دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

تنهایی - علل و پیامدهای سلامتی آن

تنهایی یک احساس جهانی انسانی است که برای هر فردی هم پیچیده و هم منحصر به فرد است. از آنجایی که هیچ علت مشترک واحدی برای آن وجود ندارد، پیشگیری و درمان این وضعیت ذهنی بالقوه مضر می تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد.

به عنوان مثال، یک کودک تنها که در مدرسه برای دوست یابی تلاش می کند، نیازهای متفاوتی نسبت به یک سالمند تنها که همسرش اخیراً فوت کرده است، دارد.

فهرست عناوین
تنهایی - علل و پیامدهای سلامتی آن

در این مقاله به موضوع تنهایی و همچنین علل مختلف، پیامدهای سلامتی، علائم و درمان‌های بالقوه آن می پردازیم. در ادامه با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

تنهایی و احساس نامطلوب بودن وحشتناک ترین نوع فقر است.

 

تعریف تنهایی

در حالی که تعاریف رایج از تنهایی آن را به عنوان حالت تجرد یا تنها بودن توصیف می کنند، تنهایی در واقع یک حالت ذهنی است. تنهایی باعث می شود افراد احساس پوچی، بی کسی و نامطلوب بودن کنند. افرادی که تنها هستند اغلب هوس تماس انسانی دارند، اما وضعیت روحی آنها برقراری ارتباط با افراد دیگر را دشوارتر می کند.

محققان در این زمینه، دریافته اند که تنهایی با انزوای اجتماعی، مهارت های اجتماعی ضعیف، درون گرایی و افسردگی مرتبط است.

به گفته بسیاری از کارشناسان، تنهایی لزوما تنها بودن نیست. در عوض، اگر احساس تنهایی و انزوا می کنید، این همان حالت تنهایی است که در وضعیت ذهنی شما نقش می بندد.

به عنوان مثال، یک دانشجوی سال اول ممکن است علیرغم احاطه شدن توسط هم اتاقی ها و سایر همسالان خود، احساس تنهایی کند. سربازی که کار نظامی خود را آغاز می کند ممکن است پس از اعزام به یک منطقه دور از محل زندگی خود، علیرغم اینکه دائماً توسط سایر اعضای محل خدمت خود احاطه شده است، احساس تنهایی کند.

 

تنها بودن در مقابل احساس تنهایی و انزوا

در حالی که تحقیقات به وضوح نشان می دهد که تنهایی و انزوا هم برای سلامت روانی و هم برای سلامت جسمی مضر است، تنها بودن با احساس تنهایی و انزوا یکسان نیست. در واقع، تنها بودن تعدادی فواید مهم برای سلامت روان دارد، از جمله اینکه به افراد اجازه می دهد تمرکز و شارژ روحی و جسمی بهتری داشته باشند.

اما احساس تنهایی با وجود تمایل به ارتباطات اجتماعی، با احساس انزوا مشخص می شود. این احساس اغلب به عنوان جدایی غیرارادی، طرد یا رها شدن توسط افراد دیگر تلقی می شود.

از سوی دیگر، تنهایی اختیاری است. افرادی که از گذراندن وقت به تنهایی لذت می‌برند، همچنان روابط اجتماعی مثبتی را حفظ می‌کنند که در صورت تمایل به برقراری ارتباط می‌توانند به آن بازگردند. آنها هنوز با دیگران وقت می گذرانند، اما این تعاملات با دوره های زمانی تنهایی متعادل می شود.

 

خلاصه

تنهایی حالتی از ذهن است که با تمایل به تماس انسانی اما احساس تنهایی مرتبط است. افراد می توانند تنها باشند و احساس تنهایی نکنند، یا می توانند با مردم تماس داشته باشند و همچنان احساس تنهایی و انزوا را تجربه کنند.

 

 

علل احساس تنهایی

عوامل مؤثر در احساس تنهایی شامل متغیرهای موقعیتی مانند انزوای فیزیکی، نقل مکان به مکانی جدید و طلاق است. مرگ یک فرد مهم در زندگی یک فرد و یک فقدان غم انگیز نیز می تواند منجر به احساس تنهایی شود.

علاوه بر این، احساس تنهایی می تواند نشانه یک اختلال روانی مانند افسردگی باشد. افسردگی اغلب باعث کناره گیری افراد از نظر اجتماعی می شود که می تواند منجر به انزوا شود. تحقیقات همچنین نشان می دهد که تنهایی می تواند عاملی باشد که به ایجاد علائم افسردگی کمک می کند.

تنهایی را می توان به عوامل درونی مانند عزت نفس پایین نیز نسبت داد. افرادی که به خود اعتماد ندارند اغلب بر این باورند که ارزش دوست داشته شدن یا توجه دیگران را ندارند، که می تواند منجر به انزوا و تنهایی مزمن شود.

عوامل شخصیتی نیز ممکن است در این احساس نقش داشته باشند. برای مثال، افراد درونگرا ممکن است کمتر به دنبال روابط اجتماعی باشند، که می تواند باعث ایجاد احساس تنهایی و انزوا شود.

 

همچنین بخوانید: 5 نشانه اینکه شما زمان بیش از حدی را در تنهایی می گذرانید

 

خطرات سلامتی مرتبط با احساس تنهایی

تنهایی طیف وسیعی از اثرات منفی بر سلامت جسمی و روانی دارد. از جمله این اثرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • سوء مصرف الکل و مواد مخدر
 • تغییر عملکرد مغز
 • پیشرفت بیماری آلزایمر
 • رفتار ضد اجتماعی
 • بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی
 • کاهش حافظه و یادگیری
 • افسردگی و خودکشی
 • افزایش سطح استرس
 • تصمیم گیری ضعیف

 

اینها تنها زمینه هایی نیستند که تنهایی در آنها تاثیر خود را می گذارد. به عنوان مثال، بزرگسالان تنها، نسبت به افرادی که تنها نیستند کمتر ورزش می کنند. رژیم غذایی آنها چربی بیشتری دارد، خواب آنها کارآمدی کمتری دارد و خستگی بیشتری در طول روز را گزارش می کنند. تنهایی همچنین تنظیم فرآیندهای سلولی در اعماق بدن را مختل می کند و افراد تنها را مستعد پیری زودرس می کند.

 

آنچه تحقیقات در مورد تنهایی نشان می دهد

افرادی که کمتر احساس تنهایی می کنند اغلب افرادی متاهل هستند، درآمد بالاتری دارند و وضعیت تحصیلی مناسب تری دارند. سطوح بالای تنهایی با علائم سلامت جسمانی، تنها زندگی کردن، حلقه های اجتماعی کوچک و روابط اجتماعی با کیفیت پایین همراه است.

 

داشتن دوستان نزدیک به مبارزه با تنهایی کمک می کند

آمارها حاکی از آن است که تنهایی به ویژه در نسل های جوان به طور فزاینده ای در حال رواج پیدا کردن است. بر اساس یک نظرسنجی در سال 2019، 25 درصد از بزرگسالان بین 18 تا 27 سال گزارش کردند که هیچ دوست صمیمی ندارند، در حالی که 22 درصد گزارش کردند که اصلاً دوستی ندارند. ظهور اینترنت و از قضا، شبکه های اجتماعی تا حدی مقصر ایجاد این مسئله هستند. 

 

کارشناسان معتقدند که این کمیت تعاملات اجتماعی نیست که با تنهایی مبارزه می کند، بلکه کیفیت آن است که با این احساس مخرب مبارزه می کند.

 

داشتن چند دوست صمیمی برای دفع تنهایی و کاهش پیامدهای منفی سلامت مرتبط با این حالت ذهنی کافی است. تحقیقات نشان می‌دهد که تجربه تماس واقعی با دوستان به تقویت حس خوب در افراد کمک می‌کند.

 

تنهایی می تواند مسری باشد

یک مطالعه نشان می دهد که تنهایی ممکن است در واقع مسری باشد. تحقیقات نشان داده است که افراد غیر تنها که وقت خود را با افراد تنها می گذرانند، بیشتر در معرض احساس تنهایی هستند.

 

گاهی تنها هستی و احساس تنهایی نمی کنی. اما گاهی هرگز تنها نیستی و عمیقا احساس تنهایی می کنی! این نشان می دهد که به تغییر نیاز داری.

 

نکاتی برای پیشگیری و غلبه بر تنهایی

خبر خوب این است که می توان بر تنهایی غلبه کرد، اما ایجاد این تغییر نیازمند تلاشی آگاهانه است. در درازمدت، ایجاد تغییر می‌تواند شما را شادتر و سالم‌تر کند و به شما این امکان را بدهد که بر افراد اطرافتان تأثیر مثبتی بگذارید.

در اینجا چند راه برای جلوگیری از تنهایی را می خوانید:

 

 • خدمات اجتماعی یا فعالیت دیگری که از آن لذت می برید را در نظر بگیرید. این موقعیت ها فرصت های خوبی برای ملاقات با مردم و ایجاد دوستی ها و تعاملات اجتماعی جدید ایجاد می کند.
 • انتظار بهترین ها را داشته باشید. افراد تنها اغلب انتظار طرد شدن را دارند، بنابراین شما باید در عوض سعی کنید در روابط اجتماعی خود بر افکار و نگرش های مثبت تمرکز کنید.
 • بر توسعه روابط با کیفیت تمرکز کنید. به دنبال افرادی باشید که نگرش ها، علایق و ارزش های مشابهی با شما دارند.
 • بدانید که تنهایی نشانه این است که چیزی باید تغییر کند. انتظار نداشته باشید همه چیز یک شبه تغییر کند، اما می توانید اقداماتی را انجام دهید که به کاهش احساس تنهایی شما کمک کرده و ارتباطاتی ایجاد کند که از رفاه شما حمایت می کند.
 • اثرات تنهایی بر زندگی خود را درک کنید. تنهایی علائم و عواقبی جسمی و روحی دارد. اگر متوجه شدید که برخی از این علائم بر احساس شما تأثیر می گذارد، تلاش آگاهانه ای را برای مبارزه با آنها انجام دهید.
 • به یک گروه بپیوندید یا گروه خود را راه اندازی کنید. برای مثال، ممکن است سعی کنید یک گروه ملاقات ایجاد کنید که در آن افراد منطقه شما با علایق مشابه بتوانند دور هم جمع شوند. همچنین می توانید و بهتر است که در نظر داشته باشید که در یک فعالیت اجتماعی شرکت کنید، به یک باشگاه کتاب بپیوندید یا در یک کلاس ورزشی شرکت کنید.
 • روابط فعلی خود را تقویت کنید. ایجاد ارتباطات جدید مهم است، اما بهبود روابط موجود شما نیز می تواند راهی عالی برای مبارزه با تنهایی باشد. سعی کنید با یکی از دوستان یا اعضای خانواده که مدتی است با او صحبت نکرده اید تماس بگیرید.
 • با کسی که بتوانید به او اعتماد کنید صحبت کنید. تماس گرفتن با فردی مورد اعتماد در زندگی تان برای صحبت در مورد احساسی که دارید مهم است. این فرد می‌تواند شخصی مانند یکی از اعضای خانواده باشد که او را می‌شناسید، اما ممکن است نیاز داشته باشید که با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنید. درمان آنلاین می تواند یک گزینه عالی باشد، زیرا به شما امکان می دهد هر زمان که برای شما مناسب است با یک درمانگر تماس بگیرید.

 

خلاصه

تنهایی باعث می شود افراد احساس انزوا و جدایی از دیگران را داشته باشند. این حالت پیچیده ای از ذهن است که می تواند ناشی از تغییرات زندگی، شرایط سلامت روان، عزت نفس ضعیف و ویژگی های شخصیتی باشد. تنهایی همچنین می تواند عواقب جدی برای سلامتی از جمله کاهش سلامت روانی و مشکلات جسمی داشته باشد.

 

احساس تنهایی بیانگر درد تنهایی است و تنها بودن بیانگر شکوه تنهایی!

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد تنهایی

تنهایی می تواند تأثیر جدی بر سلامتی شما داشته باشد، بنابراین مهم است که بتوانید علائمی که نشان می دهد احساس تنهایی می کنید را تشخیص دهید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که احساس تنهایی با تنها بودن یکسان نیست.

اگر تنهایی بر رفاه شما تأثیر می گذارد، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید که می تواند به شما در ایجاد ارتباطات جدید و یافتن حمایت اجتماعی مورد نیاز کمک کند. روی ایجاد ارتباطات جدید کار کنید و مدتی را صرف صحبت با افراد مورد اعتماد زندگی خود کنید. اگر هنوز در حال مبارزه با تنهایی هستید، درمان را در نظر بگیرید. هر کاری را که برای مبارزه با تنهایی انتخاب می کنید، فقط این را به یاد داشته باشید که افرادی هستند که می توانند به شما کمک کنند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید