دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

خود هیپنوتیزم چگونه به مدیریت استرس کمک می کند؟

هیپنوتیزم شاید یکی از کم درک شده‌ترین ابزارهای درمانی مورد استفاده باشد. در حالی که اکثر مردم هیپنوتیزم را راهی برای وادار کردن کسی به اعتراف می دانند، هیپنوتیزم می تواند ابزار ارزشمندی برای کمک به افراد برای غلبه بر ترس ها، بهبود درد یا بالا بردن توانایی آنها برای مدیریت استرس در زندگیشان باشد.

برخلاف تصور رایج، هیچ کس نمی تواند شما را بدون رضایت یا آگاهیتان هیپنوتیزم کند. با این حال، می‌توانید توسط یک متخصص آموزش دیده که به او اعتماد دارید هیپنوتیزم شوید تا راحت‌تر به اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید برسید. حتی بهتر از آن، می‌توانید در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی کنید و یاد بگیرید که با استفاده از صدای خود یا حتی افکارتان، خودتان را هیپنوتیزم کنید، این عمل با نام خود هیپنوتیزم شناخته می‌شود.

فهرست عناوین
خود هیپنوتیزم چگونه به مدیریت استرس کمک می کند؟

 

 

هیپنوتیزم چگونه کار می کند؟ 

از هیپنوتیزم به دو صورت می توان برای مدیریت استرس استفاده کرد. ابتدا، می‌توانید از هیپنوتیزم برای وارد شدن به یک حالت عمیق و آرام، مبارزه با تنش و تحریک پاسخ آرامش خود استفاده کنید. این به جلوگیری از مشکلات سلامتی ناشی از استرس مزمن کمک می کند. در مرحله بعد، هیپنوتیزم همچنین می تواند به شما در دستیابی به تغییرات مختلف در شیوه زندگی سالم کمک کند، که این می تواند میزان استرسی که در زندگی با آن مواجه می شوید را کاهش دهد.

به عنوان مثال، می‌توانید خود را هیپنوتیزم کنید تا به یک برنامه تمرینی یا ورزشی پایبند باشید، خانه‌تان را کمتر شلوغ نگه دارید، احساس امنیت و اطمینان بیشتری داشته و با دیگران مرزبندی داشته باشید، و غیره. می‌توانید از هیپنوتیزم برای کاهش سطح اضطرابی که در هنگام مواجهه با موقعیت‌هایی که معمولاً باعث استرس می‌شوند، مانند ترس از موقعیت های اجتماعی یا اضطراب اجتماعی استفاده کنید.

در همین راستا، شما همچنین می توانید به طور موثر از هیپنوتیزم برای کمک به غلبه بر عادات منفی که برای مقابله با استرس استفاده کرده اید، مانند سیگار کشیدن یا غذا خوردن اجباری و افراطی استفاده کنید.

 

هیپنوتیزم  فقط تلقین پذیری است.  شما آن را در افرادی خاص می بینید.

 

فرآیند هیپنوتیزم 

فرآیند هیپنوتیزم شامل وارد شدن به حالت خلسه یا حالتی عمیقاً آرام اما متمرکز (مانند رویاپردازی یا مدیتیشن) است. حالتی که در آن قرار می گیرید، شامل ارائه پیشنهاداتی برای ضمیر ناخودآگاه شما می شود تا آن ها را عمیقا بپذیرد.

می توانید برای هیپنوتیزم به یک متخصص آموزش دیده مراجعه کنید و بعد از کسب اطلاعات و مشاوره با آن ها، با اطمینان کامل اجازه دهید که این کار را بر روی شما انجام دهند. یا می‌توانید از کتاب‌ها، فیلم‌ها یا حتی مقالات کوتاه استفاده کنید تا آنچه را که شامل می‌شود بیاموزید و در خانه، با خود هیپنوتیزم به نتایج مؤثری برسید. اما به یاد داشته باشید که برای انجام این کار حتما باید اطلاعات لازم را کسب کرده و مهارت انجام اصولی آن را داشته باشید.

 

همچنین بخوانید: این اتفاقی است که با انجام مدیتیشن در بدن می افتد

 

فواید هیپنوتیزم 

هیپنوتیزم یک ابزار بسیار مفید و همه کاره است که می تواند برای همه چیز از آرامش ساده گرفته تا مدیریت درد در زایمان استفاده شود. انجام این کار آسان است، می تواند بسیار ارزان باشد و نتایج آن ماندگار است. تقریباً هیچ عارضه جانبی منفی بالقوه ای برای هیپنوتیزم وجود ندارد و می تواند فواید متعددی را به طور همزمان به همراه داشته باشد.

همچنین با انجام این روش، اطلاعات ناراحت کننده می تواند از ذهن ناخودآگاه شما بیرون آمده و در درمان مورد بحث و پردازش قرار گیرد.

 

مشکلات انجام هیپنوتیزم 

انجام هیپنوتیزم برای همه راحت نیست. برخی از افراد در عبور از پیش داوری های اولیه خود در مورد این روش، به طور کلی مشکل دارند. برخی از آنها نیز برای وارد شدن به حالت خلسه مانندی که برای تطبیق عمیق پیشنهادهای هیپنوتیزمی لازم است، مشکل بیشتری دارند.

عده‌ای دیگر متوجه می شوند که نمی توانند زمان یا تمرکز لازم را برای انجام هیپنوتیزم پیدا کنند. در چنین مواردی، این افراد ممکن است با سایر تکنیک‌های مدیریت استرس، راحت‌تر رابطه برقرار کرده و نتایج بهتری داشته باشند.

 

من هیپنوتیزم را دوست دارم.  هیچ جادویی در آن نیست.  این فقط یک تکنیک اصولی است  که من را واضح تر و متمرکزتر نگه دارد.

 

چگونه خود هیپنوتیزم با سایر روش های کاهش استرس مقایسه می شود؟

مانند مدیتیشن، هیپنوتیزم به تمرکز و تمرین بیشتری نسبت به تکنیک هایی مانند ورزش ساده یا استفاده از داروها و درمان های گیاهی نیاز دارد. همچنین هیپنوتیزم به آموزش یا کمک یک متخصص آموزش دیده و حرفه ای نیاز دارد و حتی اگر بخواهید خود هیپنوتیزم را انجام دهید، باز هم باید از آموزش های یک فرد حرفه ای استفاده کنید.

با این حال، هیپنوتیزم ممکن است یک گزینه ارجح برای کسانی باشد که بخاطر وجود محدودیت های فیزیکی در آن ها، انجام ورزش هایی مانند یوگا برایشان دشوارتر است. در هیپنوتیزم، عوارض جانبی منفی بالقوه بسیار کمتری (آن هم در صورت وجود) به نسبت برخی داروها یا داروهای گیاهی وجود دارد. همچنین، تکنیک دیگر به ندرت می توانند چنین طیف گسترده ای از مزایای ارزشمند را ارائه دهند.

با آموزش و تمرین، تقریباً هر کسی می تواند از خود هیپنوتیزم تا حدی موفقیت آمیز استفاده کرده و مزایای بسیاری که این تکنیک ارائه می دهد را تجربه کند. این یک راه غالباً نادیده گرفته شده، اما به طرز شگفت انگیزی موثر برای کاهش استرس است.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید