دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

آیا حمله پانیک می تواند جان شما را بگیرد؟

حمله پانیک می تواند این احساس را به شما منتقل کند که انگار در حال مرگ هستید. با این حال ، شما هرگز مستقیما از یک حمله پانیک نخواهید مرد. اگر خودتان و یا یکی از عزیزانتان به اختلال هراس مبتلا هستید، در ادامه این مقاله با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید تا در مورد خطرات حملات پانیک و نحوه ایمن ماندن از آن ها اطلاعات بهتر و بیشتری کسب کنید.

 

فهرست عناوین
آیا حمله پانیک می تواند جان شما را بگیرد؟

آیا حملات پانیک مضر یا خطرناک هستند؟ 

اگرچه حملات پانیک کشنده نیستند ، اما در صورت مداوم شدن ، می توانند خطرات طولانی مدت برای بهزیستی جسمی ، روحی و عاطفی شما داشته باشند.

 

حمله پانیک چه احساسی دارد؟ 

حمله پانیک می تواند بسیار ترسناک باشد، زیرا در هنگام بروز آن، حفظ آرامش و مدیریت علائم به تنهایی دشوار است. بسیاری از علائم جسمی یک حمله پانیک، می توانند بسیار شدید باشند.

از جمله این علائم جسمی می توان به ضربان قلب سریع ، مشکل در تنفس ، ترس شدید ، سبکی سر ، لرزیدن ، درد قفسه سینه ، احساس خفگی و احساس خارج از کنترل بودن اشاره کرد.

پس از تجربه یک حمله پانیک، ترس از داشتن یک حمله دیگر می تواند عوارضی مانند فوبیا، سوء مصرف مواد مخدر، افسردگی و مشکلات پزشکی ایجاد کند. اختلال هراس در صورت عدم درمان ، می تواند به خودکشی منجر شود.

 

ممکن است از بروز یک حمله پانیک دیگر ترس داشته باشید 

برای برخی از افرادی که حمله پانیک را تجربه کرده اند، ترس از حمله دیگر می تواند زندگی آنها را به طور کامل مختل کند. آنها از موقعیت ها و مکان های خاصی که قبلاً در آنجا دچار حمله شده اند، دوری و جلوگیری می کنند. به عنوان مثال ، اگر آنها یک حمله وحشت را در یک فروشگاه مواد غذایی تجربه کنند، ممکن است از ورود دوباره به یک فروشگاه مواد غذایی بترسند.

آنها ممکن است خود را از نظر اجتماعی منزوی کنند. آنها ممکن است از بیرون رفتن از خانه خود بترسند و از ترک خانه خودداری کنند. این می تواند مانع از دریافت کمکی که نیاز دارند شود. این ممکن است بر توانایی آنها برای رفتن به محل کار تأثیر بگذارد، که می تواند برایشان عواقب مالی در پی داشته باشد.

بنابراین ، اگر حملات مکرر وحشت را تجربه می کنید و یا آنها شدیدتر شده اند ، با پزشک خود صحبت کنید.

 

یک متخصص بهداشت روان می تواند به ارائه گزینه های پشتیبانی و درمان کمک کند. حملات پانیک و اختلال هراس قابل درمان است و نیازی نیست که آن ها را در زندگی خود تحمل کنید.

 

آرام باش خود دوست داشتنی من. این فقط یک حمله پانیک دیگر است. همین!

 

آیا حملات پانیک می تواند طول عمر شما را کاهش دهد؟ 

حملات مکرر وحشت می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر منفی بگذارد. متأسفانه ، این حملات همچنین می توانند در دراز مدت، عواقب سلامتی شدید داشته باشند که می تواند طول عمر شما را کاهش دهد.

 

اگر مشکل قلبی دارید ، حملات پانیک ممکن است سلامت قلب شما را بدتر کند 

مطالعه ای که در سال 2005 منتشر شد ، به افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر پرداخت و اینکه آیا حملات منظم پانیک بر سلامت قلب آنها تأثیر گذاشته است یا خیر. محققان، آنهایی را که اختلال هراس را تجربه کردند و آن هایی که این اختلال را تجربه نکردند، با هم مقایسه کردند. آنهایی که تحت اختلال هراس قرار گرفتند، حملات سنگین پانیک را تجربه می کردند.

شرکت کنندگان در این مطالعه، تحت یک آزمایش چالش قرار گرفتند که از حمله پانیک تقلید می کرد. آنها یک مخلوط گاز را که حاوی 65 ٪ اکسیژن و 35 ٪ دی اکسید کربن بود را، استنشاق کردند. نقص پرفیوژن (کاهش جریان خون به قلب) ، ضربان قلب ، فشار خون و 12 لید الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) به طور مداوم در طول چالش اندازه گیری شد و اسکن قلب پس از پروسه به پایان رسید.

نتایج نشان داد که شرکت کنندگان مبتلا به اختلال هراس که در طول آزمایش حمله پانیک داشته اند، در مقایسه با کسانی که حمله را تجربه نکردند، احتمالاً دچار نقص پرفیوژن میوکارد برگشت پذیر می شوند.

این مطالعه نتیجه گرفت که حملات پانیک در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر می تواند به قلب آنها آسیب برساند.

 

 

آیا حمله پانیک می تواند به حمله قلبی تبدیل شود؟ 

بسیاری از علائم جسمی حمله پانیک می توانند شبیه به حمله قلبی باشند ، اما نمی توانند مستقیماً به حمله قلبی تبدیل شوند. با این حال ، حملات پانیک در دراز مدت می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

یک مطالعه کوهورت (هم‌گروهی) که در مجله قلب اروپا منتشر شده است، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب (CHD) ، انفارکتوس حاد میوکارد (MI) و مرگ و میر ناشی از CHD را در افراد مبتلا به حملات پانیک یا اختلالات هراس بررسی می کند. نتایج نشان می دهد که شیوع قابل توجه بالاتری از انفارکتوس حاد میوکارد (MI) به دنبال اختلال هراس در افراد زیر 50 سال وجود دارد.

 

استرس بیش از حد بر سلامتی شما تأثیر می گذارد 

حملات منظم پانیک می تواند باعث ایجاد استرس و اضطراب مزمن در زندگی شما شود. برخی از سطوح استرس در زندگی شما طبیعی است. با این حال ، اگر شما همیشه استرس داشته باشید، می تواند به سلامتی شما آسیب بزند.

در طی پاسخ استرس، کورتیزول در بدن شما آزاد می شود. هنگامی که این اتفاق به طور مکرر رخ می دهد، سطح بالاتری از هورمون استرس در بدن شما وجود خواهد داشت. این می تواند خطر وقایع قلبی عروقی از جمله حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

 

رابطه بین اختلالات هراس و سلامت قلب شما 

یک مطالعه مکانیسم هایی که واسطه ارتباط بین اختلالات وحشت و پیامدهای جانبی قلبی است را مورد بررسی قرار داده است. این مطالعه نشان داد که اضطراب مزمن می تواند خطر لخته شدن خون را افزایش دهد و همچنین منجر به التهاب و تضعیف عضله قلب شود. این تغییرات فیزیولوژیکی می تواند خطر وقایع قلبی را افزایش دهد. علاوه بر این، برخی از تغییرات رفتاری نیز در این رابطه نقش دارند. کسانی که اختلالات اضطرابی مانند اختلال هراس را تجربه می کنند، بیشتر در رفتارهای مرتبط با سلامت قلبی عروقی ضعیف، مانند کاهش فعالیت بدنی ، مصرف دخانیات و مواد مخدر و رژیم غذایی ناسالم درگیر می شوند.

 

همچنین بخوانید: اختلال هراس یا حمله پانیک چیست؟ علائم، علل و راه های درمان

 

علائم حمله قلبی چیست؟ 

در مواقع اضطراری حتما با اورژانس تماس بگیرید 

لطفاً در صورت داشتن علائم و نشانه های اصلی حمله قلبی، با شماره 115 تماس بگیرید یا بلافاصله به اورژانس بروید:

 

 • درد شدید یا ناراحتی در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • درد یا ناراحتی در فک ، گردن ، پشت ، یک یا هر دو بازو یا شانه
 • سبکی سر
 • خستگی غیرمعمول

 

چگونه متوجه شویم که دچار حمله پانیک شده ایم؟ 

حملات پانیک وحشتناک هستند، چرا که شدید بوده و می توانند بصورت ناگهان و بدون اطلاع قبلی اتفاق بیفتند. حملات پانیک این احساس را در شما ایجاد می کنند که انگار در حال مرگ هستید. با این حال، دانستن علائم و شناخت آنها، می تواند به شما در امنیت در هنگام حمله پانیک کمک کند.

 

علائم و نشانه های حمله پانیک 

برخی از علائم حمله پانیک عبارتند از:

 

 • حالت تهوع
 • فشار در قفسه سینه
 • ترس شدید
 • لرزش
 • احساس خارج از کنترل بودن
 • ضربان قلب سریع
 • خشک شدن دهان
 • هیپرونتیلاسیون (تخلیه بیش از حد نیاز ریه)
 • مشکل در تنفس
 • تعریق
 • سرگیجه

 

چگونه در هنگام حمله پانیک ایمن بمانیم؟ 

در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید در هنگام حمله پانیک آن ها را امتحان کرده و ایمن بمانید:

 

سعی نکنید حمله پانیک را متوقف کنید: به خود بگویید که حمله پانیک به شما دست داده، که بدون هیچ آسیبی، از شما عبور می کند. با حضور در این حمله و ادامه دادن به انجام آنچه در حال انجامش هستید، حمله را به پایان برسانید. سعی نکنید خود را گیج کنید. به حواس خود توجه داشته باشید و تعداد مواردی را که می توانید ببینید، بشنوید ، بو کنید و لمس کنید را بشمارید.

بدون قضاوت با ترس خود روبرو شوید: از ترس خود فرار نکنید یا سعی کنید با آن مبارزه کنید. هرچه بیشتر سعی کنید از آن احساسات مضطرب فرار کنید، احساس شما بدتر می شود. درعوض، با ترس مواجه شوید و آن را بپذیرید و صبر کنید تا ناپدید شود. این کار، این امکان را به شما می دهد تا ببینید که هیچ چیز بدی رخ نخواهد داد.

یک تمرین تنفس انجام دهید: بعضی از افراد هنگام حمله پانیک به سرعت نفس می کشند. با این حال، هیپرونتیلاسیون (تخلیه بیش از حد نیاز ریه)، میزان دی اکسید کربن موجود در خون را کاهش داده و می تواند علائم را تشدید کند و باعث شود بیشتر احساس سرگیجه و سبکی سر کنید. در عوض ، چشمان خود را ببندید و روی نفس عمیق و آهسته تمرکز کنید. از طریق بینی خود دم را انجام دهید و از طریق دهان بازدم کنید. انجام این کار می تواند به افزایش سطح دی اکسید کربن در بدن و کاهش علائم حمله پانیک کمک کند.

 

تصور نکنید که من  چون حملات پانیک دارم، ضعیف هستم.  شما هرگز میزان قدرت لازم برای رویارویی با این حملات را درک نمی کنید.

 

سخن پایانی در مورد احتمال مرگ با حملات پانیک 

اگرچه شما در اثر حمله پانیک جان خود را از دست نخواهید داد، تجربه کردن آنها به طور مداوم می تواند اثرات جدی بهداشتی طولانی مدت داشته باشد. اگر هر از چند وقت یکبار حملات پانیک برای شما اتفاق می افتد، با پزشک یا ارائه دهنده خدمات درمانی صحبت کنید. حملات پانیک لازم نیست ناتوان کننده باشد. گزینه های درمانی مانند گفتگو درمانی ، داروها و گروههای پشتیبانی برای کاهش و یا جلوگیری از علائم این اختلال در دسترس هستند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید