دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

آیا جذابیت شریک زندگی شما کمرنگ شده است؟

مراحل اولیه روابط، معمولاً با جذابیت و گرمی خاص خود همراه است و باعث می شود که زوجین نزدیک هم بمانند. با این حال، با گذشت زمان، طبیعی است که برخی از جذابیت ها تغییر کرده یا محو شوند.

اگر اخیراً آنقدرها و مثل قبل به شریک زندگی خود علاقه ندارید، ممکن است تعجب کنید که چرا چنین احساسی دارید و می خواهید بدانید که در مورد آن چه باید بکنید.

فهرست عناوین
آیا جذابیت شریک زندگی شما کمرنگ شده است؟

این مقاله به بررسی نقش جذابیت در روابط، دلایلی که چرا جذابیت ممکن است کمرنگ شود، و برخی از اقداماتی که در صورت داشتن چنین احساسی می‌توانید داشته باشید، می‌پردازد. اقداماتی مانند بهبود ارتباطات، اولویت‌بندی زمان با هم و تمرکز بر نکات مثبت در رابطه‌تان. در ادامه این مطلب بسیار مفید، با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

 

نقش جذابیت در روابط 

جذابیت 

سابرینا رومانوف، روانشناس، روانشناس بالینی و استاد دانشگاه یشیوا می گوید که جذابیت، واکنشی به ترکیبی از عناصر فیزیکی، ذهنی، عاطفی و فکری است که ما در دیگران مطلوب می دانیم.

به گفته دکتر رومانوف، جذابیت به عنوان پیوندی برای بسیاری از انواع محبت بین شرکا عمل می کند، که ممکن است خود را از طریق اشکال مختلف نشان دهد، مانند:

 

  • عبارات کلامی که شامل کلمات محبت آمیز، تشویق و قدردانی است
  • تماس فیزیکی که شامل در لمس کردن، در آغوش گرفتن، گرفتن دست و صمیمیت فیزیکی است
  • زمان با کیفیت که شامل گذراندن وقت با هم و انجام فعالیت های مشترک می شود
  • اعمال خدماتی که شامل انجام کارهای مفید و متفکرانه برای یکدیگر است
  • هدایایی که شامل دادن هدایای شخصی، معنادار یا ارزشمند به یکدیگر است

 

دکتر رومانوف می گوید: بدون جاذبه، بسیاری از این نوع ارتباطات و پیوندها بین زوجین رخ نمی دهد.

 

عاشق شدن و داشتن رابطه دو چیز متفاوت هستند!

 

دلایلی کم شدن و محو شدن جاذبه بین زوجین چیست؟ 

در زیر، دکتر رومانوف برخی از دلایلی را فهرست می کند که چرا جذابیت ممکن است در طول زمان محو شود:

 

قابل پیش بینی بودن می‌تواند منجر به کسالت شود: روابط طولانی‌مدت دارای یک عنصر کسالت هستند. همانطور که تازگی و هیجان رابطه از بین می رود و امنیت و ثبات ایجاد می شود، پیش بینی پذیری می تواند به کسالت تبدیل شود. این می تواند باعث شود که شما کمتر به شریک زندگی خود علاقه مند باشید.

جذابیت فیزیکی می تواند محو شود: با گذشت زمان، ممکن است دیگر شریک زندگی خود را از نظر فیزیکی جذاب ندانید. اگر آن شیمی گرم موجود بین خودتان را از دست بدهید، ممکن است این اتفاق بیفتد. یا ممکن است نسبت به تغییرات در بدن یا ظاهر آنها احساس بی توجهی کنید.

رمانتیک  بودن و روابط عاشقانه ممکن است عقب بنشیند: شما و شریک زندگی تان ممکن است در برنامه های روزمره خود آنقدر باهم باشید که با یکدیگر بسیار راحت شده باشید. اگرچه ممکن است از نظر ارتباط خود صمیمیت بالایی داشته باشید، اما ممکن است دیگر آن کارها و روابط عاشقانه را باهم نداشته و زوجی رمانتیک نباشید.

درگیری‌ها می‌توانند باعث ایجاد فاصله شوند: درگیری‌ها در رابطه، اگر حل نشده باقی بمانند می‌توانند منجر به خشم، رنجش، قطع ارتباط و دوری شوند. تعارض در رابطه می تواند ناشی از دلایل زیادی باشد، از جمله مسائل مالی، تصمیمات والدینی، تقسیم مسئولیت ها یا خیانت.

 

اگر چنین احساسی دارید چه کاری باید انجام دهید؟ 

اگر اخیراً دیگر جذب شریک زندگی خود نمی‌شوید، دکتر رومانوف چند قدم را پیشنهاد می‌کند که می‌توانید برای بهتر شدن اوضاع آن ها را بردارید: 

 

سعی کنید علت را پیدا کنید 

سعی کنید ریشه یا علت عدم جذب را درک کنید. به یاد داشته باشید که علت ممکن است جسمی یا احساسی باشد. سعی کنید اولین بار علت ایجاد این احساس را شناسایی کنید و به عواملی که در کنار شریک زندگی خود باعث ایجاد آن می شود توجه کنید تا در صورت امکان بتوانید با آن مقابله کنید. از طرف دیگر، به این فکر کنید که در ابتدا چه چیزی باعث شده است که شما جذب شریک زندگی خود شوید و در نظر بگیرید که چه چیزی تغییر کرده است.

همچنین می تواند مفید باشد که در مورد چیزهایی که ممکن است از شریک زندگی خود بخواهید یا نیاز دارید اما آن ها را دریافت نمی کنید، فکر کنید.

 

با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید 

هنگامی که متوجه شدید چه چیزی اشتباه است یا گم شده است، ارتباط خود را با شریک زندگی خود در مورد مشکل و دلایل احتمالی که شناسایی کرده اید باز کنید. سعی کنید از طریق یک رویکرد راه حل محور، در مورد آن با شریک زندگی خود بحث کنید. مهم است که این مکالمه را محترمانه انجام دهید. بدون انتقاد یا سرزنش شریک زندگی خود، بلکه با به اشتراک گذاشتن احساسات خود و درخواست مستقیم آنچه می خواهید، بحث را پیش ببرید.

 

گوش دادن فعال را تمرین کنید 

در طول بحث های خود با شریک زندگیتان، گوش دادن به جنبه های او را نیز در نظر بگیرید. برای مثال، ممکن است او احساس کند که تلاش‌هایشان اغلب بی‌تقابل بوده است، بنابراین از تلاش دست کشیده است. علاوه بر درخواست آنچه شما از شریک زندگی خود می خواهید، مهم است که بپرسید او چه نیازی دارد و از شما چه می خواهد.

 

برای رابطه تلاش کنید 

همان تغییری را بدهید که خودتان خواهان آن هستید. اگر می خواهید سرگرمی، هیجان یا عشق بیشتری در رابطه داشته باشید، فعالانه اقداماتی را برای وارد کردن این عناصر به رابطه خود انجام دهید. به جای اینکه منتظر شروع شریک زندگی خود باشید، خودتان اولین قدم را برای شروع آنچه می خواهید تجربه کنید، بردارید.

تمرین کنید که این کار را از محل عشق و مراقبت، بدون انتظارات ناگفته، تلخی یا رنجش نیز انجام دهید. توجه کنید که چه حسی دارد که از شریک زندگی خود دعوت کنید تا در آنچه می خواهید با او به اشتراک بگذارید، به شما ملحق شود.

 

زمان با هم بودن را در اولویت قرار دهید 

گذراندن وقت با شریک زندگی خود را، خواه انجام کارهایی باشد که هر دو از آنها لذت می برید، کشف علایق جدید باهم، یا صرفاً یک معاشرت ساده، در اولویت قرار دهید.

 

روی نکات مثبت تمرکز کنید 

هنگامی که تفکر منفی شروع می شود، می تواند بر شما غلبه کرده و درک جنبه های مثبت شریک زندگی و رابطه تان را برای شما سخت کند. مهم است که این الگو را با تلاش فعالانه برای شناخت ویژگی های مثبت شریک زندگی خود تغییر دهید. می توانید سعی کنید یک دفترچه یادداشت سپاسگزاری داشته باشید که در آن هر روز یک چیز را که در مورد شریک زندگی یا رابطه خود از آن قدردان هستید، یادداشت کنید.

 

از مقایسه بپرهیزید 

پویایی هر رابطه ای، منحصر به فرد است. به جای مقایسه رابطه خود با دیگران، بر آنچه که رابطه شما را خاص می کند تمرکز کنید.

 

با یک درمانگر صحبت کنید 

اگر مطمئن نیستید که چگونه می توانید با احساسات خود کنار بیایید یا در مرحله بعد چه کاری انجام دهید، ممکن است مراجعه به یک درمانگر مفید باشد. علاوه بر این، اگر شریک زندگی شما به آن تمایل داشته باشد، زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا مسائل موجود در رابطه را حل کنید، ارتباط خود را با یکدیگر بهبود بخشید و با هم روی راه حل ها کار کنید.

 

عشق واقعی مانند ارواح است. همه در مورد آن صحبت می کنند اما کمتر کسی آن را دیده است.

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی در مورد جذابیت در رابطه

وقتی برای اولین بار با کسی ملاقات می کنید، جرقه های زیادی وجود دارد و همه چیز جدید و هیجان انگیز به نظر می رسد. با این حال، با گذشت زمان، وقتی به یکدیگر متعهدتر می‌شوید، به برنامه‌های روزمره عادت می‌کنید و مشغول زندگی می‌شوید، ممکن است اوضاع کمی کسل‌کننده و یکنواخت به نظر برسد. همه این عوامل می تواند به کاهش جذابیت بین زوجین کمک کند.

اگر می توانید تشخیص دهید که چه چیزی باعث این احساس می شود، با شریک زندگی خود در مورد آن صحبت کنید و به او بگویید چه چیزی نیاز دارید و از او چه می خواهید. همچنین مهم است که از شریک زندگی خود بپرسید که چه نیازی دارد و از شما چه می خواهد. تلاش بیشتر برای رابطه خود را شروع کنید و قدردانی از ویژگی های مثبت شریک زندگی خود را در نظر بگیرید.

اگر با وجود انجام این اقدامات باز هم همه چیز بهبود نیافت، ممکن است مراجعه به یک درمانگر، به تنهایی یا به همراه شریک زندگیتان، برای یافتن راه‌حل‌ها و کشف اقدامات بعدی مفید باشد.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید