دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
آدرنالین چیست؟ همه چیز در مورد اپی نفرین جادویی
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

آدرنالین چیست؟ همه چیز در مورد اپی نفرین جادویی

آدرنالین یک هورمون استرس است که به نام اپی نفرین نیز شناخته می شود. آدرنالین که توسط غدد فوق کلیوی یا غدد آدرنال تولید شده و در جریان خون آزاد می شود، بخشی از پاسخ "جنگ یا گریز" است. هنگامی که با یک عامل استرس زا یا تهدید مواجه می شوید، این هورمون سیستم عصبی شما را تحریک می کند.

تصور کنید در حال دوچرخه‌سواری هستید و ناگهان شخصی ظاهر می‌شود و باعث می‌شود منحرف شوید. بدن شما آدرنالین تولید می کند و این منجر به واکنش فیزیکی فوری می شود. ممکن است عرق کنید، ضربان قلبتان را احساس کنید یا بدنتان بلرزد. این یک پاسخ سالم و طبیعی است. وقتی در یک موقعیت خطرناک، ناامن یا مشکل‌آفرین هستید، این آدرنالین می‌تواند به شما کمک کند سریع واکنش نشان دهید.

با این حال، وقتی در یک استادیوم پر از تماشاگر روی صحنه می روید، قبل از یک رویداد ورزشی رقابتی، زمانی که در ترن هوایی هستید، یا اگر در میانه یک مشاجره یا دعوا هستید، می توانید هجوم آدرنالین را تجربه کنید.

 

آدرنالین دلیل انجام آن کاری است که می خواهی انجامش بدهی!

 

مشخصات ترشح آدرنالین 

آدرنالین که در کنار کورتیزول و آلدوسترون تولید می شود، زمانی که در بحران هستید یا احساسات قوی مانند هیجان یا ترس را تجربه می کنید، ترشح می شود. این پروسه ترشح، به طور خودکار اتفاق می افتد. هنگامی که آدرنالین ترشح می شود، پیام هایی به اندام های مختلف بدن شما مانند قلب و ریه ها ارسال می شود.

 

هنگامی که آدرنالین ترشح می شود، ممکن است این موارد را تجربه کنید:

 

 • بالا رفتن فشار خون
 • افزایش ضربان قلب
 • تقویت حواس
 • کاهش حساسیت به درد
 • بزرگ شدن مردمک ها
 • اندام لرزان
 • تعرق بیش از حد

 

وقتی در موقعیت «جنگ یا گریز» هستید، در پی ترشح آدرنالین، ممکن است سریع‌تر از حالت عادی بدوید، یا حتی اگر آسیب دیده باشید، احساس درد نکنید. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که بدن شما به حالت بقا تغییر کند.

وقتی در موقعیت‌های خطرناک و ناامن قرار می‌گیرید، این واکنش می‌تواند به حفظ امنیت شما کمک کند. هنگامی که وضعیت تغییر کرد و دیگر با تهدید یا عامل استرس زا مواجه نبودید، بدن شما شروع به آرام شدن می کند و علائم فروکش می کند.

 

اثرات آدرنالین بر بدن و ذهن 

برخی افراد دوست دارند افزایش آدرنالین را تجربه کنند. بانجی جامپرها، شرکت کنندگان در مسابقات اتومبیل رانی و ورزشکاران ممکن است این احساس را تعقیب کنند و خود را به فراتر از مرزهای خود سوق دهند. برای افرادی که به دنبال هیجان هستند، آدرنالین اعتیادآور است.

آدرنالین بیش از حد، به خصوص اگر استرس مزمن را تجربه می کنید، می تواند مشکل ساز شود. اگر دائماً در حالت "جنگ یا گریز" هستید، علائم طولانی مدتی را تجربه خواهید کرد که می تواند به ذهن و بدن شما آسیب برساند.

 

بار زیاد آدرنالین می تواند منجر به موارد زیر شود:

 

 • مشکلات گوارشی
 • سردرد
 • تنش عضلانی
 • بیخوابی
 • افزایش وزن
 • اضطراب
 • افسردگی
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • سکته

 

همچنین در صورت عدم تولید کافی هورمون آدرنالین یا تولید بیش از حد آن، ممکن است اختلالات غدد آدرنال رخ دهد. به عنوان مثال، فئوکروموسیتوم توموری است که می تواند از آدرنالین بیش از حد ایجاد شود. این تومور می تواند منجر به فشار خون بالا و سایر علائم شود.

 

 

تنظیم سطوح آدرنالین 

شاید شما در یک محیط پر استرس، مانند بیمارستان یا مدرسه کار می کنید، یا با استرس های شخصی مانند مشکلات زناشویی مواجه هستید، که می تواند باعث افزایش آدرنالین شود.

برای محدود کردن دفعات هجوم آدرنالین، لازم است که به عوامل استرس‌زا در زندگی‌تان رسیدگی کرده و استراتژی‌های مقابله‌ای سالم را تمرین کنید. این استراتژی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

 • ورزش منظم روزانه
 • مدیتیشن
 • تنفس عمیق
 • استراحت ذهنی
 • تغذیه سالم
 • محدود کردن مصرف کافئین یا الکل

 

استرس مزمن و طولانی مدت برای سلامتی و رفاه شما مضر است، اما شما می توانید با آن مقابله کنید. اگر برای به حداقل رساندن استرس در زندگی خود مشکل دارید، توصیه می کنیم با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید که می تواند راهبردهای مقابله یا گزینه های درمانی را به شما ارائه دهد.

 

تاثیر آدرنالین در درمان آنافیلاکسی 

آدرنالین در مواقع اضطراری برای درمان یک واکنش آلرژیک جدی به نام آنافیلاکسی استفاده می شود. آدرنالین می‌تواند قلب را تحریک کند، ماهیچه‌های راه‌های هوایی را شل کند، فشار خون را افزایش دهد و تنفس را بهبود بخشد و از پیشرفت علائم تنفسی یا قلبی عروقی خطرناک جلوگیری کند.

اگر به زنبورها حساسیت دارید و دچار گزیدگی می شوید یا اگر به بادام زمینی حساسیت دارید و کره بادام زمینی می خورید، برای مبارزه با کهیر، تورم گلو، تنگی نفس یا سایر علائم آنافیلاکسی باید به سرعت اپی نفرین یا همان آدرنالین تزریق کنید.

دستگاه تزریق خودکار اپی نفرین، که معمولا EpiPen نامیده می شود، علائم حساسیت را معکوس می کند. با این حال، اگر بلافاصله پس از یک واکنش آلرژیک از آن استفاده نشود و فرد تحت مراقبت پزشکی قرار نگیرد، آنافیلاکسی می‌تواند منجر به مرگ شود، بنابراین در صورت داشتن آلرژی شناخته شده، مهم است که دستگاه تزریق خودکار اپی نفرین یا EpiPen را برای تزریق سریع آدرنالین، در دسترس نگه دارید.

 

اگر اثرات مثبت آدرنالین را درک کنید حتما معتاد آن خواهید شد!

 

سخنی از دنیای موسیقی در مورد آدرنالین 

ممکن است از احساسی که آدرنالین ایجاد می کند لذت ببرید یا آن را دوست نداشته باشید، اما به هر حال، این یک واکنش طبیعی و انسانی است. به خاطر اجتناب از احساس اضطراب ناشی از هجوم آدرنالین، نباید از فعالیت های خاصی مانند سخنرانی در جمع اجتناب کنید، اما درگیر شدن در رفتارهای پرخطر نیز می تواند مشکل ساز باشد.

اگر همیشه در معرض ترشح آدرنالین هستید، برای محافظت از خود و اطرافیانتان اقدامات احتیاطی انجام دهید. اگر به طور مکرر آدرنالین بیش از حد را تجربه می کنید یا برای مقابله با یک اختلال اضطرابی یا سایر عوامل استرس زای روانی به استراتژی های مقابله ای بیشتری نیاز دارید، با یک درمانگر صحبت کنید.

هجوم آدرنالین می تواند نجات دهنده باشد. اما اگر نمی توانید احساسات یا استرس خود را مدیریت کنید، حضور این هورمون اساسی در بدنتان، می تواند برایتان طاقت فرسا باشد.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید