دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

اگر فرد حساسی هستید این 5 درس بزرگ را بخاطر بسپارید

آیا می دانستید که حدود 15 تا 20 درصد از مردم جهان به شدت حساس هستند؟ این بخش قابل توجهی از جمعیت است، بنابراین نمی توان آن را یک "وضعیت نادر" در نظر گرفت. با این حال، همچنین تعداد افراد حساس به اندازه کافی زیاد نیست که آن را یک شرایط رایج کند، بنابراین کاملاً قابل درک نیست.

بسیاری از مردم به حساس بودن به عنوان یک نقص یا مانع نگاه می کنند، زیرا ظاهرا با هنجارهای اجتماعی در مورد اینکه فرد چگونه باید در ملاء عام عمل کند، همخوانی ندارد. اما برعکس، افراد حساس آگاه تر، دلسوزتر، بخشنده تر و اغلب رانده شده تر هستند.

فهرست عناوین
اگر فرد حساسی هستید این 5 درس بزرگ را بخاطر بسپارید

افراد حساس معتقدند که همه چیز می تواند بهتر باشد و سخت تلاش می کنند تا باور خود را عملی کنند. برای یک فرد حساس سخت است که رنج را بدون تلاش برای تسکین آن ببیند، درد دل را بدون ابراز عشق ببیند و چالشی را بدون حل مشکل ببیند. ماهیت همدلانه یک فرد حساس اغلب برای بسیاری نامرئی است، و به همین دلیل، اغلب نادیده گرفته می شود یا به اشتباه درک می شود.

افراد حساس اغلب آنقدر وقت و انرژی خود را صرف می کنند که فراموش می کنند مراقب خود باشند. این یک ویژگی ذاتی است که می‌تواند با وجود تأثیرات بیرونی که انتظارات از نحوه عمل شما را تعیین می‌کند، سخت و دشوار باشد.

 

 

مهم نیست که با کسی چه نسبتی دارید و یا چقدر راحت هستید، وقتی کسی سر شما فریاد می زند یا با شما تند صحبت می کند، بلافاصله اشک می ریزید. – لورن جارویس-گیبسون

 

برای در نظر گرفتن همه چیز، در اینجا 5 درس عالی برای افراد حساس آورده شده است:

1. پاسخ های احساسی خود را در آغوش بگیرید و کنترل کنید.

افراد حساس دنیا را متفاوت می بینند و این بینش قدرت و مسئولیت بزرگی به همراه دارد. از آنجایی که احساس می کنند دیگران چه احساسی دارند، اغلب احساس وظیفه اخلاقی برای کمک می کنند و با احساسات بزرگتر و اقدام سریعتر واکنش نشان می دهند. در ظاهر، به نظر می رسد این یک چیز خوب است، یک ویژگی تحسین برانگیز.

چالش‌های زیادی برای واکنش به یک موقعیت در فوران شدید احساسات وجود دارد. ممکن است شخص دیگر کمک نخواهد، ممکن است نتوانیم نوع کمک مناسبی را ارائه کنیم یا ممکن است کمکی ارائه دهیم که در نهایت بیشتر از اینکه برای او و ما فایده داشته باشد، آسیب رسان باشد.

این در مورد تمایل به کمک نیست؛ این در مورد درک ماهیت واقعی هر موقعیتی خارج از ارتباط عاطفی است که احساس می شود. قبل از اینکه وارد عمل شوید، وقت بگذارید و هم منطقی و هم احساسی فکر کنید. بدانید هرچقدر که تلاش کنیم، باز هم نمی توانیم تمام دنیا را نجات دهیم. ما نسبت به انتخاب عاقلانه واکنش هایمان مسئولیت داریم.

 

ما نمی توانیم بدون اینکه نسبت به درد حساس تر باشیم. لذت را همانطور که هست احساس کنیم!

 

2. برای محافظت از خود به ندای درونی خودتان گوش دهید و به آن اعتماد کنید.

افراد حساس دارای ندای درونی قوی هستند که ناشی از آگاهی بیشتر از آنچه در اطراف مان اتفاق می افتد، می باشد. با این حال، متأسفانه، ما همیشه به آنچه که درون‌مان به ما می گوید توجه نمی کنیم.

به دلیل ماهیت بسیار حساس خود، ما تمایل داریم که به دیگران اعتماد بیشتری داشته و تمایل بیشتری به پذیرفتن حرف مردم داشته باشیم. و در این میان افرادی هستند که از این اشتباه ما بهره برده و ما را به مسیری اشتباه هدایت خواهند کرد. به همین دلیل است که گوش دادن به راهنما و ندای درونی مان بسیار مهم است.

این منبع درونی خرد است که از ما محافظت می کند و به ما هشدار می دهد که وقتی احساس عدم اطمینان داریم با دقت قدم برداریم. همانطور که به تمایل خود برای کمک به دیگران توجه می کنید، به روحیه خود نیز توجه کنید. انجام این کار به شما کمک می کند تا به خودتان کمک کنید و موقعیت بهتری برای کمک به دیگران داشته باشید.

 

3. روی چیزهایی که واقعا مهم هستند متمرکز بمانید.

از آنجایی که ما بسیار آگاه هستیم و انرژی زیادی که ما را احاطه کرده است را جذب می کنیم، به راحتی می توانیم تمرکز خود را از دست دهیم و مشکلات دیگران را طوری بپذیریم که گویی آنها مربوط به خود ما هستند. مهم این است که ابتدا روی چیزهایی که در زندگی مان اهمیت دارند متمرکز بمانیم و از متعهد شدن بیش از حد به مشکلات دیگران خودداری کنیم.

ما بجای نه گفتن، سریع می گوییم بله، اما با کمی تفکر، ممکن است متوجه شویم که بهترین فرد برای انجام این وظیفه نیستیم. این می تواند منجر به پیچیده شدن و تفکر بیش از حد در مورد یک موقعیت شود تا جایی که برای مسئولیت های اصلی ما مضر باشد. درس اینجا این است که ابتدا اولویت های خود را حفظ کنیم، در مواقعی که منطقی است کمک کنیم و در صورت لزوم منابع دیگری را پیدا کنیم.

 

همچنین بخوانید: آیا شما فردی بسیار حساس هستید؟

 

4. حساس بودن با ضعیف بودن یکی نیست.

افرادی که به اندازه ما حساس نیستند، ممکن است توانایی ما برای همدلی و احساس ضعف را تفسیر کنند. حقیقت این است که احساس شادی، غم و حتی ناراحتی دائمی اطرافیانمان به نیروی درونی زیادی نیاز دارد. این باری نیست که ما برای حمل آن انتخاب شده باشیم، بلکه هدیه ای است که به ما سپرده شده است.

کلید استفاده هدفمند از این هدیه و خدمت به دیگران، تکیه بر آن نیروی درونی است. این همان قدرتی است که به ما کمک می کند قوی بمانیم و از درونی کردن انرژی ای که جذب آن برای ما آسان است جلوگیری کنیم. این به ما قدرت می دهد تا از انرژی ای که با آن مواجه می شویم استفاده کنیم و آن را با لطف و به شکل مثبت به جهان بازگردانیم و دیگران را تشویق کنیم.

 

5. شجاع باشید و با حقیقت واقعی خود به زندگی ادامه دهید.

بزرگترین درس برای افراد حساس این است که اجازه ندهند دیگرانی که ممکن است هدیه آن ها را درک نکنند، تغییرشان دهند. اغلب راحت تر است که جنبه حساس خود را پنهان کنیم تا اینکه توسط آن قضاوت شویم. به زندگی حقیقی خود ادامه دهید و به ذات حساس خود افتخار کنید. این چیزی است که ما هستیم و جهان به ما نیاز دارد تا آن را به اشتراک بگذاریم. انجام این کار دنیایی دوست داشتنی تر، مهربان تر و صلح آمیزتر ایجاد می کند.

 

تا امروز فکر می کردم بزرگترین ضعف من حساسیتم است. اما امروز فهمیدم که این بزرگترین هدیه برای من است.

 

سخن پایانی در مورد درس هایی برای افراد حساس

همیشه به یاد داشته باشید که حساس بودن یک هدیه است و حتی بزرگترین هدایا گاهی اوقات می تواند بار سنگینی باشند. این درس ها را به خاطر بسپارید تا شما را در ماهیت واقعی خودتان ثابت نگه دارد و باعث شود که در عین حال به خود و کسانی که هدیه شما به آنها خدمت می کند احترام بگذارید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید