دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چرا افراد متاهل خیانت می کنند؟ علل و خطرات خیانت در ازدواج

انگیزه های خیانت و روابط خارج از ازدواج در افراد متاهل بسیار زیاد است و می تواند بر اساس جنسیت متفاوت باشد

چرا افراد متاهل خیانت می کنند؟ چه دلیلی وجود دارد که افرادی که ازدواج کرده‌اند، با خیانت، خود، ازدواج، آینده و شریک زندگی خود را به خطر می‌اندازند؟ طیف گسترده ای از عوامل وجود دارد که می تواند در این اتفاق تلخ و خطرناک دخیل باشد. مطالعه‌ای که بر روی 495 نفر انجام شد، هشت دلیل کلیدی را برای این موضوع نشان داد: عصبانیت، عزت نفس پایین، کمبود عشق، تعهد کم، تنوع طلبی، غفلت، میل جنسی و شرایط محیطی. درک این نکته مهم است که این دلایل در درون فرد خیانتکار ایجاد می شود و مسئولیت شریک زندگی که مورد خیانت واقع شده نیست.

فهرست عناوین
چرا افراد متاهل خیانت می کنند؟ علل و خطرات خیانت در ازدواج

 

شواهد و مدارک نشان می دهد که بیش از 40 درصد از زوج های متاهل تحت تأثیر خیانت قرار می گیرند.

 

خیانت هرگز چیزی برای افتخار کردن نیست. بلکه بزرگترین چیز برای سرافکندگی است.

 

ناامیدی در ازدواج یکی از محرک های رایج خیانت افراد متاهل است. همسر خیانتکار ممکن است چندین بار برای حل مشکلات تلاش کند اما تلاش او بی فایده باشد. شاید زوجین در مورد ازدواج افکار دومی داشتند یا به خاطر توجهی که به یک نوزاد جدید داده می شد حسادت می کردند و هیچ یک از طرفین مهارت لازم برای بیان این احساسات را نداشتند.

شاید همسر منحرف و خیانتکار دارای توشه‌ای از دوران کودکی باشد - بی توجهی، سوء استفاده، یا والدینی که خیانت کرده اند - که در توانایی او برای حفظ یک رابطه متعهدانه اختلال ایجاد می کند. در بعضی از اوقات، همسر خیانتکار برای تک همسری ارزشی قائل نیست، احساس همدلی ندارد یا به عواقب این کار شدیدا بد، اهمیتی نمی دهد.

ما در این مقاله، به تعدادی از عوامل خطر و دلایل خیانت افراد متاهل نگاه خواهیم کرد، اما مهم است که در ابتدا به این نکته اشاره کنیم که هرگز شریک زندگی باعث خیانت همسرش نمی شود. خواه این حرکت، یک فریاد برای کمک باشد، یا یک استراتژی خروج از ازدواج، یا وسیله ای برای انتقام گرفتن پس از فریب خوردن، خیانتکار به تنهایی مسئول خیانتی است که آن را مرتکب شده است.

 

چگونه انگیزه های خیانت افراد متاهل بر اساس جنسیت متفاوت است؟

مردان نسبت به زنان بیشتر تمایل به داشتن روابط فیزیکی دارند و اغلب به دنبال رابطه جنسی یا توجه بیشتری هستند. مردان عشق خود را به روشی فیزیکی تر ابراز می کنند - آنها اغلب "کلمات احساسی" کاملی برای ارائه به همسر خود ندارند. بنابراین برای آن ها، رابطه جنسی تبدیل به راهی مهم برای ارتباط و صمیمیت می شود.

اگر مردان متاهل از نظر جنسی راضی نباشند (مثلاً اگر همسرشان اغلب رابطه جنسی را رد می‌کند)، این رد کردن ها را به دل می‌گیرند و این به راحتی می‌تواند در وجود آن ها به احساس «دوست‌ نداشتن» ترجمه شود. در واقع مردان به دلیل احساس ناامنی، بیشتر از زنان خیانت می کنند.

وقتی زنان متاهل خیانت می کنند، اغلب سعی می کنند خلاء عاطفی را پر کنند. زنان غالباً از قطع ارتباط با همسر و داشتن آرزوی مورد علاقه و گرامی بودن شکایت دارند. زنان بیشتر احساس می کنند که مورد قدردانی قرار نگرفته اند یا نادیده گرفته شده اند و به دنبال صمیمیت عاطفی در یک رابطه خارج از ازدواج هستند.

کسی که بیرون از ازدواج یک زن با او رابطه برقرار می کند، اغلب یک شریک "انتقالی" برای آن زن به عنوان راهی برای پایان دادن به رابطه ازدواج او است. او به طور جدی به دنبال ترک ازدواج خود است و این شخص خارج از رابطه، به او کمک می کند تا این کار را انجام دهد.

البته این بدان معنا نیست که رضایت جنسی، محرکی اصلی برای خیانت زن و همچنین شوهر ها نیست. به همین ترتیب، کسالت و عدم وجود رضایت در رابطه زناشویی ممکن است هم مرد و هم زن را به خیانت سوق دهد.

 

در یک مطالعه بر روی مردان و زنانی که به طور فعال روابط خارج از ازدواج را دنبال می‌کردند یا درگیر آن بودند، هر دو جنس گفتند که امیدوارند زندگی جنسی خود را بهبود بخشند – زیرا احساس می‌کردند که رابطه اصلی آن ها با همسرشان در رختخواب برقرار نیست!

 

علل و عوامل خطر خیانت افراد متاهل 

علل یا دلایل بی‌شماری وجود دارد که مردان یا زنان متاهل ممکن است به واسطه آن ها مرتکب خیانت شده و در یک رابطه خارج از ازدواج شرکت کنند، اما برخی عوامل خطر - چه در یکی از زوجین یا به طور کلی در ازدواج- احتمال وقوع آن را افزایش می‌دهد.

 

یکی از بزرگترین ترس ها از ازدواج ترس از خیانت و تسلیم شدن است.

 

عوامل خطر فردی 

قاعده کلی این است که هر دو طرف درگیر در این وضعیت به یک اندازه مسئول آن هستند.، یا در این مورد، ازدواج خود را با یک رابطه خارج از آن به هم می ریزند، اما قطعاً استثناهایی وجود دارد. عوامل فردی که ممکن است احتمال خیانت را افزایش دهد عبارتند از:

 

اعتیاد: مسائل مربوط به اعتیاد، خواه اعتیاد به الکل، مواد مخدر، قمار یا چیزهای دیگر، عوامل خطر واضحی برای شکل گیری خیانت هستند. به ویژه الکل، می تواند مهارهای فردی را کاهش دهد، به طوری که فردی که در هوشیاری به داشتن رابطه جنسی فکر نمی کند، در زمان مصرف الکل ممکن است از خط قرمز عبور کند

سبک دلبستگی: برخی از سبک های دلبستگی، مانند اجتناب از دلبستگی یا ناامنی دلبستگی، و همچنین اختلالات صمیمیت نیز در رابطه با تمایل به خیانت مورد بررسی قرار گرفته اند. عزت نفس پایین و ناامنی نیز می تواند خطر وقوع یک رابطه جنسی خارج از چارچوب را به عنوان راهی برای اثبات شایستگی فرد افزایش دهد.

ترومای دوران کودکی: داشتن سابقه ترومای دوران کودکی (مانند سوء استفاده یا غفلت جسمی، جنسی، یا عاطفی) با احتمال بیشتری برای خیانت در فرد مرتبط است (اگر به تروما توجه نکرده باشد و مسائل حل نشده ای داشته باشد).

قرار گرفتن در معرض خیانت در دوران کودکی: تجربه قبلی قرار گرفتن در معرض خیانت نیز می تواند خطر خیانت را افزایش دهد. یک بررسی در سال 2015 نشان داد که کودکانی که در معرض والدینی هستند که رابطه نامشروع دارند ، دو برابر بیشتر در خطر این هستند که خودشان در آینده به شریک زندگی خود خیانت کنند. 

بیماری روانی: برخی از بیماری های روانی مانند اختلال دوقطبی عامل خطر خیانت در ازدواج هستند.

خیانت قبلی: ضرب المثل "کسی که یک بار خیانت می کند، همیشه یک خیانتکار می ماند" بیش از یک داستان همسران قدیمی است. یک مطالعه که در سال 2017 انجام شد، اولین مطالعه ای بود که اعتبار این گفته را ارزیابی کرد. در این مطالعه، کسانی که در یک رابطه خارج از زندگی زناشویی درگیر بودند، سه برابر بیشتر احتمال داشت این رفتار را در رابطه بعدی خود تکرار کنند.

مسائل روانی: ویژگی های خودشیفتگی یا اختلالات شخصیتی با احتمال بیشتر خیانت همراه است. در مورد خودشیفتگی، یک رابطه نامشروع ممکن است بر اساس نفس و احساس استحقاق باشد. افراد مبتلا به این اختلالات علاوه بر خودمحور بودن، اغلب فاقد همدلی هستند، بنابراین تاثیر اعمال خود بر همسرشان را درک نمی کنند.

 

در مطالعه‌ای که در سال 2018 به بررسی ویژگی‌های شخصیتی پرداخت، ثابت شد زنانی که رتبه بالایی در «روان‌رنجوری» و مردانی که رتبه‌های بالاتری در «خودشیفتگی» دارند، بیشتر احتمال دارد خیانت کنند.

 

اعتیاد به رابطه جنسی: مطمئناً اعتیاد به رابطه جنسی در یکی از زوجین، این احتمال را افزایش می‌دهد که از جنبه فیزیکی ازدواج خود ناراضی بوده و به جای دیگری نگاه کند.

 

 

عوامل خطر در یک رابطه 

مشکلات در روابط زناشویی نیز می تواند یک عامل خطر برای خیانت افراد متاهل باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

 

 • خشونت خانگی و آزار عاطفی
 • قطع ارتباط عاطفی و یا فیزیکی
 • فشارهای مالی
 • عدم ارتباط 
 • فقدان احترام
 • سازگاری کم (افرادی که به دلایل اشتباه ازدواج کرده اند): سازگاری کم می تواند منجر به احساس "پشیمانی خریدار" شود.

 

دلایل اصلی خیانت افراد متاهل

با یا بدون عوامل خطر فردی یا زناشویی، دلایل احتمالی متعددی برای خیانت زناشویی وجود دارد. با این حال، در زیربنای بسیاری از دلایل، چند موضوع نهفته است. یکی از این موضوعات نقش نیازهای برآورده نشده است.

ممکن است یکی از زوجین قادر به برآوردن نیازهای شریک زندگی خود نباشد، اما اغلب اوقات، این نیازها بیان نشده هستند. هیچ وقت زوجین حاضر در یک زندگی زناشویی، ذهن خوان نیستند. و مورد دیگر، عدم رسیدگی مستقیم به مشکلات است.

 

فرار از مشکلات (جلوگیری از تعارض) به جای ماندن و رسیدگی به آنها، یکی دیگر از عناصر مخرب در ارتباط و تعهد در ازدواج است.

 

برخی از دلایلی که به عنوان علت خیانت ذکر شده است ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نارضایتی یا عدم احساس خوشبختی: نارضایتی از ازدواج چه از نظر عاطفی و چه از نظر جنسی رایج است. ازدواج یک اتفاق اصولی است و بدون تربیت متقابل زوج ها ممکن است از هم پاشیده شود. ازدواج عاری از جذبه یا میل جنسی، اغلب به عنوان دلیلی برای خیانت، هم برای مردان و هم برای زنان مطرح می شود.

احساس نادیده گرفته شدن: احساس کم ارزش بودن یا نادیده گرفته شدن می تواند منجر به خیانت شود. هنگامی که هر دو طرف کار می کنند، زنان اغلب بار سنگین خانه و مراقبت از فرزندان را به دوش می کشند. در این مورد، این رابطه احساس ارزشمندی فرد را تایید می کند. با این حال، از طرف دیگر، احساس نادیده گرفته شدن ممکن است با انتظارات غیر واقعی از یک شریک زندگی مرتبط باشد تا غفلت واقعی.

فقدان تعهد: اگر همه چیز را کنار بگذاریم، یک مطالعه وجود دارد که در سال 2018 نشان داد احتمال خیانت در افرادی که کمتر به رابطه خود متعهد هستند، به مراتب بیشتر است.

کسالت در رابطه: مردان و زنانی که به دنبال هیجان تعقیب و گریز و هیجان عشق تازه و جدید هستند، ممکن است بیشتر خیانت کنند. برخی به جای تلاش برای یافتن جایگزینی برای شریک زندگی خود، ادعا می کنند که خیانت به آنها راهی برای اضافه کردن نمک و ادویه به ازدواجشان است. از تب و تاب افتادن عشق، اغلب به عنوان دلیلی برای خیانت ذکر می شود. این اتفاق ممکن است بخاطر عدم درک چگونگی بلوغ عشق در ازدواج باشد.

تصویر بدن یا پیری: اغلب با توجه به داستان های مردان میانسال متاهل که با زنان هم سن دخترانشان رابطه نامشروع دارند، خیانت ممکن است گاهی راهی برای مرد (یا زن) باشد تا ثابت کند که هنوز «آن نیرو و جوانی را دارد». دست در دست این افکار، یکی از زوجین ممکن است با این ادعا که همسرش «خودش را رها کرده است»، بی‌احتیاطی‌های او را سرزنش و خیانت خود را توجیه کند.

انتقام: اگر یکی از زوجین رابطه نامشروع داشته باشد یا به نحوی به شریک زندگی خود آسیب رسانده باشد، ممکن است طرفی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته، احساس نیاز به انتقام داشته باشد که منجر به خیانت و داشتن رابطه جنسی خارج از ازدواج خود شود.

 

این را بدان که خیانت هرگز به جذابیت تو مربوط نمی شود. این کار فقط به یک چیز مربوط می شود و آن هم میزان انسان بودن تو است!

 

دلایل ثانویه خیانت افراد متاهل

علاوه بر دلایل اصلی خیانت که در بالا ذکر شد، دلایل ثانویه ای نیز وجود دارد که ممکن است به یک خیانت منجر شود. برخی از این موارد عبارتند از:

 

اینترنت و شبکه های اجتماعی: داشتن رابطه بیرون از ازدواج به خصوص یک رابطه عاطفی، بسیار آسانتر از گذشته است و اینترنت و شبکه های اجتماعی در بسیاری از این امور و طلاق و جدایی ها دخیل بوده اند. خیانت اینترنتی همچنان یک خیانت است، حتی اگر این دو نفر هرگز یکدیگر را بصورت رو در رو ملاقات نکرده باشند.

فرصت: دوره های غیبت، چه سفر های کاری یا موارد دیگر، فرصت های بیشتری را برای وقوع خیانت فراهم می کند. غیبت داشتن، به همسر اجازه می دهد تا ریسک کمتری برای لو رفتن را احساس کند یا ممکن است منجر به تنهایی و رنجش شود. در حالی که ازدواج از راه دور ایده آل نیست، اما راه هایی برای قوی نگه داشتن ازدواج شما در زمان غیبت و جدایی وجود دارد.

مرزهای ضعیف: مرزها و محدودیت‌های شخصی ضعیف، یا محدودیت‌هایی که برای افراد دیگر در مورد اینکه چه چیزی را قابل قبول یا غیرقابل قبول می‌دانیم قرار می‌دهیم، نیز می‌تواند احتمال وقوع خیانت را افزایش دهد. افرادی که نه گفتن برایشان سخت است (بیش از حد مطیع یا به دنبال راضی کردن دیگران هستند) ممکن است خود را در یک خیانت قرار دهند، حتی اگر در وهله اول آن چیزی نباشد که می خواسته اند.

پورنوگرافی: در حالی که نقش پورنوگرافی در خیانت زناشویی کم اهمیت بوده است، اما برای ازدواج خطرناک است و به وضوح نشان داده شده است که برای برخی از افراد "یک دروازه" است. متأسفانه، امروزه پورنوگرافی در اینترنت بسیار قابل دسترس تر شده است.

 

کنار آمدن با همسر خیانتکار 

گاهی اوقات، افراد متاهل مشکوک به خیانت همسرشان هستند اما هیچ مدرک محکمی ندارند. در حالی که اغلب بهترین رویکرد در ازدواج شفاف و رک بودن است، ممکن است تعجب کنید که در این مورد، رک بودنباعث آسیب بیشتر می شود. و البته توجه داشته باشید که در این صورت،  پاسخی که همسرتان می دهد می تواند حقیقت یا دروغ باشد.

بهترین رویکرد برای زوج های مختلف متفاوت است، اما اگر نگران هستید، ممکن است ایده خوبی باشد که به دنبال برخی از علائم باشید.

 

فریاد برای کمک خواستن در مقابل استراتژی خروج 

در برخی از ازدواج‌ها، یک خیانت، یک فریاد برای کمک خواستن است. این کار، راهی برای مجبور کردن زوجین است که در نهایت با مشکلاتی روبرو شوند که هر دو طرف از آن آگاه هستند اما به آنها رسیدگی نمی‌کنند. در این مورد، اغلب فرد خیانتکار در واقع سعی می کند به خیانت، به عنوان راهی برای مطرح کردن موضوعی که مورد توجه قرار نگرفته است نگاه کند. در مواقع دیگر، ممکن است فرد خیانتکار، به سادگی خیانت را به عنوان یک استراتژی خروج و راهی برای پایان دادن به یک ازدواج ناخوشایند ببیند.

صرف نظر از دلیل اصلی خیانت یکی از زوجین، خیانت می تواند بسته به نحوه برخورد با آن، ازدواج را ویران کند یا در مقابل، کاتالیزوری برای بازسازی آن باشد.

 

وقتی احساس می کنید که به شما ظلم شده است

با این حال، ممکن است بخواهید کشف کنید که چگونه پویایی بین شما و همسرتان شما را به این نقطه رسانده است. تشخیص اینکه خیانت نشانه مسائل عمیق تر است، می تواند باعث شود یک زوج مشکلات اساسی در رابطه خود را برطرف کنند و به هم نزدیک تر شوند.

 

اگر شما کسی هستید که به او خیانت شده، بسیار مهم است که بدانید شما مسئول تصمیم همسرتان برای خیانت نیستید. شما مقصر رفتار او نیستید.

 

زنان تمایل دارند خیانت عاطفی را تهدیدکننده‌تر از خیانت جنسی بدانند، در حالی که مردان تمایل بیشتری به بخشش خیانت عاطفی دارند، اما برای هر دو، رایج‌ترین پاسخ به اطلاع از خیانت همسرشان، حسادت است.

حتی اگر شما فردی هستید که مورد ظلم واقع شده است، کار و صحبت با یک متخصص می تواند برای کنار آمدن و بهبودی شما مفید باشد. حسادت حل نشده می تواند منجر به رنجش شود و همانطور که ضرب المثل قدیمی ادعا می کند: 

 

"کینه مانند زهری است که خودتان می نوشید و سپس منتظر می مانید تا طرف مقابل بمیرد."

 

غلبه بر خیانت

برخی از زوج ها می توانند خیانت را پشت سر بگذارند و حتی بعد از آن، با هم رابطه بهتری داشته باشند، در حالی که برخی نمی توانند از پس آن بر آیند. مطمئناً مواقعی وجود دارد که ادامه ازدواج بعد از وقوع خیانت توصیه نمی شود.

قبل از اینکه خصوصیات خیانت را از منظر همسرتان تحلیل کنید و به علت وقوع این رابطه خارج از ازدواج بر اساس نیازهای او نگاه کنید، مهم است که به نیازهای خود نگاه کنید. این می تواند چالش برانگیزتر از آن چیزی باشد که به نظر می رسد، به خصوص در میان حسادت و عصبانیت.

اگر شما کسی بودید که رابطه نامشروع داشتید، چندین قدم وجود دارد که می توانید برای نجات ازدواج خود انجام دهید. مهمتر از همه باید فوراً خیانت و دروغگویی را متوقف کنید و انتخاب خود را داشته باشید. صبور بودن و دادن فضا به همسر ضروری است. تضمینی وجود ندارد که این حتما نتیجه خواهد داد. ممکن است باز هم نتیجه ای وجود نداشته باشد، اما به هر حال بدون پذیرش مسئولیت کامل (سرزنش نکردن یا توجیه نکردن رفتار خود) شانس کم خواهد بود.

احتمال اینکه بتوانید از این خیانت عبور کنید به عوامل زیادی مانند دلایل وقوع آن و ویژگی های هر دو نفر بستگی دارد،. برای درک واقعی و حرکت رو به جلو، هر دو طرف باید به حرف های طرف مقابل گوش دهند (که در این شرایط می تواند بسیار چالش برانگیز باشد) و تصور نکنند که انگیزه یا احساسات شریکشان با خودشان یکسان است. این می تواند بسیار کمک کننده باشد که از کمک یک درمانگر آموزش دیده نیز بهره مند شوید.

به نظر می رسد که ظرفیت متقابل برای بخشش و تعهد قوی به رابطه، برای افراد متاهلی که تصمیم به تلاش برای غلبه بر خیانت دارند، کلیدی است.

 

خیانت در تعهد و ازدواج؟ این مثل یک سرقت بزرگ از اموال خودتان و بخشیدن آن به یک دزد دیگر است!

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد خیانت افراد متاهل

دلایل بالقوه زیادی برای خیانت افراد متاهل وجود دارد و ازدواج بسیار پیچیده است. اما صحبت شفاف، بیان نیازهای خود، تمرین بخشش و تعهد به تلاش روزانه برای ازدواج، بهترین طرح بیمه برای محافظت از ازدواج شماست.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید