دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چگونه یک رابطه را پس از خیانت ترمیم و حفظ کنیم؟

شما به شریک زندگی خود خیانت کرده‌اید، اما رابطه شما لزوماً به پایان نمی رسد. اگرچه اعتراف به خیانت به شریک زندگی تان باعث ناراحتی و عصبانیت زیادی می شود، اما اگر هر دوی شما بخواهید، رابطه شما می تواند زنده بماند.

اما ترمیم یک رابطه پس از خیانت تنها زمانی اتفاق می افتد که شما واقعا از تصمیم خود برای خیانت پشیمان شوید. اگر تصمیم دارید به شریک زندگی خود اعتراف کنید، مطمئن شوید که این کار را به دلایل درست انجام می دهید، نه فقط برای کاهش احساس گناه خود.

فهرست عناوین
چگونه یک رابطه را پس از خیانت ترمیم و حفظ کنیم؟

این مقاله به چگونگی اصلاح یک رابطه پس از خیانت می‌پردازد، از جمله اقداماتی که باید برای بازسازی اعتماد و بازگرداندن پیوند خود انجام دهید.

 

ترجیح می دهم  با افتخار شکست بخورم  تا اینکه با دروغ و خیانت برنده شوم.

 

آیا باید ازدواج خود را نجات دهید؟ 

اگر به همسرتان خیانت کرده اید، ممکن است سردرگم باشید که آیا می توانید بازهم به زندگی مشترک خود ادامه دهید یا خیر.

خیانت انواع مختلفی دارد. برخی افراد آگاهانه یا ناخودآگاه از خیانت به عنوان راهی برای پایان دادن به ازدواج استفاده می کنند. برخی دیگر، وقتی به دنبال تایید یا کسب اعتبار از یک رابطه بیرونی هستند، خیانت می کنند. در حالی که دیگران ممکن است تکانشی باشند و از فرصت هایی برای رضایت فوری استفاده کنند. صرف نظر از دلایل، برخی از روابط پس از خیانت قابل نجات هستند و برخی ممکن است به نقطه پایان برسند.

آیا می توانید یک رابطه شکسته شده را پس از خیانت ترمیم کنید؟ بله، این ممکن است، اما هر دو نفر باید تصمیم بگیرند که به تلاش ادامه دهند. دلایل متعددی وجود دارد که چرا یک رابطه ممکن است از خیانت جان سالم به در نبرد. هنگامی که خیانت بسیار دردناک است یا زمانی که هر دو طرف متعهد به جبران آسیب نیستند، این احتمال وجود دارد که شراکت پایان یابد.

 

تصمیم گیری در مورد اینکه رابطه پس از خیانت قابل نجات نیست، می تواند نتیجه ای دردناک اما ضروری باشد.

 

راه هایی برای ترمیم و حفظ کردن یک رابطه پس از خیانت 

اگر هم شما و هم شریک زندگیتان مایل به انجام آن هستید، می توانید برای بازسازی رابطه خود قدم هایی بردارید.

 

در مورد اینکه چه احساسی دارید فکر کنید 

شما می خواهید کمی برای خودتان وقت بگذارید و احساسات خود را پردازش کنید. توجه داشته باشید که آیا از خیانت به شریک زندگی خود احساس پشیمانی می کنید؟ آیا احساس می کنید آماده هستید که در قبال اعمال خود پاسخگو باشید؟ آیا حاضرید برای بهبود رابطه خود وقت بگذارید؟

آیا خیانت به شریک زندگی تان چیزی است که احساس می کنید دوباره انجام خواهید داد؟ با خودتان صادق باشید. برقراری ارتباط با احساسات خود، می تواند کار عاطفی را که انجام آن برای به نتیجه رساندن رابطه‌تان لازم است را به شما نشان دهد.

 

خیانت را متوقف کنید 

اگر دوباره به رابطه خود متعهد می شوید، مهم است که به خیانت ادامه ندهید. در مواردی که خیانت زودگذر بود، ممکن است توقف و قطع آن آسان‌تر باشد. اما از سوی دیگر، هنگام پایان دادن به یک رابطه عاطفی، ممکن است این روند دشوارتر شود.

اگر فردی که با او به شریک زندگی خود خیانت کرده اید، کسی است که هر روز می بینید، مانند یک همکار، باید با او مرزبندی کنید. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد که از صحبت کردن با او در مورد هر چیزی که مربوط به کار نیست اجتناب کنید و خارج از محل کار با او معاشرت نکنید.

شخصی که با او خیانت کرده اید نیز ممکن است هنوز احساساتی نسبت به شما داشته باشد. اگر او به تعقیب شما ادامه می دهد، باید به وضوح بگویید که دیگر نمی توانید او را ببینید.

 

مسئولیت خود را بپذیرید 

"دلایل" شما برای خیانت اصلا اهمیتی ندارد. به هر حال، شما این کار را انجام داده اید و باید مسئولیت اعمال خود را بپذیرید و اعتماد را دوباره ایجاد کنید. از سرزنش کردن شریک زندگی یا مشکلات رابطه خود بپرهیزید و در مقابل، از همسر خود عذرخواهی کنید.

 

تصمیم بگیرید 

آیا شما و همسرتان هر دو می خواهید در رابطه بمانید؟ اگر هر دوی شما می خواهید با هم بمانید، یک هدف مشترک دارید. تصمیم بگیرید که بدانید هر دو باید متعهد به بازسازی اعتماد و ارتباطات باشید.

اگر با هم بمانید، رابطه تان در حرکت رو به جلو متفاوت خواهد بود. اما شما می توانید یک رابطه جدید ایجاد کنید. زمان می برد، اما سعی کنید با هم به آینده خود نگاه کنید، نه گذشته.

اگر شریک زندگی شما می خواهد به رابطه پایان دهد، باید به تصمیم او احترام بگذارید. او همچنین ممکن است قبل از تصمیم گیری، به زمان و مکانی دور از شما نیاز داشته باشند، و این اشکالی ندارد.

 

صادق باشید 

اگر می خواهید به جلو بروید، باید با خودتان و با شریک زندگی خود صادق باشید. به احتمال زیاد مجبور شده اید به شریک زندگی خود دروغ بگویید تا خیانت خود را مخفی نگه دارید. اما اکنون زمان شفافیت است.

مستقیم، شفاف و گشاده رو باشید تا به رابطه خود کمک کنید تا به زمین محکمی برسد. صداقت در روابط با تعارض کمتر همراه است. اما مهم است که هر دو طرف در مورد صادق بودن توافق کنند و با صداقت در مورد انتظارات خود صحبت کنند.

 

همچنین بخوانید: 5 رفتاری که یک مرد خیانتکار را آشکار می کند

 

به وعده های خود عمل کنید 

اگر می گویید قرار است جایی باشید، آنجا باشید. اگر می گویید می خواهید کاری انجام دهید، آن را انجام دهید. قابل اعتماد باشید و تعهدات خود را زیر پا نگذارید. اگر قابل اعتماد و قابل اطمینان نباشید، بازسازی و ایجاد اعتماد در رابطه تان سخت تر خواهد بود.

 

آیا می توانید بعد از خیانت اعتماد را در یک رابطه بازسازی کنید؟ 

این زمان می برد، اما بازیابی اعتمادی که قبل از خیانت در رابطه شما وجود داشت، امکان پذیر است. مسئولیت پذیری، عذرخواهی صمیمانه، صادق بودن، و انجام آنچه برای کمک به شریک زندگی تان برای اعتماد مجدد به شما لازم است، کلید این فرآیند هستند.

 

باز و صبور باشید 

آماده باشید تا به شریک زندگی خود بگویید که کجا هستید، با چه کسی هستید و چکار می کنید. سعی کنید دیگر چیزها را از او پنهان نکنید.

طبیعی است که شریک زندگی شما احساس خیانت کرده و بی اعتماد باشد. احساسات او را بپذیرید و برای بازسازی اعتمادی که به آن خیانت کرده اید تلاش کنید. انتظار نداشته باشید که همسرتان بلافاصله دوباره به شما اعتماد کند. اما، با گذشت زمان، می توانید سعی کنید اعتماد آنها را دوباره به دست آورید.

 

ارتباط برقرار کنید 

تحقیقات نشان داده است که ناتوانی در صحبت کردن با یکدیگر، یکی از رایج ترین دلایلی است که باعث شکست ازدواج و رابطه می شود. مایل به گوش دادن و صحبت با شریک زندگی خود باشید.

اگر به این دلیل خیانت کردید که رابطه تان نیازهای شما را برآورده نمی کرد، به همسرتان بگویید که این نیازها چیست. مهم است که هر دوی شما، یکدیگر را به طور کامل درک کنید و بفهمید که طرف مقابل به چه چیزی نیاز دارد.

 

هرچیز خوبی سخت است  و هرچیز بدی آسان...  خیانت هم یک چیز بد اما آسان است.  بخاطر خودتان  از هر چیز آسانی دوری کنید!

 

به شریک زندگی خود کمی فضا بدهید 

اگر احساسات و تنش در حال افزایش هستند یا یکی از شما از نظر عاطفی تحریک شده است، خوب است که «تایم اوت» بگیرید. گاهی اوقات، قبل از اینکه بتوانید دوباره در کنار یکدیگر باشید یا در مورد موضوعات دشوار صحبت کنید، همه چیز باید سرد شود.

 

وقتتان را با شریک زندگی خود بگذرانید 

علاوه بر اینکه به شریک زندگی خود اجازه می دهید زمانی برای تنهایی داشته باشد، باید زمانی را نیز با هم داشته باشید. برای شب‌های قرار ملاقات برنامه‌ریزی کنید و وقتی شریک زندگی‌تان آماده شد، زمانی را برای یکدیگر باشید.

 

کمک حرفه ای دریافت کنید 

برای اینکه خیانت را پشت سر بگذارید، شما و شریک زندگیتان باید برای بحث و بررسی و شناسایی مسائل و مشکلات در زندگی شخصی و رابطه خود باز باشید. ممکن است برای کمک به این روند، لازم باشد که به یک مشاور رابطه یا یک مشاور ازدواج مراجعه کنید.

 

زوج درمانی متمرکز بر عاطفه یا هیجان محور، یک روش خوب برای درمان درد خیانت و کمک به بازسازی روش های جدید تعامل است.

 

آیا رابطه پس از خیانت می تواند به حالت عادی بازگردد؟ برخی از مطالعات نشان می‌دهند که زوج‌هایی که خیانت را تجربه می‌کنند و به دنبال کمک حرفه‌ای هستند، اغلب نتایج خوش‌بینانه‌ای دارند و قادر به ترمیم روابط خود هستند. شما و رابطه تان، می توانید پس از خیانت به حالت عادی برگردید.

 

مایل به بخشش باشید 

علاوه بر اینکه توسط شریک زندگی تان بخشیده می شوید، باید خودتان هم خودتان را ببخشید. شما باید مسئولیت خیانت را بپذیرید، اما نیازی نیست تا آخر عمر سطل های گناه را حمل کنید.

یک مطالعه به این موضوع پرداخته است که چگونه زوج ها پس از یک خیانت، ازدواج خود را بازسازی می کنند. محققان دریافتند که در حالی که این فرآیند دشوار است، بخشش نقش بسیار مهمی را در آن دارد.

 

چرا ممکن است خیانت کرده باشید؟ 

درک دلایل خیانت می تواند به شما کمک کند تا با اعمال خود صلح کنید و همچنین از تصمیماتی که در مورد پیشروی رابطه خود می گیرید، آگاه شوید.

 

ناراضی بودن در رابطه 

در مورد اینکه چرا در وهله اول خیانت کردید صادق باشید. بسیاری از مردم به دلیل رضایت نداشتن از رابطه خود، خیانت می کنند. شاید از عشق شریک زندگی تان دور شده اید. این امکان وجود دارد که شما به این دلیل که از رابطه خود ناراضی بوده و قصد پایان دادن به آن را داشته اید، خیانت کرده باشید.

یا شاید به این دلیل خیانت کرده اید که به شریک زندگی خود، به اندازه او متعهد نیستید. ممکن است تصمیم گرفته باشید که دیگر رابطه خود را ادامه ندهید.

اگر در مورد تلاش برای ترمیم رابطه و تعهد کامل به شریک زندگی خود مطمئن نیستید، لطفا صادق باشید و به او بگویید.

 

به دنبال انتقام بودن 

برخی افراد به این دلیل خیانت می کنند که به دنبال تلافی و انتقام کاری هستند که شریک زندگیشان با آنها انجام داده است. به عنوان مثال، شاید شما از دست همسر خود عصبانی هستید که به شما خیانت کرده است. شاید شریک زندگی شما در گذشته خیانت کرده یا از مرزهای شما عبور کرده است. قربانیان خیانت جنسی، اغلب به دنبال انتقام به شکل خیانت هستند.

 

شاید در رابطه احساس غفلت و تنهایی کرده اید و با داشتن رابطه نامشروع با شخصی دیگر، به دنبال جلب توجه شریک زندگی خود هستید.

 

تمایلات و نیازهای جنسی 

با خیانت، ممکن است خواسته ها و نیازهای جنسی خود را برآورده کرده باشید که در رابطه شما با همسرتان برآورده نشده است. شما و شریک زندگیتان می توانید در مورد نیازهای جنسی خود گفتگوی باز داشته باشید - به خصوص در یک محیط امن که هر دوی شما راحت آن ها را به اشتراک بگذارید، مانند هنگامی که به یک زوج درمانگر مراجعه کرده‌اید.

با این حال، ممکن است نیازهایی وجود داشته باشد که شریک زندگی شما نتواند آن ها برآورده کند. اگر می‌خواهید درگیر اعمال و فعالیت های جنسی باشید که شریک زندگی‌تان با آن احساس راحتی نمی‌کند، باید به مرزهای او احترام بگذارید.

 

ویژگی های شخصیتی 

مطالعات نشان داده است که افرادی با ویژگی های شخصیتی خاص ممکن است به شریک زندگی خود خیانت کنند. به عنوان مثال، افرادی که تکانشگرتر هستند (زودجوش، پیش‌بینی ناپذیر و انجام کارها بدون آینده نگری)، برای اجتناب از وسوسه کار دشوارتری را پیش رو دارند.

 

اگر اغلب رفتارهای تکانشی انجام می دهید، ممکن است در موقعیت هایی که امکان خیانت شما بالاست، استفاده از خودکنترلی برایتان سخت باشد.

 

سبک دلبستگی و تعلق شما - نحوه ارتباط شما با افراد دیگر - ممکن است بر خیانت تاثیر بگذارد. افراد دارای سبک دلبستگی ناایمن، اغلب احساس کمبود عشق از طرف شریک زندگی خود می کنند و عزت نفس پایینی دارند. شما ممکن است با داشتن رابطه جنسی بیرون از تعهد خود، به دنبال تأیید باشید.

مهم نیست که چه نوع شخصیتی دارید، اگر واقعاً می خواهید، باز هم می توانید یک رابطه موفق و تک همسری داشته باشید. اولین قدم این است که صادق باشید و خودتان را بهتر درک کنید.

 

 

سخنی از دنیا موسیقی درمانی در مورد ترمیم و حفظ رابطه بعد از خیانت 

ممکن است برای مدت طولانی در رابطه خود ناراضی بوده باشید. خیانت معمولا روابط را پیچیده می کند، حتی اگر در ابتدا احساس خوبی داشته باشد. این اوج شجاعت است که با خود و شریک زندگی خود صادق باشید. شما می توانید دوباره به شریک زندگی خود متعهد شوید، یا ممکن است هر دو تصمیم بگیرید که بهتر است ادامه ندهید و رابطه را پایان دهید. در هر صورت پذیرش مسئولیت به پیشرفت هر دوی شما و رابطه و زندگی تان، هم در کنار یکدیگر و هم بصورت فردی و مجزا، کمک می کند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید