دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

اثرات تعارض و استرس بر رابطه چگونه است؟

تعارض در رابطه می تواند منبع مهم استرس باشد. وقتی تعارض در رابطه شما ادامه دارد، استرس ایجاد می کند که می تواند هم بر سلامت و رفاه شما و هم شریک زندگیتان تأثیر منفی بگذارد.

در این مقاله می خوانید که تعارضات در یک رابطه چگونه می تواند از نظر جسمی و روحی شما را تحت تاثیر قرار دهد و با چند راه و نکته برای مقابله با آن آشنا می شوید. در ادامه مطلب با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید و با خواندن این مقاله، کیفیت روابط و خصوصا روابط عاطفی خود را ارتقا ببخشید.

فهرست عناوین
 • تعارض رابطه چیست؟
 • روابط متضاد و سلامت شما
 • انواع تعارض روابط
 • علل تعارض
 • مقابله با تعارض در رابطه
 • سخنی از دنیای موسیقی درمانی
اثرات تعارض و استرس بر رابطه چگونه است؟

 

 

تعارض رابطه چیست؟

تعارض روابط یک اختلاف بین افراد (به عنوان مثال، زوجین، دوستان، خواهر و برادر، یا همکاران) است. ریشه تعارض ممکن است چیزی شبیه اختلاف عقیده، تجربه، سلیقه، دیدگاه، شخصیت یا عقاید باشد.

به طور کلی تعارض به اندازه کافی شدید است که بتواند برخی از جنبه های رابطه مانند ارتباط را مختل کند. این فقط شرکای زندگی و دو زوج عاشق نیستند که می توانند روابط متضاد را تجربه کنند – اعضای خانواده ها نیز ممکن است در تضاد باشند.

خواه این یک بحث آزاد در مورد شام باشد یا یک احساس ناراحتی اساسی که ناگفته باقی می ماند، درگیری خانوادگی می تواند مقدار قابل توجهی استرس ایجاد کند. ممکن است بین اعضا کمبود محبت وجود نداشته باشد، اما در مقابل، عدم احساس راحتی در برخورد با درگیری وجود داشته باشد.

شما می توانید در هر نوع رابطه ای که دارید، چه با شریک زندگی، والدین، خواهر و برادر، فرزند، دوست و یا حتی یک همکار، درگیری را تجربه کنید.

در حالی که ممکن است دشوار و ناراحت کننده باشد، تعارض در یک رابطه همیشه چیز بدی نیست. وقتی که سالم و سازنده باشد، تعارض رابطه فرصتی را برای افراد فراهم می کند تا در مورد اینکه دیگران چگونه دنیا را می بینند و تجربه می کنند، بیاموزند. همچنین می تواند راه حل های خلاقانه ای برای مشکلات ایجاد کند و به رشد افراد کمک کند.

با این حال، زمانی که تعارض مولد یا سالم نباشد، می تواند برای همه افراد درگیر مضر باشد. تعارض پایدار و حل نشده می تواند باعث ایجاد تنش در خانه یا محل کار شود، می تواند استحکام و رضایت روابط را از بین ببرد و حتی می تواند باعث شود افراد از نظر جسمی بیمار شده یا درد داشته باشند.

 

همچنین بخوانید: 7 راه برای ترمیم یک رابطه شکست خورده

 

روابط متضاد و سلامت شما

تحقیقات نشان داده است که تعارض رابطه می تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد. در یک مطالعه، "مبادلات اجتماعی منفی پایدار" (به عبارت دیگر، تعارض مکرر یا طولانی مدت) به طور قابل توجهی با سلامتی پایین تر، محدودیت های عملکردی بیشتر، و تعداد بیشتر مشکلات سلامت مرتبط بود.

یکی از دلایل کلیدی آن این است که استرس می تواند بر ایمنی شما تأثیر منفی بگذارد، و این شما را در معرض خطر بیشتر بیماری قرار می دهد.

قرار گرفتن در معرض درگیری می تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری های عفونی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا کند. برخی افراد نیز دردهای مزمن مرتبط با استرس، مانند سردرد و کمردرد یا گردن درد را تجربه می کنند

 

شرایط مرتبط با استرس مزمن

اگر سطح استرس شما مدیریت نشود، می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به شرایط جسمی و روانی تحت تأثیر استرس قرار دهد. شرایطی مانند:

 

 • آکنه
 • اختلالات اضطرابی
 • فرسودگی
 • افسردگی
 • دیابت
 • مشکلات گوارشی (مانند اسهال، یبوست، زخم معده)
 • ریزش مو
 • بیماری قلبی
 • پرکاری تیروئید
 • بیخوابی
 • چاقی
 • اختلال عملکرد جنسی یا تغییر در میل جنسی
 • بیماری دندان و لثه

 

اتخاذ نگرش صحیح می تواند استرس منفی را به یک نگرش مثبت تبدیل کند.

 

درگیری و درد فیزیکی

آن آهنگ هایی که در مورد درد یک قلب شکسته ساخته شده، ممکن است در واقع توسط علم پشتیبانی شود. کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو (که همچنین به عنوان کاردیومیوپاتی استرسی یا "سندرم قلب شکسته" شناخته می شود) در اثر ضربه شدید و ناگهانی احساسی یا استرس فیزیکی ایجاد می شود.

"سندرم قلب شکسته" به طور معمول باعث درد شدید فشار مانند قفسه سینه می شود، مشابه آنچه که فرد در هنگام حمله قلبی احساس می کند.

تحقیقات در مورد طرد شدن اجتماعی نشان داده است که درد ناشی از تنهایی و طرد اجتماعی توسط همان ناحیه ای از مغز پردازش می شود که درد فیزیکی را پردازش می کند، به همین دلیل است که طرد شدن توسط یکی از عزیزان ممکن است از نظر جسمی آسیب زننده باشد.

تعارض بین زوجین یا درون خانواده نیز می تواند منجر به این عارضه شود. هنگامی که در یک رابطه مکرراً در معرض استرس و درگیری قرار می گیرید، ممکن است حساسیت شدیدی نسبت به درد فیزیکی داشته باشید یا حتی نسبت به آن بی حس و گیج شوید.

 

انواع تعارض روابط

انواع مختلفی از تعارض وجود دارد که می تواند بر روابط تأثیر بگذارد. این می تواند شامل مسائلی باشد که هرگز آشکارا به آنها پرداخته نمی شود و همچنین درگیری هایی که بیان می شوند اما هرگز به طور مناسب حل نمی شوند.

 

درگیری ناشناخته

درگیری اجتناب ناپذیر است. روابطی که در آن افراد «هرگز دعوا نمی کنند» همیشه آنقدر که به نظر می رسند سعادتمندانه نیستند. هنگامی که خشم توسط شرکای زندگی یا اعضای خانواده سرکوب شده یا پذیرفته نشود، در واقع می تواند ناسالم باشد.

تحقیقات نشان داده است که در زوجینی که یکی از آن ها همیشه عادتاً خشم خود را سرکوب می‌کند، هر دو زوج زودتر و وقتی که جوان تر هستند با مرگ روبرو می شوند.

از سوی دیگر، تصدیق و حل موثر تعارضات می تواند راهی برای درک بیشتر بین دو نفر باشد و آنها را به هم نزدیکتر کند.

 

تعارض با مدیریت ضعیف

دانستن اینکه درگیری حل نشده خطراتی دارد ممکن است باعث شود فکر کنید که باید خشم خود را به هر طریقی (و در هر زمان و به هر شخصی) که می خواهید تخلیه کنید. این لزوما سالم ترین راه برای نزدیک شدن و کار بر روی تعارض نیست.

 

نحوه برخورد و حل تعارض شما می تواند بر سلامت تمام روابط شما تأثیر بگذارد – خواه این رابطه با همسر، والدین، دوست، همکار یا فرزندتان باشد.

 

علل تعارض

همه روابط گهگاه با تعارض مواجه می شوند. برخی از شایع ترین علل روابط متضاد عبارتند از: 

 

 • رفتارهای مشکل ساز
 • مسائل ارتباطی
 • اختلاف نظر در مورد اوقات فراغت
 • مسائل صمیمیت
 • تقسیم کار
 • تعارضات بر سر فرزندان و والدین
 • امور مالی
 • حسادت
 • مسائل مربوط به اعتماد

 

همچنین بشنوید: پادکست موسیقی درمانی برای کاهش استرس - شماره 1

 

نکاتی برای حل تعارض

در حالی که درگیری بخشی از زندگی و ارتباط با افراد دیگر است، لزوماً نباید روابط شما را به خطر بیندازد. اگر یاد بگیرید که چگونه تعارض را تشخیص دهید و به روشی سالم از آن عبور کنید، اغلب رابطه شما را تقویت می کند.

نکته کلیدی این است که مهارت های حل تعارض خود را یاد بگیرید و به طور مداوم تقویت کنید. توانایی تشخیص و شناسایی احساسات خود و بیان آنها به وضوح، یادگیری اینکه چگونه یک شنونده فعال باشید، و تمرین ارتباط قاطعانه تنها چند مهارت هستند که می توانند به شما کمک کنند تا تضادها و درگیری های رابطه را به شیوه ای سالم مدیریت کنید.

 

زمانی که تعارض رابطه بین شما و شریک زندگیتان به وجود می آید، نکات خاصی وجود دارد که می تواند کار شما را با هم راحت تر کند.

 

از بیانیه ها و عبارات "من" استفاده کنید

اگر با شریک زندگی خود درگیر مشاجره هستید، سعی کنید در برابر اصرار برای پرت کردن دائم کلمه "تو" مقاومت کنید. به جای اینکه بگویید: "تو آن کاری را کردی که من از آن متنفرم!" (که می تواند به عنوان یک اتهام تلقی شود)، مسئولیت احساس خود را بپذیرید و در عین حال مشخص کنید که چگونه رفتار شریک زندگی شما بر شما تأثیر گذاشته است.

 

نمونه ای از بیانیه ها و عبارات "من"

به عنوان مثال، ممکن است بگویید:

 

"من احساس خوبی ندارم چون بشقاب خودت را به جای گذاشتن در سینک روی میز گذاشته ای. در حالی که قبل از اینکه مشغول غذا خوردن شویم از تو خواسته بودم این کار را انجام دهی، احساس می کنم که به من گوش نمی دهی یا اینکه به نیازهای من اهمیت نمی دهی."

 

ارائه جزئیات ممکن است به شریک زندگی شما کمک کند رفتاری را تشخیص دهد که باید بیشتر از چیزی که هست روی آن کار کند، اما از آن آگاه نبوده است. همچنین این فرصت را به آنها می دهد تا از رفتاری دفاع کنند یا اگر احساس می کنند که مورد سوء تفاهم قرار گرفته است، آن سو برداشت را رفع کنند.

در حالی که بیانیه های «من» وقتی درباره احساس خود در مورد یک موقعیت صحبت می‌کنید مفید است، وقتی زمان آن است که شما و شریک زندگی‌تان مشترکا اقدام کنید، به سمت «ما» متحد حرکت کنید. در این شرایط، گفتن "من باید این مشکل را حل کنم" می تواند باعث شود شما احساس تنهایی کنید. همچنین با گفتن "تو باید این مشکل را حل کنی" می تواند اینطور به نظر برسد که مسئولیت نقش خود را بر عهده نمی گیرید و همه کارها را به شریک زندگی خود واگذار می کنید.

دیدن یک تعارض از منظر "ما باید این مشکل را حل کنیم" به جای "من" یا "تو" انفرادی، توانمندتر است.

 

خداوند هرگز چیزی را برای تو مقدر نمی کند که نتوانی از عهده آن بر آیی. پس بیش از حد استرس نداشته باش.

 

محترم و مهربان باشید

تعارضات در یک رابطه لازم نیست به دعواهای نزولی تبدیل شوند. شما می توانید بدون داد و فریاد کردن، نام بردن از مسائل گذشته، تحقیر و کوچک شمردن طرف مقابل، یا به حداقل رساندن نیازهای خود، با همسرتان اختلاف نظر داشته باشید.

همانطور که با شریک زندگی خود صحبت می کنید، از احساس خود در هنگام صحبت آگاه باشید. اگر این تغییرات را احساس کردید یا شنیدید، بایستید و نفس بکشید.

بازخواست کردن شریک زندگی خود، فریاد زدن بر سر او هنگام صحبت کردن، تهدید کردن، و استفاده از لحن تمسخر آمیز یا طعنه آمیز فقط یک بی احترامی ساده نیست، بلکه از هر نوع ارتباط موثر نیز جلوگیری می کند.

همچنین می‌تواند مشکلات بیشتری را در رابطه ای که می خواهید مشکل آن را حل کنید، ایجاد کند. همچنین لازم به ذکر است که اگر این رفتار منجر به جریحه‌دار شدن احساسات شود، می‌تواند نگرانی ها و مشکلات آشکاری را در آینده بوجود آورد.

 

گوش کنید تا بفهمید

یکی از نیازهای اصلی شنونده فعال بودن این است که گوش کنید و واقعاً آنچه را که طرف مقابل می‌گوید با نیت فهمیدن بشنوید - نه فقط برای تعیین اینکه چه زمانی نوبت شماست که دوباره صحبت کنید، به گوش کردن بپردازید.

اگر با شریک زندگی خود اختلاف نظر دارید، مهم است که واقعاً زمان بگذارید و نه تنها احساس آنها را درک کنید، بلکه دلیل اینکه آنها چنین احساسی دارند را نیز بفهمید. این رویکرد نشان می‌دهد که شما نه تنها تلاش می‌کنید چیزها را از دیدگاه آن‌ها ببینید، بلکه تلاش می‌کنید تا بفهمید از کجا آمده‌اند.

شنونده فعال بودن نیز زمانی ارزشمند است که در تلاش هستید با هم راه حلی برای یک مشکل پیدا کنید.

اگر پیشنهادات شریک زندگیتان را در نظر نمی گیرید و تفکر شما این است که فقط آن چیزی که در فکر شما وجود دارد کارساز است، ممکن است طرف مقابل شما احساس کند که شما او را نادیده می گیرید یا بی اعتبار می کنید. همچنین می تواند از ایجاد راه حلی سازنده و کارآمد برای مشکل جلوگیری کند.

 

زمان بندی را در نظر بگیرید

سعی کنید زمانی که شما و شریک زندگیتان خسته هستید، استرس دارید یا احساس خوبی ندارید، از بحث در مورد اختلافات یا تلاش برای حل مشکل خودداری کنید. اگر می خواهید از مکالمه خود نهایت استفاده را ببرید و به یک راه حل موثر برسید، هر دو باید در فضای فیزیکی و ذهنی مناسب برای انجام کار قرار داشته باشید.

اگر شروع به صحبت کردن در مورد مشکلی با شریک خود کردید و متوجه شدید که برای ادامه دادن عصبانی، غرق یا خسته شده اید، استراحت کنید. زمانی که هر دوی شما استراحتی داشتید و ذهن و جسم خودتان را جمع کردید، بحث را از سر بگیرید.

اگر حواس شما و شریک زندگیتان به خاطر نگرانی های دیگر پرت شده باشد، داشتن مکالمه ای که به کار احساسی زیادی نیاز دارد، بسیار دشوارتر خواهد بود.

به عنوان مثال، اگر شما و شریک زندگیتان در تلاش هستید تا بر روی اختلاف نظر در مورد اینکه چه مدرسه ای برای فرزندتان بهتر است، کار کنید، اما درگیر نگرانی‌های مربوط به کار یا نگرانی‌های مالی هم هستید، از موضوعی که به توجه کامل شما نیاز دارد منحرف خواهید شد.

 

با مخالفت موافقت کنید

سازش هم می‌تواند یک راه سالم برای مدیریت تعارض در یک رابطه باشد – البته تا زمانی که از آن برای جلوگیری از تعارض استفاده نکنید. ممکن است متوجه شوید که تفاوت‌های خاصی بین شما و شریک زندگی‌تان وجود دارد که این شخصیت شما را بعنوان یک شخص حاضر در این رابطه مشخص می‌کند.

به عنوان مثال، وقتی چیزی شبیه به سلیقه یا ترجیح مطرح است، ممکن است دریابید که «موافقت با مخالفت» بهترین راه‌حل است – و به شما امکان می‌دهد تفاوت‌هایتان را جشن بگیرید.

 

مقابله با تعارض در رابطه

ارتباط موثر شاید مهمترین مهارت برای مقابله با تعارض و استرس در یک رابطه باشد. اگر در توسعه این مهارت مشکل دارید، یا اگر تعارض در رابطه شما شدید است، مشاوره زوجین می تواند برای شما مفید باشد.

شما و همسرتان ممکن است از درمان فردی نیز بهره مند شوید. یک متخصص سلامت روان (چه آنلاین و چه حضوری) می تواند ابزاری را که برای مدیریت مؤثر درگیری ها نیاز دارید در اختیار هر دوی شما قرار دهد.

اگر همسر، شریک زندگی یا یکی از اعضای خانواده شما که با آنها در تعارض هستید، نمی خواهد به تنهایی یا با شما درمان را دنبال کند، ممکن است همچنان ادامه دادن به تنهایی برای شما مفید باشد. یکی از روش هایی که بسیاری از مردم آن را مفید می دانند، درمان شناختی رفتاری (CBT) است.

CBT می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی در پشت تعارض در رابطه شما نهفته است، مهارت های حل تعارض شما را بهبود بخشد، و استراتژی هایی را برای مدیریت احساسات منفی که ممکن است در هنگام احساس استرس یا آسیب دیدگی ظاهر شوند، ارائه دهد. اگر برای این کار به دنبال یک متخصص سلامت روان هستید اما مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، از پزشک مراقبت های اولیه خود بخواهید که شما را به متخصصی مناسب ارجاع دهد.

 

همه ما باید این را درک کنیم که سطوح بی سابقه استرسی که هم مردان و هم زنان تجربه می کنند، بر روابط عاشقانه ما تأثیر می گذارد.

 

سخنی از دنیای موسیقی درمانی

تعارضات در رابطه می تواند منبع استرس باشد و ارتباطات اجتماعی را تضعیف کند. با گذشت زمان، چنین تعارض روابطی می تواند بر سلامت روحی و جسمی شما تأثیر بگذارد. یادگیری شناخت علل تعارض و برداشتن گام هایی برای حل مسائل می تواند به کاهش استرس و بهبود روابط عاشقانه و بین فردی شما کمک کند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید