دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

مثبت نگری به بدن چیست؟

مثبت نگری به بدن به این بیانیه اشاره دارد که صرف نظر از اینکه جامعه و فرهنگ عامه چگونه شکل، اندازه و ظاهر ایده آل بدن را می بینند، همه افراد لایق داشتن تصویر بدنی مثبت هستند.

 

فهرست عناوین
مثبت نگری به بدن چیست؟

برخی از اهداف مثبت نگری به بدن عبارتند از:

 

 • به چالش کشیدن نحوه نگرش جامعه به بدن
 • ترویج پذیرش همه بدن ها
 • کمک به افراد برای ایجاد اعتماد به نفس و پذیرش بدن خود
 • یافتن و نشان دادن استانداردهای غیر واقعی بدن

 

با این حال، مثبت نگری به بدن فقط به چالش کشیدن نحوه نگرش جامعه به افراد بر اساس اندازه و شکل فیزیکی آنها نیست. این نگرش همچنین تشخیص می دهد که قضاوت ها اغلب بر اساس نژاد، جنسیت و ناتوانی انجام می شود.

مثبت نگری به بدن همچنین به مردم کمک می کند تا درک کنند که چگونه پیام های رسانه ای محبوب، به رابطه افراد با بدن از جمله احساس آنها در مورد غذا، ورزش، لباس، سلامت، هویت و مراقبت از خود کمک می کند، 

امید این است که با درک بهتر اثر چنین تأثیراتی، افراد بتوانند با بدن خود رابطه سالم تر و واقعی تری ایجاد کنند. در ادامه این مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید و با درک این موضوع و تغییر نگرش خود، نگرشی مثبت به بدن خود داشته باشید.

 

مراقب بدن خود باشید. به آن احترام بگذارید و دوستش داشته باشید. این تنها جایی است که باید تا آخر عمر در آن زندگی کنید.

 

تاریخچه مختصر مثبت نگری به بدن

مثبت نگری به بدن ریشه در جنبش پذیرش چاقی که در اواخر دهه 1960 شکل گرفت دارد. پذیرش چاقی بر پایان دادن به فرهنگ تن شرمی یا شرم از بدن و چاقی و تبعیض علیه افراد بر اساس اندازه یا وزن بدن آنها متمرکز است. انجمن ملی امریکا نیز برای پیشبرد پذیرش چاقی برای اولین بار در سال 1969 تاسیس شد و تا به امروز به کار خود برای تغییر نحوه صحبت مردم در مورد وزن بدن ادامه می دهد.

اصطلاح «بدن مثبت» در سال 1996 زمانی که یک روان درمانگر و فردی که تحت درمان برای اختلال خوردن قرار گرفته بود، وب سایت thebodypositive.org را تأسیس کردند، ظهور کرد. این سایت منابع و منابع آموزشی را ارائه می دهد که به افراد کمک می کند با حذف تمرکز بر کاهش وزن از طریق رژیم های غذایی ناسالم و تلاش های ورزشی آسیب زننده، احساس خوبی نسبت به بدن خود داشته باشند.

جنبش مثبت نگری به بدن به شکل فعلی خود در حدود سال 2012 شروع به ظهور کرد و در ابتدا بر روی به چالش کشیدن استانداردهای غیرواقعی زیبایی زنانه تمرکز داشت. با افزایش محبوبیت این جنبش، تمرکز اصلی بر پذیرش بدن به سمت این پیام تغییر کرد که "همه بدن ها زیبا هستند".

در حالی که مثبت نگری به بدن به طور فزاینده ای محبوب شده است، مردم همچنان در مورد معنای دقیق آن سردرگم هستند. بخشی از دلیل اینکه چرا مثبت نگری به بدن تا این حد بد درک می شود به این دلیل است که تعاریف بسیار متفاوتی برای معنای این جنبش وجود دارد.

 

 

  بسته به اینکه از چه کسی بپرسید، مثبت نگری به بدن می تواند به این معنی باشد:

 

 • از بدن خود با وجود ایرادات قدردانی کنید
 • نسبت به بدن خود احساس اطمینان کنید
 • خودتان و همان چیزی که هستید را دوست داشته باشید
 • شکل و اندازه بدن خود را بپذیرید

 

مثبت نگری به بدن همچنین به معنای لذت بردن از بدنی که دارید و اجتناب از سرکوب خود به خاطر تغییراتی که به طور طبیعی به دلیل افزایش سن، بارداری یا انتخاب سبک زندگی اتفاق می‌افتد، می باشد.

اینستاگرام نیز نقشی اساسی در رشد جنبش مثبت نگری به بدن ایفا کرد. در سال‌های اخیر، تعدادی از مجلات و شرکت‌ها تلاش‌هایی را به کار گرفته‌اند تا در نشریات و تلاش‌های بازاریابی خود، در این زمینه مثبت‌تر باشند. برخی از مجلات ایربراشینگ کردن مدل های خود را متوقف کرده‌اند، در حالی که شرکت‌هایی مانند Dove و Aerie کمپین‌های بازاریابی خود را با پیام‌های مثبت نگری به بدن توسعه داده‌اند.

 

همچنین بخوانید: تن شرمی یا شرم از بدن چیست و چگونه می توان از آن رهایی یافت؟

 

اهداف و لزوم مثبت نگری به بدن

یکی از اهداف اصلی مثبت نگری به بدن، پرداختن به برخی از راه هایی است که تصویر بدن به واسطه آن ها بر سلامت و رفاه روانی تأثیر می گذارد. داشتن تصویر بدنی سالم در احساس افراد نسبت به ظاهر خود و حتی قضاوت درباره ارزش خودشان نقش دارد. تحقیقات نشان می دهد که داشتن تصویر منفی از بدن با افزایش خطر ابتلا به برخی از بیماری های روانی از جمله افسردگی و اختلالات خوردن مرتبط است.

 

یک مطالعه نشان داد که حتی قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض پیام‌های رسانه‌ای که «هیکل ایده‌آل» را به تصویر می‌کشند، با افزایش نگرانی‌های مربوط به تصویر بدن و افزایش علائم اختلال خوردن مرتبط است.

 

تصویر بدن به درک ذهنی یک فرد از بدن خود اشاره دارد که البته ممکن است با ظاهر واقعی بدن او متفاوت باشد. احساسات، افکار و رفتارهای مرتبط با تصویر بدن می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت روان شما و نحوه رفتار شما با خودتان داشته باشد.

شکل گیری تصویر بدن در اوایل زندگی شروع می شود. متأسفانه، حتی کودکان خردسال نیز ممکن است از نارضایتی از بدن خود رنج ببرند. گزارشی که توسط Common Sense Media منتشر شد نشان داد که بیش از 50 درصد از دختران و نزدیک به 33 درصد از پسران بین 6 تا 8 سال احساس می کنند که وزن ایده آل بدنشان کمتر از وزن فعلی است. نتایج همچنین نشان داد که 25 درصد از کودکان تا سن 7 سالگی برخی از رفتارهای رژیم غذایی را امتحان کرده اند.

 

اگر چهره ای زیبا و اندامی ایده آل داشته باشید برای مدتی محدود برای عده ای جذاب خواهید بود. و اگر شخصیتی عالی و ایده آل داشته باشید همیشه برای همه جذاب خواهید بود.

 

مشکلاتی که ممکن است در نتیجه تصویر منفی بدن ظاهر شوند عبارتند از:

 

 • افسردگی: زنان با نرخ های بسیار بالاتری نسبت به مردان افسردگی را تجربه می کنند و برخی از محققان معتقدند که نارضایتی از بدن ممکن است نقش مهمی در توضیح این تفاوت جنسیتی در میزان افسردگی داشته باشد.
 • عزت نفس پایین: تحقیقات نشان داده است که نارضایتی از بدن با عزت نفس پایین در نوجوانان صرف نظر از جنسیت، سن، وزن، نژاد، قومیت و وضعیت اجتماعی-اقتصادی آنها مرتبط است.
 • اختلالات خوردن: تحقیقات همچنین نشان می دهد که نارضایتی از بدن با اختلال در غذا خوردن، به ویژه در بین دختران نوجوان مرتبط است.

 

تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که قرار گرفتن در معرض تصویرهای "لاغری ایده آل" با هر دو علائم رفتاری و احساسی مرتبط با غذا خوردن همراه است. این فقط قرار گرفتن در معرض این تصاویر نیست که خطر ایجاد می کند. این رشد باورهایی است که زیبایی، موفقیت و عزت را لاغری تعیین می کند. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که وقتی افراد این ایده‌ها را درونی می‌کنند، به احتمال زیاد نارضایتی از بدن خود را تجربه کرده و درگیر رژیم‌های غیرضروری می‌شوند.

مثبت نگری به بدن تلاش می کند تا با کمک به افراد در شناخت تأثیراتی که به تصویر ضعیف بدن منجر می شود، به این مسائل رسیدگی کند. امید جنبش مثبت نگری به بدن این است که مردم پس از شناخت آن بتوانند انتظارات از بدن خود را تنظیم کنند و احساس مثبت و پذیرش بیشتری نسبت به بدن خود داشته باشند. چنین پذیرشی می تواند به مبارزه با آسیبی که تصویر ضعیف و منفی بدن بر سلامت ذهنی و جسمی دارد کمک کند.

 

انتقادات در مورد مثبت نگری به بدن

در حالی که پیام جنبش مثبت نگری به بدن کمک به افراد در مورد داشتن احساس بهتر نسبت به خود است، اما باز هم ایرادات و انتقاداتی به این جنبش وارد است.

به عنوان مثال، یکی از مشکلات این ایده است که مثبت نگری به بدن به این معناست که افراد باید هر کاری که لازم است را انجام دهند تا نسبت به ظاهر و بدن خود احساس مثبتی داشته باشند. متأسفانه، پیام های محبوبی که مردم به صورت روزانه با آن بمباران می شوند شامل این ایده است که افراد لاغرتر، خوش اندام تر، شادتر، سالم تر و زیباتر هستند. این ایده‌آل‌سازی لاغری می‌تواند برای افرادی مضر باشد که تحت عنوان احساس «بدن مثبت» درگیر اعمال ناسالمی از جمله ورزش بیش از حد و غیر اصولی، رژیم‌های غذایی سنگین و آسیب زننده یا مصرف دارو های بدون مجوز برای لاغری می شوند.

انتقاد دیگری که به مثبت نگری به بدن وارد است این می باشد که این جنبش می تواند غیر فراگیر باشد. نمایش پیام‌های مثبت نگری به بدن معمولاً افراد رنگین پوست و همچنین افراد دارای معلولیت و غیر باینری را حذف می‌کند.

 

تصاویر بدن که اغلب در پیام های مثبت نگری به بدن به تصویر کشیده می شوند، اغلب هنوز هم با یک ایده آل زیبایی خاص مطابقت دارند. ب خاطر همین مسئله، بسیاری از مردم احساس نمی کنند که در مثبت نگری به بدن مشارکت دارند.

 

جمیلا جمیل، بازیگر سریال تلویزیونی The Good Place، به عنوان یکی از چهره های شاخص جنبش مثبت نگری به بدن شناخته می شود که با طبقه بندی مخالف است. جمیل در یک پست اینستاگرامی توضیح داد که مثبت نگری به بدن برای افرادی که "پزشکان آنها را باور نمی کنند، در خیابان مورد آزار قرار می گیرند و نمی توانند لباسی در اندازه خود پیدا کنند" ضروری است.

با این حال، او اعتقاد دارد که شکل کنونی این جنبش برای همه مناسب نیست و بسیاری از مردم احساس می‌کنند که از جنبش مثبت نگری به بدن خارج و دور هستند.

در عوض، جمیل از دید آزادانه به بدن یا دید بی طرفانه به بدن دفاع می کند. این رویکرد شامل خارج کردن بدن شما از مرکز تصویر خودتان است. او خاطرنشان می کند که او این امتیاز را دارد که چنین موضعی را اتخاذ کند، زیرا به خاطر جثه اش مورد آزار و اذیت قرار نمی گیرد. افراد دیگری که هدفشان به طور خاص جنبش مثبت نگری به بدن است، چنین تجملی را ندارند.

یکی دیگر از انتقادات نسبت به مثبت نگری به بدن این است که ظاهر بدن را به یکی از مهم ترین عناصر درک از خود تبدیل می کند. این جنبش، تمام عناصر دیگر هویت یک فرد که مهمتر از ظاهر او هستند را نادیده می گیرد. در این جنبه نیز، موضع جمیل می تواند رویکردی سالم تر و فراگیرتر باشد. او عقیده دارد که مردم باید از تبدیل کردن بدن خود به فاکتوری برای تعیین ارزش و درک از خودشان دست بردارند.

 

جذاب بودن به نگرش بستگی دارد، نه به نوع بدن. این یک حالت روحی و شخصیتی است.

 

آنچه شما می توانید برای مثبت نگری به بدن انجام دهید

مثبت نگری به بدن برای تقویت پذیرش و عشق به بدن خودتان طراحی شده است، اما می تواند مبارزه ای باشد که عنصر دیگری از فشار و استانداردهای غیرممکن را به زندگی شما اضافه کند. پیام مثبت نگری به بدن این است که شما باید احساس خود را نسبت به بدن تان تغییر دهید، اما این می تواند فقط یک خواسته دیگر باشید.

صرفاً، گفتن این به مردم که "خود را بپذیرند و در برابر بمباران تصاویری که لاغری ایده‌آل را تبلیغ می‌کنند انعطاف‌پذیر باشند"، می‌تواند آسیب‌زا باشد. اینکه به مردم بگوییم ایده آل زیبایی غالب را نادیده بگیرند، واقع بینانه نیست. این می تواند بر روی فردی که در حال حاضر احساس اضطراب، منفی گرایی و بی ارزشی را تجربه می کند، فشار بیشتری را ایجاد کند. فرهنگ عامه به مردم می‌گوید که ناقص هستند، اما از آنها می‌خواهد که نگرش مثبتی در مورد آن داشته باشند. عدم احساس مثبت نسبت به بدن می تواند منجر به احساس شرم و گناه شود.

حتی تحقیقات نشان داده است که وقتی افراد با عزت نفس پایین، جملات تاکیدی مثبتی را تکرار می‌کنند که واقعاً به آنها اعتقاد ندارند، نتایج معکوس شده و باعث می شود که افراد نسبت به قبل، احساس بدتری نسبت به خودشان داشته باشند.

این بدان معنا نیست که شما نباید چیزهای خوبی به خودتان بگویید یا افکاری مثبت در مورد خودتان نداشته باشید. اما پوشاندن افکار منفی با پیام های مثبت می تواند مضر باشد. یک رویکرد بهتر این است که روی جایگزینی الگوهای افکار منفی با الگوهای واقعی تر کار کنیم.

بنابراین برای حفظ تصویر بدنی سالم چه کاری می توانید انجام دهید؟ چه شما مخاطب جنبش مثبت نگری به بدن باشید یا خیر، ایده هایی از این رویکرد وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری نسبت به بدن خود داشته باشید و برای دنبال کردن "کمال" وسواس کمتری به خرج دهید.

 

نگاه بی طرفانه به بدن را بپذیرید

بد نیست اعتراف کنید که لزوماً همه چیز بدن خود را دوست ندارید. خوب است که نسبت به بدن خود احساس خنثی یا حتی بی تفاوت داشته باشید. این می تواند بهتر باشد که نگاهی بی طرفانه به بدن خود داشته باشید. ارزش و عزت شما به شکل و جثه یا هیچ جنبه دیگری از ظاهر شما بستگی ندارد. تصویر بدن در خودپنداره و خودادراکی نقش دارد، اما همه چیز نیست.

 

بر روی برداشتن نور تمرکز ذهنی تان از بدن خود تمرکز کنید و سعی کنید تصورات خود را بر اساس سایر بخش های خود قرار دهید.

 

هیچ کدام از این کارها آسان نیست. آن‌ها تلاشی مستمر می‌طلبند و در بیشتر موارد، این چیزی نیست که بتوانید کاملاً به آن برسید. به هر حال، لحظاتی وجود خواهد داشت که احساس ضعف می کنید، جنبه هایی از خود را دوست ندارید و خود را با دیگران مقایسه می کنید. نکته کلیدی این است که به تلاش برای یافتن راه های جدید جلوگیری از الگوهای افکار منفی که باعث ایجاد تصویر ضعیف و منفی از بدن می شوند، ادامه دهید.

 

خودمراقبتی سلامت محور را امتحان کنید

گاهی اوقات خودمراقبتی می‌تواند به عنوان راهی برای تغییر یا کنترل ظاهرتان جلوه کند، اما مراقبت از خود باید روی انجام کارهایی تمرکز کند که به شما احساس خوبی نسبت به بدنی که اکنون دارید، بدهد. به بدن خود احترام بگذارید. وعده های غذایی سالم بخورید تا انرژی ذهن و بدن خود را بهتر تامین کنید. ورزش کنید تا احساس قدرت و انرژی بیشتری کنید. این کارها را برای اهدافی که ذکر شد انجام دهید، نه به این دلیل که می خواهید بدن خود را تغییر داده یا کنترل کنید.

برای بدنی که اکنون دارید، لباس بخرید و بپوشید، نه برای نسخه‌ای که در آینده برنامه‌ریزی کرده‌اید. ممکن است "لباس های تنگ" خود را به این دلیل بپوشید که در نهایت قرار است وزن کم کنید، اما چنین عاداتی می تواند باعث شود که امروز احساس خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید. به دنبال چیزهایی باشید که در ظاهرتان احساس راحتی و خوبی ایجاد کند. کمد لباس‌هایتان را از لباس‌هایی که با اندام فعلی‌تان همخوانی ندارند، خالی کنید. بدن شما ممکن است در آینده از نظر اندازه و شکل تغییر کند، اما این بدان معنا نیست که شما نباید در اینجا و اکنون احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید.

فیدهای شبکه های اجتماعی خود را از حساب هایی که به شما احساس خوبی در مورد خودتان نمی دهند پاک کنید. اگر دائماً خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید، مشخص می شود که کمتر احساس خوبی نسبت به خود دارید. حساب‌هایی را دنبال کنید که علایق شما را برمی‌انگیزد و شما را با احساسات مثبت همراه می‌کند. به ویژه در اینستاگرام که بسیاری از حساب های کاربری تنها بر روی به تصویر کشیدن کمال یا یک تصویر ایده آل از بدن اشخاص متمرکز هستند.

سعی کنید حساب های کاربری مثبت نگری به بدن را دنبال کنید که شامل انواع بدن ها، شکل ها، رنگ ها، جنسیت ها و توانایی ها می شود.

 

اندام بدن تو فقط برای زیبا بودن ساخته نشده اند. آن ها وظایف فوق العاده مهمتری را بر عهده دارند.

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد مثبت نگری به بدن

تحقیقات اخیر در سال 2016 نشان داد که نارضایتی از بدن ممکن است در حال کاهش باشد. در یک متاآنالیز، محققان بیش از 250 مطالعه شامل بیش از 100000 شرکت کننده را در یک دوره زمانی 31 ساله بررسی کردند. در حالی که زنان به طور مداوم نارضایتی بدنی بیشتری را نسبت به مردان گزارش می دهند، نتایج این متاآنالیز نشان داد که این نارضایتی در سال های اخیر کاهش یافته است.

این یافته ها نشانه مثبتی است که می تواند نشان دهد که پذیرش بدن و جنبش مثبت نگری به بدن، بر نحوه نگاه زنان و دختران به خود تأثیر می گذارد. در حالی که ممکن است این یک نبرد دشوار باشد، اما به هر حال، افزایش نمایش انواع بدن در رسانه های محبوب می تواند به مبارزه با تصویر ضعیف و منفی از بدن افراد جامعه کمک کند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید