دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 راه برای پایان دادن به سوء استفاده در یک رابطه

اگر در یک رابطه ستم‌آمیز بوده‌اید، این احساس را کاملا درک می کنید... پاسخ مبارزه یا فرار شما زمانی شروع می‌شود که مجبور به تعامل با افراد بدرفتار باشید. فرد بدرفتار کسی است که با قدرت و کنترل رشد می کند. آنها می توانند همکار، دوست، همسایه یا همسر شما باشند. آنها باعث می شوند که شما احساس افسردگی، عصبانیت، استرس، ناامیدی و اضطراب کنید.

برای روشن شدن موضوع، این بدیهی است که آزار و سو استفاده فیزیکی در یک رابطه هرگز طبیعی نیست. اگر با خشونت فیزیکی مواجه شدید، باید از فردی که به شما تجاوز کرده دور شوید و فوراً به محلی امن بروید. خشونت باید به پلیس گزارش شود تا آنها بتوانند مجرم را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

فهرست عناوین
5 راه برای پایان دادن به سوء استفاده در یک رابطه

اما قانون نمی‌تواند از شما در برابر سوء استفاده‌کنندگان عاطفی محافظت کند، مگر اینکه تهدید به خشونت یا تلافی کرده باشند. در محل کار، سوء استفاده عاطفی می تواند زمینه ای برای مورد آزار و اذیت قرار گرفتن باشد، بنابراین بلافاصله این حادثه را به بخش منابع انسانی خود گزارش دهید.

 

 

زمانی که در دستان یک سوء استفاده کننده در حالت عاطفی ضعیفی قرار دارید، ممکن است باور اینکه بتوانید خودتان شادی و رفاه ذهنی تان را کنترل کنید، غیرممکن به نظر برسد. اما با دوست داشتن خودتان به اندازه کافی برای نه گفتن به سوء استفاده، قدرت صدمه زدن را از سوء استفاده کننده گرفته و قدرت بهبودی را در دستان خود می گیرید. در ادامه 5 راه برای پایان دادن به سوء استفاده در هر رابطه‌ای را خواهید خواند و کمک بزرگی را به خودتان خواهید کرد. با دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

در اینجا 5 راه برای پایان دادن به سوء استفاده در یک رابطه وجود دارد

1. ارزش خود را بشناسید

کسی که به شما توهین می کند، همچنان شما را تحقیر می کند و باعث می شود احساس کنید کمتر از آنچه هستید، هستید. اما این چیزی که به شما القا می کنند شما نیستید، خودشان هستند. کلماتی که می گویند بیشتر بازتابی از احساس درونی آنهاست. وقتی کسی می‌گوید "تو زشت هستی"، به این معنی است که احساس می‌کند از درون زشت است.

 

عزت شما ممکن است مورد تعرض، تخریب و تمسخر ظالمانه قرار گیرد، اما هیچ کس نمی تواند آن را سلب کند مگر اینکه خودتان تسلیم شوید.

 

2. قدرت خود را بازیابی کنید

کلمات قدرت بالایی دارند، به خصوص وقتی آنها را شخصی بدانیم و به خود بگیریم. اگر مجبور به تعامل با یک فرد آزار دهنده و سو استفاده گر هستید، به او بگویید که آماده دریافت بازخورد هستید، اما حملات شخصی را نمی پذیرید. در نهایت، در صورت امتناع از پذیرش شرایط شما، می‌توانید محلی که فرد آزاردهنده در آن است را ترک کنید.

وقتی کسی شما را از طریق سوء استفاده کنترل می کند، مهم است که کنترل را از او پس بگیرید. شما این قدرت را دارید که خودتان را تغییر دهید، نه آنها را. پاسخ شما به سوء استفاده آنها چیزی است که شما روی آن کنترل دارید.

وقتی به خشم با عصبانیت پاسخ می دهید، فشار خون و سطح استرس شما افزایش می یابد. به جای پاسخ دادن با عصبانیت در لحن خود، تا جایی که می توانید با آرامش و با عشق به خود پاسخ دهید. سعی کنید بگویید "من سزاوار این هستم که با من با احترام رفتار شود. سخنان شما نسبت به من بی احترامی است و من با شما صحبت نمی کنم، مگر اینکه شما با مهربانی با من صحبت کنید."

 

همچنین بخوانید: چرا و چگونه از کوچک کردن خود برای راضی کردن دیگران دست برداریم؟

 

3. اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

از آنجایی که بودن در کنار یک فرد متجاوز و سو استفاده گر برای سلامت عاطفی شما مضر است، تا حد امکان از گذراندن وقت با این افراد خودداری کنید. در عوض، افراد نشاط‌بخشی را بیابید که دستاوردهای شما را ستایش می‌کنند و شما را به عظمت تشویق می‌کنند. افرادی که دارای روحیات مهربان و محبت آمیز هستند، سیستم حمایتی فوق العاده ای برای شما خواهند بود.

خانواده و دوستان شما ممکن است تشخیص ندهند که در رابطه خود مورد آزار عاطفی قرار گرفته اید و ممکن است احساس راحتی نداشته باشید که در مورد سوء استفاده با افراد نزدیک خود صحبت کنید.

می توانید یک گروه پشتیبانی سوء استفاده را برای کمک به خودتان پیدا کنید. هنگامی که در تلاش برای بهبودی بعد از مورد سو استفاده قرار گرفتن در یک رابطه هستید، به دنبال یک مشاور مجاز و خوب باشید تا در مورد بهبودی بعد از سوء استفاده با او صحبت کنید.

 

تنها کسی سزاوار  جایگاه ویژه ای در زندگی شماست که هرگز به شما این احساس را ندهد که فقط یک گزینه برای او هستید.

 

4. برای خود زره ذهنی بسازید

دفاع خود را نه با واکنش تدافعی در برابر متجاوز، بلکه با محافظت از ذهن خود در برابر نفرت او تقویت کنید. اگر آزارگرتان می‌گوید "تو بی‌کفایت هستی"، با گفتن "من فرد فوق‌العاده‌ای هستم" به طور مکرر یا با صدای بلند پاسخ دهید و تا زمانی ادامه دهید که توهین او را فراموش کرده و حرف خودتان را باور کنید.

انتخاب کنید که دروغ های آنها را باور نکنید و اجازه ندهید آنها شما را دستکاری عاطفی کنند. با پذیرش آزار و اذیت و توهین، قربانی تمایلات آنها خواهید بود. دکتر استیون استوسنی، نویسنده کتاب «عشق بدون صدمه: رابطه رنجش‌آمیز، خشم‌آلود یا مملو از سو استفاده عاطفی‌تان را به نوع دلسوزانه و دوست‌داشتنی آن تبدیل کنید»، می‌گوید که می‌توانید از طریق شناسایی توانایی ها و نقاط قوت، استعدادها، مهارت ها و قدردانی از خود به عنوان فردی منحصر به فرد، همیشه در حال رشد، شایسته و دلسوز، که این هم از طریق تأکید بر شفا، رشد و توانمندسازی انجام می شود، بر هویت قربانی بودن خود غلبه کنید.

 

5. ببخشید، فراموش کنید و ادامه دهید

بخشش یک ابزار فوق العاده قدرتمند است. این راهی برای رهایی از درد به جای نگه داشتن آن است. در مطالعه‌ای که در مجله مشاوره و روان‌شناسی بالینی منتشر شده، بخشش درمانی بیشترین امید را به عنوان راهی برای غلبه بر آسیب‌های عاطفی در مقایسه با سایر درمان‌ها نشان داده است. گروهی که تحت درمان با بخشش قرار گرفتند، علائم بهبود بیشتری را طی پنج سال نشان دادند.

بر اساس کتاب بخشش درمانی که توسط انجمن روان‌شناسی آمریکا منتشر شده است، درمان توسط بخشش «فرایندی محوری برای کمک به مراجعان برای رفع خشم ناشی از خیانت‌ها، تسکین افسردگی و اضطراب، و بازگرداندن آرامش ذهن» است.

شجاعت خود را برای شناسایی سوء استفاده عاطفی در رابطه خود تشخیص دهید تا شجاعت انجام کاری در مورد آن را داشته باشید. شما لایق عشق هستید، شما شایسته احترام هستید. شما لایق روابط سالم هستید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید