برقرار کردن با دیگران شود. این رفتار ممکن است به روش های زیر ظاهر شود:

 

 • صرف هزینه های بیش از حد برای مطالب مستهجن، گاهی اوقات به اندازه هزینه های ضروری
 • درگیر شدن در رفتارهای جنسی پرخطر
 • استفاده از پورن برای مقابله با احساسات دشوار مانند درد، اضطراب و غم
 • استقاده از پورن در زمان ها و لحظات پرخطر
 • احساس خشم از توصیه به کاهش استفاده از پورن
 • ناتوانی در ترک اعتیاد به پورنوگرافی علیرغم تلاش برای آن
 • عدم توانایی در ترک اعتیاد به تماشای پورن علیرغم تجربه شرم به دنبال استفاده از آن 
 • پیشروی به اشکال شدیدتر پورنوگرافی برای لذت بردن
 • نداشتن رابطه جنسی رضایت بخش
 • پنهان کردن عادت های پورن از شریک زندگی و دیگران

 

تحقیقات نشان می‌دهد که بزرگترین عوامل موثر در تماشای پورن و اعتیاد به پورنوگرافی عبارتند از جوان بودن، حالات خلقی منفی، استفاده مکرر از اینترنت و کسالت جنسی.

 

همچنین بخوانید: 5 راه پایان دادن و ترک هر نوع اعتیاد

 

علل اعتیاد به پورنوگرافی

در حالی که برخی عقیده دارند که دسترسی آسان به پورن در اعتیاد به پورنوگرافی نقش دارد، باید بگوییم که عوامل خیلی بیشتری وجود دارند که می توانند در اعتیاد افراد به تماشای پورن نقش داشته باشند. برخی از عواملی که در این وابستگی دخیل هستند عبارتند از:

 

 • تفاوت های مغزی: تفاوت های بیولوژیکی در شیمی یا ساختار مغز ممکن است برخی افراد را مستعد اعتیاد رفتاری و وابستگی به مواد مخدر کند.
 • عوامل فرهنگی: انتظارات جامعه در مورد ظاهر، جنسیت و روابط نیز می تواند در استفاده از پورنوگرافی نقش داشته باشد.
 • استرس یا مشکلات روانی: تماشای پورن و استفاده از پورنوگرافی گاهی اوقات ممکن است به نوعی مکانیسم فرار یا مقابله برای مدیریت استرس زندگی یا سایر مسائل مربوط به سلامت روان تبدیل شود.
 • مشکلات رابطه: مشکلات در روابط صمیمانه ممکن است باعث شود برخی از افراد برای کنار آمدن یا برآوردن خواسته های جنسی خود به تماشای پورن روی بیاورند.

 

هیچ توافق روشنی در مورد اینکه چه چیزی باعث اعتیاد به تماشای پورن می شود وجود ندارد، این مسئله تا حدی می تواند به این دلیل باشد که همه محققان موافق نیستند که مشاهده مطالب پورنوگرافی یک اعتیاد است. برخی از سازمان های بین المللی به شواهد کافی مبنی بر اینکه اعتیاد به پورن یک مشکل سلامت روان است، نرسیده اند.

بر اساس یک مطالعه، این باور که شما به تماشای پورن معتاد هستید بیشتر از خود رفتار باعث ناراحتی شما می شود. برخی دیگر از مطالعات نیز به این نتیجه رسیده اند که توصیف استفاده از پورنوگرافی به عنوان اعتیاد، در نگرش های ناسالم در مورد رابطه جنسی نقش دارد.

 

پورنوگرافی هم در مورد مردان دروغ می گوید و هم در مورد زنان. هر جنسیتی که داشته باشید بعد از تماشای آن، تحت تاثیر تصوری دروغ از خودتان قرار خواهید گرفت.

 

اثرات اعتیاد به تماشای پورن

از آنجایی که امروزه پورنوگرافی بسیار در دسترس است، این خطر برای همه افراد وجود دارد که به اعتیاد به تماشای پورن مبتلا شوند.

همچنین، تحقیقات نشان می دهد که استفاده از پورنوگرافی می تواند منجر به تغییراتی در مغز شود. در مطالعه‌ای که ماهیت اعتیادآور پورن را بررسی می‌کرد، مشخص شد افرادی که به مقدار زیادی از محتوای مستهجن و غیر اخلاقی استفاده می کنند، هنگام ارائه نشانه‌های پورنوگرافی، واکنش‌های مغزی را افزایش می‌دادند.

مانند سایر اعتیادها، تماشای فیلم های مستهجن بر مسیرهای پاداش مغز و انتقال دهنده عصبی به نام دوپامین که در لذت و هوس بازی نقش دارد، تأثیر می گذارد. این واکنش، همان واکنشی است که زمانی مشاهده شده است که افراد دارای اعتیاد به مواد مخدر یا قمار با پیام‌های اعتیادآور مواجه می‌شوند.

با این حال، اعتیاد به تماشای پورن اثراتی فراتر از تغییرات در فعالیت مغز دارد که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

 

اعتیاد به پورنوگرافی می تواند بر صمیمیت بین زوجین تأثیر بگذارد

در حالی که هر کسی ممکن است به پورنوگرافی معتاد شود، این رفتار در مردان بیشتر قابل توجه است. این ویژکی و رفتار در مردان و همچنین در زنان، می تواند برای شریک زندگی آنها مشکل ساز باشد.

به ویژه، مشاهده شده است که مردانی که مکرراً محتوای مستهجن را تماشا می‌کنند، تمایل دارند از نظر عاطفی از افراد مهم زندگی خود دور شوند. این مردان تمایل به ایجاد خصلت های پنهانی دارند و حتی ممکن است به دنبال تماشای بیش از حد فیلم های مستهجن، دچار حالت های افسردگی شوند.

 

نوع پورنوگرافی که توسط افراد مشاهده می‌شود می تواند باعث کاهش صمیمیت بین همسران شود، زیرا مردان تمایل به تماشای اشکالی از پورن را دارند که کمتر محبت آمیز هستند.

 

اعتیاد به تماشای پورن می تواند بر عزت نفس شریک زندگی شما تأثیر بگذارد

وقتی شریک زندگی شما می بیند که شما به عنوان همسرش از نظر فیزیکی از او دور شده و در عوض ترجیح می دهید به پورنوگرافی روی بیاورید، ضربه سنگینی را بر عزت نفس خود متحمل می شود.

رسیدگی به توانایی های خود در رختخواب، علایق شریک زندگی‌مان، و اینکه ممکن است در چه زمینه های دیگری کم کاری کرده باشیم، می تواند این بیش فعالی جنسی را در طرف مقابلمان از بین ببرد.

 

پورنوگرافی می تواند بر رضایت از رابطه جنسی تأثیر بگذارد

هنگامی که شخصی به طور مداوم بدن و روابط صمیمی دیگران را مشاهده می کند، شروع به مقایسه کردن می کند. این افراد به زودی، ظاهر فیزیکی و توانایی های جنسی خود را در مقایسه با کارگران حرفه ای جنسی در فیلم های پورن، بسیار ضعیف تر می بینند.

در مواقع دیگر، این نارضایتی می تواند متوجه شرکای زندگی آنها باشد، که ممکن است خود را با بازیگرانی که شریکشان آن ها را تماشا می کند مقایسه کنند.

 

افراد مبتلا به اعتیاد به تماشای پورن همچنین ممکن است فشار ناسالمی بر عملکرد خود در حین مقاربت وارد کنند که به طور قابل توجهی بر تجربه جنسی آنها تأثیر می گذارد. این افراد در حالی که دائماً افراد درگیر در رابطه جنسی را تماشا می کنند، ممکن است متوجه شوند که زندگی جنسیشان، احساس رضایت کمتری را به آن ها منتقل می کند.

 

تماشای محتوای مستهجن می تواند بر عملکرد روزانه تأثیر بگذارد

چسبیدن به صفحه نمایشی که محتوای مستهجن را نمایش می دهد، می تواند در عملکرد روزانه شما اختلال ایجاد کند. این رفتار می تواند مانع بهره وری در محل کار، خانه و محیط های اجتماعی شود.

نیاز شدید به تماشای رابطه جنسی دیگران، می تواند به مراتب مهمتر از جلسه برنامه ریزی شده با مشتری، حضور در قرار ملاقات با پزشک یا حتی صرف زمان بسیار مورد نیاز برای استراحت و لذت بردن از روز باشد.

 

اعتیاد به پورنوگرافی می تواند مشکلات سلامت روان را ایجاد و تشدید کند

افزایش اشتها برای تماشای پورن با اختلالات اضطرابی مرتبط است. بعلاوه، این اختلال بیش فعالی جنسی ممکن است باعث ایجاد اختلالات خلقی و حتی چالش های سوء مصرف مواد مخدر شود.

در حالی که این فعلا در حد یک حدس و گمان است، پیوندهایی نیز بین استفاده بیش از حد پورنوگرافی و اختلال نعوظ و سایر اختلالات جنسی مشاهده شده است.

 

درمان اعتیاد به تماشای پورن

از آنجایی که اعتیاد به تماشای پورن یک اختلال رسمی نیست، گزینه های درمانی برای این بیماری به طور کامل مشخص نشده است. با این حال، برای مدیریت اثرات این وابستگی مخرب، گزینه های بسیاری اتخاذ شده است.

 

دارو درمانی

برای مدیریت و درمان وابستگی به پورنوگرافی، مصرف نالترکسون ممکن است به عنوان یک اقدام درمانی توصیه شود. این دارو معمولاً برای کنترل وابستگی به الکل و اعتیاد به مواد مخدر استفاده می شود. نالترکسون ممکن است بتواند هم میل به پورن و هم رضایت حاصل از تماشای آن را متوقف کند.

 

روان درمانی

صحبت با یک متخصص سلامت روان یکی از موثرترین راه ها برای کنترل رفتارهای منفی است. علاوه بر این، استفاده از تکنیک هایی مانند خانواده درمانی و مشاوره رابطه می تواند به غلبه بر پیچیدگی های این وضعیت کمک کند.

راهنمایی های حرفه ای می تواند به کاهش احساس گناه و اجبار در استفاده از پورن کمک کند. همچنین می تواند به مدیریت چالش های عاطفی و مشکلات صمیمیت ناشی از این عادت کمک کند.

 

پورنوگرافی، هرزه نگاری است. واقعا در یک هرزه نگاری چه چیزی برای تماشا کردن وجود دارد؟

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد اعتیاد به تماشای پورن

تماشای بیش از حد پورن و اعتیاد به پورنوگرافی را می توان به راحتی به عنوان راهی بی ضرر برای افراط در تمایلات وابسته به عشق شهوانی نادیده گرفت. با این حال، زمانی که این اصرارها بر اراده آزاد تأثیر می‌گذارند و می‌خواهند که بدون توجه به راحتی آنها برآورده شوند، ضرر آن برای رفاه شما آغاز می شود.

اما در جنبه مثبت این موضوع، اعتیاد به تماشای پورن را می توان با قاطعیت و با در یافت کمک درست از متخصصان مورد اعتماد مدیریت و درمان کرد.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید