دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

تفکر منفی با مغز و بدن ما چه می کند؟ جایگزینی تفکر منفی با مثبت اندیشی

طی قرن‌ها، مغز شگفت‌انگیز ما برای تصمیم‌گیری و واکنش سریع به تهدیدات برای ایمنی و بقا تکامل یافته است. زمانی که تفکر منفی داریم، مضطرب و نگران هستیم یا استرس داریم، مغز خود را فریب می دهیم تا باور کند که یک تهدید فوری وجود دارد. در نتیجه، پاسخ مبارزه یا فرار ما برای مقابله با رویداد شروع می شود.

مغز ما از قبل برای پاسخگویی سریعتر به افکار و احساسات منفی طراحی شده است. وقتی مثبت فکر می کنیم، مغز ما تصور می کند که همه چیز تحت کنترل است و نیازی به اقدام نیست.

فهرست عناوین
تفکر منفی با مغز و بدن ما چه می کند؟ جایگزینی تفکر منفی با مثبت اندیشی

اما، باید از خود بپرسیم که چقدر از استرس، نگرانی و افکار منفی که امروز با آن ها دست و پنجه نرم می کنیم واقعاً زندگی مان را تهدید می کند؟ مطالعات اخیر نشان می دهد که استرس روانی باعث استفاده بیش از حد از این سیستم ایمنی قدرتمند، تضعیف سیستم ایمنی بدن و ایجاد بیماری در آن می شود. بله، تفکر منفی بیش از آنچه تصور می کنیم به بدن و مغز ما آسیب می رساند. بعد از خواندن این مطلب، به این درک خواهید رسید که وقت آن فرا رسیده است که برای جایگزینی تفکر منفی با مثبت اندیشی اقدام کنید.

 

تا زمانی که  افکار منفی را با مثبت جایگزین نکنید  نتایج مثبت را نخواهید دید.

 

تفکر منفی چگونه بر مغز ما تأثیر می گذارد؟

مطالعه ای در مجله روانشناسی بالینی، تأثیرات نگرانی بر انجام یک کار را مورد بررسی قرار داد از افراد حاضر در این مطالعه خواسته شد تا اشیا را به دو گروه دسته بندی کنند. افرادی که در 50 درصد مواقع یا بیشتر نگران بودند، با افزایش دشواری کار مرتب‌سازی، اختلال قابل توجهی در توانایی خود در مرتب‌سازی اشیاء نشان دادند.

در مطالعه ای که برای پیگیری یافته های قبلی انجام شد، محققان دریافتند که می‌توانند نشان دهند که این اختلال در نتیجه افزایش سطوح افکار منفی است. هنگامی که مغز با وظایف پیچیده ای روبرو می شود، تفکر منفی به توانایی شما برای پردازش اطلاعات و تفکر واضح آسیب می زند.

اگر نظر محققین درست باشد، فکر منفی در مورد مشکلات شما نه تنها به حل چیزی کمک نمی کند، بلکه فکر کردن به راه حل مفید را برای شما دشوارتر می کند.

 

آمیگدال، حافظه و تفکر منفی

اگر تمایل به واکنش بیش از حد به استرس دارید، ممکن است به دلیل تغییراتی در مغز شما باشد که ناشی از تفکر منفی است. تجربیات منفی توسط آمیگدال در مغز ذخیره می شود. آمیگدال همچنین مسئول پاسخ جنگ یا گریز مغز است. قشر جلوی مغز پاسخ ما به عوامل استرس زا را تنظیم می کند.

فردی که با یک موقعیت استرس زا مانند قرار گرفتن در ترافیک مواجه می شود، به طور معمول سطح تهدید برای ایمنی خود را ارزیابی می کند و به این نتیجه می رسد که تهدید کمتر از عامل آزاردهنده است و تا پایان آن با آرامش با خود صحبت می کند.

در مقابل، فردی که قبلاً در معرض استرس تهدیدکننده زندگی بوده و از استرس یا اضطراب پس از سانحه (PTSD) رنج می‌برد، ممکن است راه بندان را تهدیدی برای امنیت خود بداند و به گونه‌ای پاسخ دهد که گویی مورد حمله قرار گرفته است. آنها توانایی تشخیص تهدید واقعی و استرس درک شده را ندارند و بیش از حد واکنش نشان می دهند.

 

همچنین بخوانید: وقتی احساسات منفی دارید این اتفاق برای سلول های شما می افتد

 

چگونه تالاموس استرس را درک می کند

تالاموس مسئول ارسال سیگنال‌های حسی و حرکتی به بقیه بدن است، اما نمی‌داند که افکار منفی با خطر واقعی یکسان نیستند. وقتی به افکار منفی فکر می کنید، تالاموس تصور می کند که باید بدن را برای فرار آماده کند. در نتیجه، بدن ما علائم استرس واقعی مانند ضربان قلب سریع، فشار خون بالا و حالت برانگیختگی شدید را تجربه می کند.

تصور کنید که ساکت نشسته اید و به طور ناگهانی علائم فیزیکی ترس را پیدا می کنید. می توانید افزایش ضربان قلب، افزایش سرعت تنفس، تعریق و افزایش فشار خون را حس کنید. شما شروع به جستجوی علت علائم می کنید، اما زمانی که هیچ توضیح منطقی برای پاسخ ترس وجود ندارد، این تالاموس است که باعث حمله پانیک در شما می شود.

افکار منفی با تحریک همین واکنش استرس بر مغز ما تأثیر می گذارد. استرس مزمن از نظر فیزیکی بر بدن تأثیر می گذارد و می تواند تأثیرات منفی بر سلامت و رفاه ما داشته باشد.

 

چگونه استرس و تفکر منفی کورتیزول را تغییر می دهد

استرس ناشی از تفکر منفی تغییراتی را در مغز ایجاد می کند که ممکن است بر احتمال ابتلا به اختلالات روانی مانند اضطراب، افسردگی، بیش فعالی - کم توجهی (ADHD)، اسکیزوفرنی و اختلالات خلقی تأثیر بگذارد.

نشان داده شده است که افرادی که به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مبتلا هستند، دارای ناهنجاری هایی در مغز خود هستند. در اینجا باید به مقدار ماده خاکستری در مقابل ماده سفید توجه کرد. تفاوت این است که ماده خاکستری جایی است که اطلاعات توسط نورون ها پردازش می شود در حالی که ماده سفید یک شبکه فیبری است که نورون ها را به هم متصل می کند. استرس مزمن باعث ایجاد اتصالات ماده سفید بیشتر اما نورون های کمتری می شود.

تعادل ماده خاکستری و ماده سفید در مغز برای زمان بندی ارتباط در آن مهم است. اعتقاد بر این است که اختلال در این ارتباطات، هم بر روحیه شما و هم بر خاطرات شما از ارتباط با آن حالت تأثیر می گذارد.

مشکل این است که مغز ما در یادگیری از تجربیات بد خوب است اما در یادگیری از تجربیات خوب بد است. به گفته دکتر ریک هانسون، خالق برنامه آموزش مغز به منظور استفاده از ذهن برای بهبود شادی، افرادی که برنامه‌ای را برای جایگزینی افکار منفی با افکار مثبت تکمیل کرده‌اند، اضطراب و افسردگی را به میزان قابل توجهی کمتر تجربه کرده‌ و به طور قابل توجهی خودکنترلی، خلق و خوی بهتر، شفقت، عشق، خوشبختی، قدردانی، عزت نفس، مهربانی به خود، رضایت از زندگی، و شادی کلی بیشتری دارند.

بهبود مغز با حذف تفکر منفی امکان پذیر است. جایگزین کردن تفکر منفی با تفکر مثبت مانند آموزش دادن به مغز به همان گونه ای است که به یک سگ آموزش می دهیم. شما برای رفتار خوب به سگ جایزه می دهید و در او احساس خوب ایجاد می کنید. در مورد مغز شما هم همین گونه است و افکار مثبت در مغز ایجاد لذت می کنند که این یک پاداش است. هنگامی که احساس لذت کردیم، مقدار بیشتری از آن را می خواهیم، بنابراین به مغز خود افکار مثبت بدهید و آن را در یک رژیم غذایی ثابت از لذت خودجوش نگه دارید.

 

 

10 راه برای جایگزینی تفکر منفی با مثبت اندیشی

آیا از تفکر منفی و بدبینی که انرژی منفی بیشتری را به زندگی شما می آورد خسته شده اید؟ خبر خوب این است که شما قدرت تغییر نگرش خود و جایگزینی افکار منفی با مثبت اندیشی را دارید. در اینجا ده راه مفید برای معاوضه آن روزهای بارانی با کمی آفتاب بیشتر آورده شده است. در ادامه مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

1. یک ناظر باشید 

وقتی قانون طلایی را به روی دیگر سکه برگردانید، ممکن است متعجب شوید. اگر با دیگران مانند خودتان رفتار کنید، آن ها چه احساسی خواهند داشت؟ بنا به دلایلی، افراد اغلب در موقعیت مشابه، بیشتر از خودشان نسبت به دیگران انتقاد می کنند.

به جای اینکه شی مورد نظر باشید، سعی کنید خود را به عنوان یک ناظر تصور کنید. اگر یک دوست یا یکی از عزیزانتان جای شما بود به او چه می‌گفتید؟ این تمرین می تواند به شما کمک کند دیدگاه متفاوتی داشته باشید که می تواند خوش بینانه تر باشد و شما را در مسیر مثبت اندیشی قرار دهد.

 

2. در ژورنال اختصاصی خود بنویسید 

روزنامه نگاری شخصی راهی عالی برای بیان افکار و احساسات شماست. وقتی در میانه یک تصمیم یا شرایط دشوار قرار می گیرید، احساسات شما در همه جا حضور دارند. نوشتن در ژورنال اختصاصی خودتان، به شما آزادی بیان می دهد.

وقتی بازتاب نوشته های خود را می بینید، وضوح بیشتری خواهید داشت. ممکن است متوجه نقایص استدلال یا الگوی منفی نگری خود شوید. هنگامی که این الگو را شناسایی کردید، اغلب تغییر نگرش برای شما آسان تر است و می توانید و به فردی مثبت اندیش تبدیل شوید.

 

3. تنفس آگاهانه را تمرین کنید

مطالعه ای که توسط کتابخانه ملی پزشکی منتشر شده است نتیجه می گیرد که تمرینات تنفس آگاهانه روزانه می تواند به تسکین اضطراب کمک کند. طبق این مطالعه، تمرین تنفس عمیق آگاهانه فقط چند دقیقه در روز ممکن است احساسات و تأثیرات مثبت را افزایش دهد. تنفس آگاهانه به شما امکان می دهد سرعت خود را کاهش دهید و افکار خود را متمرکز کنید.

هر زمان که احساس می‌کنید دچار منفی‌گرایی و اضطراب شده اید، تنفس عمیق را تمرین کنید. دم عمیق را از طریق سوراخ های بینی انجام دهید، چند ثانیه نگه دارید، سپس به آرامی از طریق دهان لب های خود بازدم کنید. تصور کنید که با هر نفس شفابخش در حال استنشاق چیزهای مثبت و بازدم افکار منفی هستید. این چیزی است که مثبت اندیشی را به شما تزریق می کند.

 

هرگز با یک ذهن منفی  یک زندگی مثبت نخواهید داشت.

 

4. هر روز مدیتیشن کنید

مدیتیشن یک تمرین باستانی است که بخشی از بسیاری از سنت های معنوی در سراسر جهان است. برای بهره مندی از مزایای آن، لازم نیست سبک زندگی زیبایی شناسانه یا فرقه مذهبی خاصی را در پیش بگیرید. به علاوه، می‌توانید در هر جایی که مکانی آرام برای تنها ماندن پیدا کنید، مدیتیشن کنید.

هنگامی که مدیتیشن می کنید، بیشتر از افکار خود آگاه می شوید. شما منفی ها را بدون قضاوت تصدیق می کنید و اجازه می دهید بگذرند. مدیتیشن ترکیبی از تنفس آگاهانه و تجسم است که می تواند انرژی مثبت شما را تقویت کند.

 

5. باورهای خود را دوباره ارزیابی کنید

اگر در ذهنیت منفی گیر کرده اید، ممکن است افکار بدبینانه شما بر اساس واقعیت نباشد. به عنوان مثال، ممکن است از درخواست پست مدیریتی خودداری کنید زیرا به اندازه کافی باهوش نیستید. شاید با این باور که جذاب، موفق، شایسته و غیره نیستید، زندگی خود را خراب کرده اید.

با ارزیابی مجدد باورهایی که در مورد خود و موقعیتتان دارید، بدبینی را بشکنید. از خود بپرسید که آیا این اظهارات «کمبود» درست است یا ارزیابی ناعادلانه ای مبتنی بر ترس است؟ هرچه با خودتان صادق تر باشید، با اطمینان بیشتری می توانید باورهای نادرستی را که فقط مانع شما می شوند کنار گذاشته و مثبت اندیش تر باشید.

 

6. از قانون جذب استفاده کنید

وقتی ذرت می کارید، نمی توانید انتظار برداشت گندم را داشته باشید. این یک مثال عملی از درو کردن چیزی است که می کارید. طبق قانون جذب، هر جملات و تاییدی را که به کیهان بفرستید، به شما باز خواهد گشت.

اگر روزهایتان را دائماً با پرتاب افکار منفی به کائنات می گذرانید، تعجبی ندارد که همچنان به کسب نتایج منفی ادامه دهید. با تغییر نگرش به سمت مثبت اندیشی و گفتن جملات تاکیدی مثبت می توانید برکات بیشتری دریافت کنید.

 

7. با یک دوست صحبت کنید

بیایید با آن روبرو شویم، روزهایی هستند که حوصله بلند شدن از رختخواب را ندارید. آسمان برایتان در حال سقوط است و شما به تازگی با یک ابر طوفانی برخورد کرده اید. صدایی که در سر شما وجود دارد مانند یک حلقه مداوم از تاریکی و عذاب است.

به جای پنهان شدن در زیر تلی از پتو، به یک دوست مورد اعتماد یا یکی از عزیزان خود سری بزنید. آنها ممکن است هیچ راه حلی برای تغییر زمین ارائه ندهند، اما می توانند فعالانه با شفقت و مهربانی به حرف های شما گوش کنند. تماس بگیرید، پیامک دهید، یا بهتر از آن، مدتی را به صورت رو در رو با آن ها بگذرانید.

 

8. سبک زندگی سالم تری را در پیش بگیرید

وقتی بدن شما قوی و سالم باشد، تعادل ظریف جسم، ذهن و روح شما را تکمیل می کند. شما بیشتر مستعد داشتن دیدگاه مثبت و حداقل منفی هستید. از سوی دیگر، نادیده گرفتن سلامت جسمانی می تواند بر نگرش شما در سطح ذهنی و معنوی تأثیر بگذارد.

اگر قبلاً این کار را نکرده اید، سعی کنید از یک رژیم غذایی متعادل از غذاهای کامل و مغذی لذت ببرید. از روی کاناپه بلند شوید و بدن خود را حرکت دهید تا از نظر بدنی آمادگی بیشتری داشته باشید. بدن سالم و مثبت اندیشی دست به دست هم می دهند.

 

9. یوگا را تمرین کنید

یوگا یک تمرین باستانی است که جسمی، ذهنی و معنوی است. این تمرین سودمند، تنفس آگاهانه را با حالت های بدن ترکیب می کند تا تمرکز، انعطاف پذیری و قدرت را افزایش دهد. این تمرین همچنین می تواند به شما کمک کند تا انرژی منفی را به حداقل برسانید.

طبق مقاله ای که توسط دانشکده پزشکی هاروارد منتشر شده است، تمرین یوگا ممکن است احساس خوب بودن شما را افزایش دهد. با انجام این تمرین، ممکن است انرژی و قدرت بیشتری برای انجام کارهای بیشتر داشته باشید. همانطور که هر موفقیت کوچکی را در زندگی خود می بینید، شما را تشویق می کند تا اهداف بالاتری را تعیین کنید.

 

10. اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

این ضرب المثل قدیمی را به خاطر دارید که می گویند یک سیب گندیده می تواند کل سبد را خراب کند؟ به همین ترتیب، شانه به شانه شدن بیش از حد با شخصیت های منفی می تواند بر شما تأثیر بگذارد. به زودی ممکن است متوجه شوید که همان شکایات و غرغرهای فرد بدبین را تکرار می کنید.

در عوض، سعی کنید اطراف خود را با افراد مثبت و شاداب احاطه کنید. آنها هنوز هم می توانند خوبی ها را در همه چیز ببینند و شما را نیز تشویق کنند. نگرش مثبت آنها بر شما تأثیر می گذارد و مثبت اندیشی بیشتری را به زندگی خود جذب خواهید کرد.

 

همانطور که می توانید منفی فکر کنید  می توانید مثبت هم فکر کنید.  فقط کافیست بخواهید و شروع کنید.

 

افکار نهایی در مورد راه هایی برای جایگزینی تفکر منفی با مثبت اندیشی 

اگرچه همیشه استرس و موانعی در زندگی خود خواهید داشت، اما آنها صلاحیت این را ندارند که طرز فکرتان را مشخص کنند و با کور کردن مثبت اندیشی تان، شما را به سمت تفکر منفی سوق دهند . وقتی یاد می گیرید که فکر بدبینانه را با خوش بینی جایگزین کنید، زندگی شما می تواند پر برکت تر و رضایت بخش تر شود. به هر حال، گهگاه طوفان هایی خواهید داشت، اما دیدگاه مثبت و مثبت اندیشی شما، در هر شرایطی چتر شما می شود.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید