دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

مه مغزی چیست؟ اثرات و علل احتمالی

مه مغزی در واقع یک وضعیت پزشکی نیست، بلکه اصطلاحی است که برای توصیف مبهم بودن و احساس تنبلی ذهنی استفاده می‌شود. این وضعیت می تواند نشانه ای از سایر بیماری ها باشد.

مه مغزی مانند فقدان وضوح ذهنی است. سابرینا رومانوف، استاد دانشگاه و روانشناس بالینی می گوید:

فهرست عناوین
 • علل مه مغزی 
 • علائم مه مغزی 
 • نکات و ترفندهایی برای کاهش مه مغزی 
 • سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد مه مغزی 
مه مغزی چیست؟ اثرات و علل احتمالی

 

مه مغزی می تواند بر توانایی تمرکز شما تأثیر بگذارد و یادآوری چیزها را برای شما دشوار کند. در نهایت، مه مغزی می تواند بر احساس شما در مورد خودتان تأثیر بگذارد. افراد غالباً خود را احساس نمی کنند زیرا از دست دادن وضوح ذهنی برای آنها بیگانه است.

 

 

علل مه مغزی 

تعدادی از عوامل و مشکلات سلامتی می توانند باعث مه مغزی شوند، از جمله:

 

 • کمبود خواب
 • افزایش سطح استرس
 • افسردگی
 • زوال عقل
 • دوران پیش از یائسگی
 • دارو ها
 • شرایط هورمونی، مانند اختلالات تیروئید
 • مشکلات مزمن سلامتی، مانند بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس
 • کمبود مواد مغذی، مانند کمبود ویتامین B12
 • عفونت های ویروسی، مانند کووید-19، سارس و H1N1

 

ذهن عزیز من، نگران نباش تو در حال حاضر فقط در حال تجربه یک مه و ابهام گذرا هستی.

 

مه مغزی و کووید 19 

کووید-19می تواند باعث التهاب در مغز شود که می تواند بر توانایی نورون های مغز برای برقراری ارتباط با یکدیگر تأثیر گذاشته و در نتیجه مه مغزی ایجاد شود. با این حال، رومانوف می گوید، استرس، اضطراب، انزوا، و تهدید همه گیری کروناویروس نیز می تواند به طور غیرمستقیم باعث مه مغزی شود، زیرا می تواند برای مغز شما خسته کننده باشد.

غیرعادی نیست که مه مغزی در اثر ترکیبی از دو یا سه مورد از این عوامل ایجاد شود، زیرا آنها اغلب دست به دست هم می دهند.

به عنوان مثال، افسردگی می تواند منجر به کمبود خواب شود یا برعکس. به طور مشابه، استرس می تواند بر خواب شما تأثیر گذاشته و باعث افسردگی شود. همچنین، دوران پیش از یائسگی ممکن است با کمبود خواب و افسردگی همراه باشد.

بنابراین، مه مغزی چقدر طول می کشد؟ اگر مه مغزی شما ناشی از کمبود خواب یا کمبود مواد مغذی باشد، این وضعیت شما احتمالاً زمانی که به اندازه کافی بخوابید یا زمانی که نیاز ویتامین خود را با مکمل ها برآورده می کنید، از بین می رود.

با این حال، جدول زمانی برای مه مغزی مرتبط با شرایط دیگر کمتر مشخص است. برای مثال، در مورد مه مغزی کووید، محققان هنوز نمی‌دانند که این وضعیت معمولا چقدر طول می‌کشد. برخی از افراد پس از چند هفته یا چند ماه تسکین را تجربه می کنند، در حالی که برای برخی دیگر، این دوران طولانی تر است.

 

علائم مه مغزی 

علائم مه مغزی ممکن است شامل مشکل در عملکردهای شناختی مانند موارد زیر باشد:

 

 • تمرکز بر یک فکر یا ایده
 • به یاد آوردن چیزها
 • چند وظیفه ای یا مالتی تسکینگ بودن
 • دنبال کردن مکالمات
 • توجه کردن به محیط اطراف

 

مه مغزی همچنین می تواند علائمی مانند سردرد و خستگی ذهنی ایجاد کند.

 

چیزی ذهنم را به هم ریخته است چیزی مثل... مه غلیظ. بعضی وقت ها حتی نمی توانم خودم را پیدا کنم و با خودم حرف بزنم!

 

نکات و ترفندهایی برای کاهش مه مغزی 

برای کاهش مه مغزی می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 

به اندازه کافی بخوابید: خواب برای مغز و بدن شما بسیار مهم است تا سموم ناسالمی را که می توانند در ایجاد مه مغزی نقش داشته باشند، پاکسازی کند. سعی کنید از یک برنامه خواب ثابت پیروی کنید و هر شب هفت تا نه ساعت بخوابید. قبل از خواب از وسایل الکترونیکی خود مانند موبایل، لپ تاپ یا تلویزیون استفاده نکنید.

چیزهای جدید را امتحان کنید: ذهن خود را درگیر فعالیت های تحریک کننده ذهنی کنید و سعی کنید چیزهای جدید را امتحان کنید. به عنوان مثال، مسیر دیگری را برای رسیدن به محل کار انتخاب کنید، رویکرد متفاوتی را برای کاری که به طور منظم انجام می دهید، امتحان کنید، یا به موسیقی های مختلف گوش دهید. این می تواند به افزایش تولید یک ماده شیمیایی مغز به نام نوراپی نفرین کمک کند.این ماده شیمیایی، مغز را تحریک می کند.

از انجام چند کار به صورت همزمان پرهیز کنید: چندوظیفه ای بودن می تواند انرژی شما را تخلیه کرده و بهره وری شما را کاهش دهد، به خصوص اگر در تلاش برای انجام دو فعالیتی هستید که هر کدام به صورت جداگانه نیاز به تفکر آگاهانه دارند. در عوض، سعی کنید هر بار روی یک چیز تمرکز کنید.

روی حافظه خود کار کنید: اگر مستعد فراموش کردن چیزها هستید، سعی کنید از ترفندهای مختلف برای تقویت حافظه خود استفاده کنید. به عنوان مثال، قافیه ها، یادداشت ها، یا نشانه های بصری یا کلامی می توانند به شما کمک کنند چیزهای مهم را به خاطر بسپارید. همچنین می توانید تکرار را امتحان کنید. به عنوان مثال، اگر کسی نام خود را به شما بگوید، گفتن مجدد آن به او می تواند به شما کمک کند آن نام را به خاطر بسپارید.

استراحت های ذهنی داشته باشید: در طول روز چند استراحت ذهنی انجام دهید، جایی که به هیچ چیز فکر نکنید و در لحظه حاضر باشید. می توانید چشمان خود را ببندید، کمی پیاده روی کنید یا به بیرون از پنجره نگاه کنید.

توجه خود را متمرکز کنید: اگر به خاطر چیزهای متعدد حواس‌تان پرت می‌شود یا تمرکزتان را از دست می‌دهید، سعی کنید سرعتتان را کم کنید و تمام تمرکزتان را روی یک کار متمرکز کنید. سپس، صرف نظر از حجم و اندازه آن کار، روی تکمیل آن کار کنید.

از نظر اجتماعی فعال بمانید: شرکت در فعالیت های اجتماعی می تواند خلق و خو، حافظه و شناخت شما را بهبود بخشد.

خود را مشغول فکری عمیق کنید: ذهن خود را با صرف زمان کمی درگیر فکری عمیق کنید و با این روش به صورت روزانه آن را تمرین دهید. به عنوان مثال، اگر مقاله ای را خوانده اید، به مدت 10 دقیقه عمیقا به مطالب آن مقاله فکر کنید.

مدیتیشن را امتحان کنید: مدیتیشن می تواند به طور چشمگیری به کاهش استرس و آرامش مغز و بدن شما کمک کند.

به طور منظم ورزش کنید: فعالیت بدنی و ورزش می تواند به خوبی سلامت روان شما را بهبود بخشد.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید: یک رژیم غذایی سالم، مانند رژیم مدیترانه ای، می تواند به حافظه، شناخت و سلامت مغز کمک کند.

از مصرف الکل و مواد مخدر بپرهیزید: این مواد می توانند حواس شما را مختل کنند و بر مغز شما تأثیر منفی بگذارند.

دریافت درمان پزشکی: اگر مشکوک هستید که مه مغزی شما ممکن است به افسردگی، اختلال تیروئید، کمبود مواد مغذی یا هر بیماری دیگر مرتبط باشد، حتماً فوراً با پزشک یا متخصص بهداشت روان مشورت کنید.

 

احساس می کنم که چندین تب در مغز من باز است. کاری که باید بکنم این است که همه تب ها را یکی یکی و با احتیاط ببندم.

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد مه مغزی 

مه مغزی احساس ناراحت کننده ای از فاصله گرفتن است. می تواند تمرکز روی کارهایی که در دست دارید، به یاد آوردن چیزها یا توجه به آنچه در اطراف شما می گذرد را برای شما دشوار کند. همچنین می تواند باعث شود که شما احساس کنید که از نوع خود نبوده و شبیه خودتان نیستید.

به عنوان مثال، بسیاری از افراد اگر خوب نخوابیده باشند، یا اگر آلرژی داشته باشند و داروهای آنتی هیستامین مصرف کرده باشند، ممکن است گهگاه دچار مه مغزی شوند. با این حال، برخی از شرایط سلامتی ممکن است باعث مه مداوم مغز شود.

علائم خود را با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا پزشک در میان بگذارید. آنها ممکن است بتوانند علت ایجاد مه مغزی شما را تعیین کنند و بر این اساس یک برنامه درمانی پیشنهاد کنند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید