دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

اضطراب عملکرد جنسی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

اضطراب عملکرد جنسی چیست؟

احساس اضطراب قبل از رابطه جنسی طبیعی است. با این حال، اگر این احساس آنقدر شدید باشد که نتوانید رابطه جنسی داشته باشید یا از رابطه جنسی لذت ببرید، ممکن است اضطراب عملکرد جنسی (SPA) داشته باشید.

اضطراب عملکرد جنسی، نوعی اضطراب عملکردی است که به طور خاص بر فعالیت جنسی تأثیر می گذارد. شخصی که این اختلال را دارد، غالباً با ترس از عدم توانایی انجام فعالیت های جنسی قبل از فعالیت جنسی یا در حین آن، دست و پنجه نرم می کند.

فهرست عناوین
اضطراب عملکرد جنسی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

این اختلال در مردان بیشتر از زنان است. همچنین می تواند منجر به ایجاد اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ شود. اضطراب عملکرد جنسی یکی از شایع ترین شرایط جنسی در جهان امروز است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که 9 تا 25 درصد مردان به SPA مبتلا هستند و 6 تا 16 درصد زنان نیز تحت تأثیر این بیماری قرار دارند.

زمانی که SPA قبل از رابطه جنسی اتفاق می افتد کمی متفاوت از روی دادن آن در حین رابطه جنسی است. وقتی قبل از رابطه جنسی رخ می دهد، داشتن رابطه جنسی تقریبا غیرممکن می شود. شما به احتمال زیاد قادر به داشتن یا حفظ نعوظ نخواهید بود. با این حال، هنگامی که در طول رابطه جنسی اتفاق می افتد، متوجه خواهید شد که نمی توانید از رابطه جنسی لذت ببرید یا حتی به ارگاسم برسید.

در صورت عدم درمان، این اختلال می‌تواند باعث اختلالات جنسی دیگر شود و باعث شود علاقه خود به رابطه جنسی و سایر فعالیت‌های جنسی را از دست بدهید. در یک مطالعه در سال 2005، محققان دریافتند که اضطراب عملکرد جنسی، نقش بزرگی در ایجاد اختلال عملکرد جنسی در مردان و زنان دارد.

 

تو راهی نداری! بالاخره باید یاد بگیری که بگذری و بگذاری استرس ها از تو دور بشوند. گذشتن مهم است، زیرا به هر حال بر همه‌چیز کنترل نداری.

 

علائم اضطراب عملکرد جنسی

علائم اضطراب عملکرد جنسی معمولاً عبارتند از:

 

علاقه کم یا بدون علاقه بودن به درگیر شدن در فعالیت های جنسی

 

 • انزال زودرس هنگام رابطه جنسی
 • اختلال نعوظ و ناتوانی در داشتن یا حفظ آن
 • دشواری در رسیدن به ارگاسم در حین انجام رابطه جنسی

 

با این حال، علائم اضطراب عملکرد جنسی در زنان کمی متفاوت به نظر می رسد. زنان مبتلا به این بیماری ممکن است این علایم را تجربه کنند:

 

 • خشکی واژن
 • مشکل در برانگیختگی و تحریک جنسی
 • احساس درد در حین رابطه جنسی

 

افراد مبتلا به اضطراب عملکرد جنسی آن را به روش‌های مختلفی تجربه می‌کنند و توجه به همه علائمی که معمولاً با این بیماری مرتبط هستند، ضروری است.

 

 

شناسایی اضطراب عملکرد جنسی

گاهی اوقات اضطراب عملکرد جنسی به اشتباه به عنوان اختلال نعوظ تشخیص داده می شود. در حالی که این بیماری می تواند باعث اختلال نعوظ شود، این ها دو وضعیت متفاوت هستند.

اضطراب عملکرد جنسی یک وضعیت پزشکی شناخته شده نیست و این اغلب تشخیص و درمان آن را دشوار می کند. خجالت و شرمندگی نیز که معمولاً به شرایط ناکارآمدی جنسی مربوط می شود، افراد را از کمک گرفتن از پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باز می دارد.

برای تشخیص اضطراب عملکرد جنسی، هر دلیل دیگری برای کاهش عملکرد جنسی شما، مانند سایر شرایط پزشکی، باید رد شود. معمولا یک روان درمانگر، SPA را تشخیص می دهد.

 

علل اضطراب عملکرد جنسی

بدن شما در مواقعی که مضطرب هستید تغییرات خاصی را تجربه می کند که می تواند بر عملکرد جنسی شما تأثیر بگذارد. هنگامی که مضطرب هستید، معمولاً افزایش هورمون هایی مانند نوراپی نفرین و کورتیزول را تجربه می کنید.

همچنین افزایش سطح این هورمون ها، باعث افزایش سطح فشار خون شما می شود که می تواند باعث کاهش جریان خون به آلت تناسلی شما شده و از نعوظ یا حفظ آن جلوگیری کند.

اضطراب عملکرد جنسی هیچ دلیل واحدی ندارد. این اختلال معمولاً توسط طیف وسیعی از عوامل بیولوژیکی و روانی ایجاد می شود. مانند:

 

 • داشتن مشکلات مربوط به عزت نفس و شرم از بدن. افرادی که بیش از حد نگران قد، وزن یا ظاهر قسمت‌های خاص بدن خود هستند، ممکن است هنگام انجام فعالیت‌های جنسی، اضطراب عملکرد جنسی را تجربه کنند.
 • احساس عدم ارتباط عاطفی با شریک جنسی خود. گاهی اوقات SPA ناشی از مسائل و مشکلات عاطفی بوده که ممکن است با شریک زندگی و پارتنر جنسی خود داشته باشید.
 • مبتلا بودن به مشکلات سلامت روان. افسردگی و اختلال اضطراب فراگیر ممکن است به ایجاد اضطراب عملکرد جنسی کمک کند.
 • فقدان تجربه جنسی. افرادی که تجربه جنسی کمتری دارند، ممکن است در اولین شروع رابطه جنسی، کمی اضطراب عملکردی را احساس کنند.
 • احساس استرس. استرس بر تمام جنبه های زندگی ما، از جمله زندگی جنسی تأثیر می گذارد. گاهی اوقات SPA ممکن است به دلیل استرس در محل کار یا موقعیت های دیگر ایجاد شود.
 • تجارب جنسی منفی قبلی/تروما. داشتن تجربیات جنسی منفی در گذشته، چه با شریک فعلی یا شریک قبلی، می تواند منجر به SPA شود.
 • استفاده و تماشای بیش از حد محتوای مستهجن. این مورد گاهی اوقات می تواند تصور نادرستی از ظاهر و احساس جنسی تان به شما بدهد. تحقیقات مختلف، تماشای پورن را با ایجاد اختلالات جنسی مرتبط دانسته است.

 

اگر چیزی را دوست نداری، تغییرش بده و اگر نمی‌توانی تغییرش بدهی، شیوه‌ی تفکرت را نسبت به آن عوض کن.

 

اضطراب عملکرد جنسی گاهی اوقات می تواند از خودش تغذیه کرده و یک چرخه نامطلوب ایجاد کند. این چرخه با احساس اضطراب قبل از رابطه جنسی شروع می شود و بر عملکرد شخص تأثیر می گذارد و سپس دفعه بعد که او درگیر فعالیت جنسی می شود، بیشتر مضطرب می شود، زیرا بار آخر نتوانسته است آن را به درستی انجام داده و از پس آن بر بیاید.

 

درمان اضطراب عملکرد جنسی

درمان اضطراب عملکرد جنسی معمولاً به علت ایجاد آن بستگی دارد. به طور کلی می توان از ترکیب دارو و روان درمانی برای درمان علائم آن استفاده کرد.

 

روان درمانی: گاهی اوقات درمان شناختی-رفتاری برای درمان اضطراب عملکرد جنسی توصیه می شود.

دارو: داروهایی که برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شود، مانند ویاگرا و سیالیس، گاهی اوقات برای افرادی که SPA دارند توصیه می شود.

 

برای یافتن درمان کافی و کامل برای اضطراب عملکرد جنسی باید تحقیقات بیشتری انجام شود. تاکنون ثابت شده است که درمان شناختی-رفتاری و دارو درمانی از موثرترین درمان ها برای SPA هستند. بوسپیرون، بوپروپیون و ترازودون نیز پتانسیلی در کمک به درمان علائم این اختلال نشان داده اند.

 

چگونه با اضطراب عملکرد جنسی کنار بیاییم

اولین قدم برای مقابله با اضطراب عملکرد جنسی، از بین بردن هر خجالت و شرمی است که ممکن است از نداشتن یک زندگی جنسی مطلوب احساس کنید. در برخی موارد، اضطراب عملکرد جنسی با گذشت زمان از بین می رود، به خصوص در موقعیت هایی که یک شریک جنسی جدید وارد زندگی شما می شود یا در مواردی که مشکل رابطه با شریک زندگی شما حل شده است.

افراد مبتلا به اضطراب عملکرد جنسی اغلب با این باور غلط که به نحوی ناکافی هستند یا قادر به رضایت شریک زندگی خود نیستند، وارد فعالیت جنسی خود می شوند. تمرکز بیشتر بر لذت خود و شریک زندگیتان به جای اینکه چقدر عملکردتان کافی و مناسب است، می تواند به شما کمک کند بر اضطراب خود غلبه کنید.

 

شیوه‌ی روایت تو از خودت همه چیز داستان تو است.

 

در اینجا چند نکته دیگر وجود دارد که می تواند به شما در غلبه بر SPA کمک کند:

 

مدیتیشن: مدیتیشن اغلب برای مقابله با هر شکلی از اضطراب عملکردی توصیه می شود.

 • کمی در مورد خود کنجکاوی کنید: مدتی را فقط با خود بگذرانید تا نیازهای خود را بهتر درک کنید.
 • از ذهن خود خارج شوید: وقتی در حال انجام رابطه جنسی هستید، به جای نگرانی در مورد اینکه چه چیزی ممکن است اشتباه باشد، سعی کنید زمان بیشتری را صرف لذت بردن از حرکات آن کنید.
 • بپذیرید که رابطه جنسی همیشه عالی نیست: روزهایی پیش می‌آیند که ممکن است تمایلی به داشتن رابطه جنسی نداشته باشید. این به احتمال زیاد ربطی به توانایی بدنی شما ندارد. شما فقط تمایلی به انجام آن ندارید.
 • سرعت خود را کم کرده و برای آن وقت بگذارید: گاهی اوقات ممکن است زمان کافی را برای پیش نوازی و عشق بازی برای خود و همسرتان صرف نکرده باشید.
 • استرس را از زندگی خود حذف کنید: یکی از دلایل اضطراب عملکرد جنسی، استرس بیش از حد بخاطر سایر عوامل در زندگی شما مانند مسائل مالی یا کار است. مدیریت استرس با مدیتیشن، ورزش و خواب منظم و مناسب می تواند کمک کننده باشد.
 • با یک درمانگر جنسی صحبت کنید: صحبت با یک درمانگر جنسی می تواند به شما در کشف ریشه اضطراب عملکرد جنسی کمک کند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید