دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

7 راه برای ترمیم یک رابطه شکست خورده

وقتی احساس می کنید در یک رابطه شکست خورده گیر کرده اید یک انتخاب دارید. می توانید یا آن را از بدبختی بیرون بیاورید یا آن را به سلامت برگردانید. اگر عشقی که به اشتراک می گذارید ارزش حفظ کردن را دارد، سریعاً برای معکوس کردن و ترمیم آسیبی که قبلاً ایجاد شده است، اقدام کنید.

 

فهرست عناوین
7 راه برای ترمیم یک رابطه شکست خورده

 

7 راه برای ترمیم یک رابطه شکست خورده

1. گوش کنید.

ابتدا به دنبال درک کردن باشید، سپس درک شوید. زوج‌درمانگر دکتر رابرت سولی می‌گوید:

 

"شنونده باید از واکنش‌ها و تفسیرهای عاطفی خود جلوگیری کند و واقعاً تلاش کند تا ماهیت آنچه را که گوینده بیان می‌کند دریافت کند."

 

گوش دادن فعال فراتر از شنیدن است. زبان بدن شما باید نشان دهد که برای درک شریک زندگی خود آماده هستید و نباید منتظر نوبت صحبت کردن باشید. در اینجا چند راه برای نشان دادن اینکه فعالانه گوش می دهید وجود دارد:

 

  • رو به همسرتان قرار بگیرید و بدنتان را به سمت او بچرخانید
  • ارتباط چشمی برقرار کرده و حفظ کنید
  • در صورت لزوم برای تایید یا نشان دادن توجه خود سر تکان دهید
  • تلویزیون و تلفن همراه خود را بی صدا کنید
  • کلمات شریک زندگی خود را خلاصه کنید تا مطمئن شوید که آنها را درک کرده اید
  • سوالاتی بپرسید تا معنای آنها روشن شود

 

2. سازش به شما کمک می کند تا از فروپاشی یک رابطه شکست خورده جلوگیری کنید.

وقتی در یک رابطه هستید، این دقیقا مثل یک شراکت است. نه شما می توانید همیشه آن را به روش خود پیش ببرید و نه شریک زندگی تان. شما باید یک نقطه مشترک پیدا کنید که برای هر دوی شما مفید باشد.

پیدا کردن یک روش برد-برد برای هر دوی شما ایده آل است، اما اگر این امکان پذیر نیست، مایل باشید زمین خود را تسلیم کنید. به جای اینکه آستین های خود را بالا داده و دعوا کنید، ابتدا سطح اهمیت این موضوع خاص را مشخص کنید.

آیا در مورد انتخاب نان تست یا کلوچه برای صبحانه بحث می کنید یا چیزی بزرگتر مانند اجاره یک خانه در مقابل خرید آن؟ آیا چیزی جزئی است که اگر بر خلاف میل شما باشد باز هم می‌توانید با آن زندگی کنید؟ اگر اینگونه است اجازه دهید همسرتان این بار راه را انتخاب کند. اما هنگامی که بخش مهمی از زندگی شما مانند ارزش ها، ایمنی یا سلامت عقل شما در خطر است، سازش نکنید.

 

رها کردن یعنی به این درک برسید که برخی از مردم بخشی از سرنوشت شما هستند اما بخشی دیگر، هرگز در آن جایی ندارند.

 

3. خود را بیان کنید.

آیا می توانید احساسات خود را به گونه ای بیان کنید که باعث شود شریک زندگی تان همان طور که شما می خواهید پاسخ دهد؟ اگر پاسخی را که می‌خواهید دریافت نمی‌کنید، تاکتیک دیگری را امتحان کنید. سعی کنید بگویید "من چیزی برای گفتن به تو دارم که برای من مهم است. آیا زمان خوبی برای صحبت کردن است؟" پاسخ شریک زندگی‌تان به شما نشان می‌دهد که تا چه حد ممکن است طرف مقابلتان پذیرا باشد.

به جای شروع با آنچه اشتباه است و می تواند شریک زندگی شما را در حالت دفاعی قرار دهد، احساسات خود را توصیف کنید. مثلا این ساختار را امتحان کنید: "وقتی تو (رفتار خاصی را که می‌خواهید تغییر یابد را بگویید)، من احساس می‌کنم (احساس مربوطه را بیان کنید)." مخاطب شما با مواجه شدن با این نوع زبان، کمتر حس متهم بودن خواهد داشت.

روانشناس دکتر تری اوربوک، نویسنده 5 گام ساده برای رساندن ازدواج خوب به عالی، تاکتیک دیگری را برای بیان احساسات خود بدون اشاره انگشت پیشنهاد می کند. او می‌گوید:

وقتی با استفاده از ساختار X، Y و Z به شریک زندگی خود می گویید: "تو در موقعیت X حرکت Y را انجام می دهی و من بخاطر آن احساس Z را می کنم"، از قضاوت در مورد پاسخ خود یا رفتار همسرتان اجتناب می کنید.

 

4. قلب خود را نرم کنید.

روی گردانی از شریک زندگی خود در زمانی که اوضاع بد می شود کاری است که انجام آن بسیار آسان است. آنچه سخت تر است چرخیدن به سمت آنهاست. پاسخ دادن با مهربانی همیشه بهتر از پاسخ دادن با خشونت و ظلم است.

به داستان های پر از عشق و محبتی فکر کنید که در گذشته قلب شما را ذوب کرده است. این همان احساس صمیمانه ای است که وقتی به شریک زندگی خود فکر می کنید می خواهید به آن دست یابید. شما باید با کشمکش‌های آنها ارتباط برقرار کنید، احساس کنید که امیدی وجود دارد و برای اینکه شریک زندگی بهتری برای آنها باشید اقدام کنید.

همدلی کلید ارتباط با دیدگاه طرف مقابل است. اگر شریک زندگی شما عصبانی است، به زمانی فکر کنید که خودتان واقعاً عصبانی بودید. اگر چنین احساسی داشتید دوست دارید طرف مقابل با شما چگونه رفتار کند؟ با گفتن این به شریک زندگی خود شروع کنید که می توانید احساس او را درک کنید و سپس می خواهید به او کمک کنید تا کمتر عصبانی شود.

 

همچنین بخوانید: 3 رفتاری که رابطه شما را خراب می کنند

 

5. بهترین را فرض کنید

اگر رابطه شما به دلیل سوء استفاده فیزیکی یا اعتیاد چیزی فراتر از اصلاح را لازم داشته باشد، فرض کنید که همسرتان نیت خوبی دارد، حتی اگر چیزی آزاردهنده بگوید یا انجام دهد. به جای این که تصور کنید او قصد آزار شما را داشته است، فرض کنید که او به ابراز احساسات دردناک خود نیاز دارد.

با فرض نیت مثبت، می‌توانید سؤالاتی بپرسید تا دلیل این نظر آزاردهنده را کشف کنید. شریک زندگی شما ممکن است خودش درد داشته باشد، و این طرز رفتار با شما، روشی باشد که او خود را به شما ابراز می کند. شریک زندگی خود را بررسی کنید تا احساسات او را درک کنید.

 

یک رابطه اشتباه و بد باعث می شود بیشتر از زمانی که در رابطه نبودید احساس تنهایی کنید.

 

6. تغییر را در آغوش بگیرید

انجام یک کار و انتظار ایجاد نتایج متفاوت از آن، تعریف دیوانگی است. این یک کلیشه است، اما بدانید که وقتی همه چیز در رابطه شما خراب است، ثابت نگه داشتن همه چیز آن را حل نمی کند.

تغییر می تواند ترسناک باشد. برای غلبه بر ترس از تغییر و آماده شدن برای آن، زمانی در گذشته را به یاد بیاورید که باید چیز جدیدی را یاد می‌گرفتید، یاد گرفتید و تغییر کردید. این را به یاد بیاورید که شما از آن تجربه، فردی عاقل تر و بهتر بیرون آمدید.

 

7. پیگیر باشید.

اگر در ابتدا موفق نشدید، تسلیم نشوید! اگر تصمیم گرفته اید که آن را به نتیجه برسانید، به تلاش خود ادامه دهید. اگر به نظر نمی رسد که بتوانید به تنهایی رابطه شکسته را حل کنید، از یک متخصص کمک بگیرید.

به عنوان تنها نیمی از رابطه خود، شما تنها مسئول سلامت آن نیستید. علیرغم تمام تلاش‌های شما، ممکن است شریک زندگی‌تان نیاز به تغییر عادات بد رابطه‌اش داشته باشد تا به تقویت پیوند شما کمک کند. اگر وظیفه خود را با تلاش برای تعمیر آنچه خراب شده انجام داده اید، اما آنها مایل به انجام آن نیستند، ممکن است از شما کناره گیری کنید و آن را کنار بگذارید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید