دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

6 چیزی که وقتی به اندازه کافی احساس خوب بودن ندارید باید به خاطر بیاورید

وقتی در رکودی هستید که باعث می شود احساس کنید به اندازه کافی خوب نیستید، تغییر طرز فکرتان سخت است. ممکن است در کار، مدرسه یا ورزش موفق باشید، اما در داشتن یک رابطه معنادار نه، بنابراین احساس بی کفایتی می کنید. ممکن است در مورد اینکه چگونه در برابر احساس بی کفایتی مقاومت کنید، دچار سردرگمی شوید. در اینجا شش کاری را می‌خوانید که وقتی در زندگی احساس خوبی ندارید، می توانید با انجام آن‌ها کمک خوبی را به خودتان بکنید. در ادامه این مطلب با وبسایت دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

فهرست عناوین
6 چیزی که وقتی به اندازه کافی احساس خوب بودن ندارید باید به خاطر بیاورید

6 چیزی که وقتی به اندازه کافی احساس خوب بودن ندارید باید به خاطر بیاورید

1- احساسات قابل اعتماد نیستند

احساسات شما مانند ماسه در ساحل تغییر می کند. ممکن است روز خوبی را سپری کنید، اما بعد از آن چند وبلاگ را بخوانید و ناگهان از زندگی خود دلسرد شوید. احساسات شما معتبر هستند، اما قابل اعتماد نیستند. آنها شما را به بیراهه می کشانند تا آنچه در مورد شما و زندگی شما صادق نیست را باور کنید. احساسات شما را به مقایسه خود با دیگران وادار می کند و باعث می شود احساس کنید به اندازه کافی خوب نیستید. مقایسه خود با شخصی دیگر همیشه کاری بسیار آسان و به همان اندازه مخرب است. در هر صورت همیشه فردی زیباتر، ثروتمندتر، یا کسی که یک خانه عالی‌تر یا شغل بهتری دارد، وجود دارد.

وقتی خودتان را با دیگران مقایسه می کنید، یا ظاهرا نسبت به آنها برتری دارید یا نسبت به آنها پایین‌تر هستید. هیچ یک از این دو احساس سالم و قابل اعتماد نیستند. به خود اجازه ندهید که ناامید بمانید و احساس بی کفایتی کنید.

 

 

در اینجا چند راه عملی برای به خاطر سپردن تکیه بر واقعیات، نه احساسات آورده شده است:

احساس خود را بپذیرید

احساس خود را بپذیرید، اما بررسی کنید که در قلبتان چه می گذرد که این احساس را در شما ایجاد کرده است. چند سوال از خود بپرسید. سوال هایی مانند:

 

  • آیا من احساس دلسردی، گناه یا سردرگمی می کنم؟
  • چه چیزی باعث شد این احساس را داشته باشم؟
  • آیا این شرایط می تواند نمای متفاوتی داشته باشد؟
  • با این احساسات چه کنم؟
  • آیا راه بهتری برای مقابله با آنها وجود دارد؟

 

احساس خود را بنویسید

در مورد احساس خود بنویسید. نوشتن در مورد احساساتتان، احساس خوب بودن شما را بهبود می بخشد و اضطراب ذهنی شما را تسکین می دهد. نوشتن احساساتتان افکار افسردگی را کاهش می دهد و به شما کمک می کند انعطاف پذیرتر شوید.

 

در مقابل منفی نگری مقاومت کنید

بیاموزید که چگونه احساسات خود را بدون سرزنش کردن یا وارد شدن به خودگویی منفی بیان کنید.

 

همچنین بخوانید: وقتی که ذهنی خسته و بی حوصله دارید این 6 نکته را به یاد بیاورید

 

2- خودگویی منفی را به مثبت تبدیل کنید

هر چیزی را که از خودتان می شنوید باور نکنید. وقتی به اندازه کافی احساس خوبی ندارید، به راحتی وارد خودگویی منفی می شوید. ممکن است به خودتان چیزهایی بگویید: "من به عنوان یک پدر یا مادر به اندازه کافی خوب نیستم" یا "من برای به دست آوردن آن شغل به اندازه کافی خوب نیستم." این اظهارات هیچ امیدی ندارند. آنها شما را محکوم می کنند و هیچ راه حلی برای شما باقی نمی گذارند. اگر مستعد این نوع خودگویی هستید، در مقابل تمایل به تسلیم شدن در برابر این صحبت های منفی مقاومت کنید. در مقابل، وقتی این افکار را دارید، با یک جمله مثبت با آنها مقابله کنید.

بگویید: "من ممکن است آن شغل را پیدا نکنم، اما به تلاشم ادامه خواهم داد" یا "من به عنوان یک مادر اشتباه می کنم، اما می دانم که بچه هایم را دوست دارم. من می توانم رشد کنم تا مادر بهتری باشم." اجازه ندهید خودگویی های منفی شما را فریب دهد تا احساس بی کفایتی و بی مصرف بودن کنید. افکار منفی خود را به گام های مثبت و سازنده در جهت تغییر تبدیل کنید.

 

به کسی اجازه نده که باعث این شود که احساس کنی به اندازه کافی خوب نیستی.

 

3- به یاد داشته باشید که کامل بودن واقعی نیست

آیا احساس می کنید که دیگران زندگی عالی دارند، اما شما اینطور نیستید؟ بسیاری از به اصطلاح "کمالاتی" که شما بصورت آنلاین می بینید، صحنه سازی یا ویرایش شده اند تا بی نقص به نظر برسند. در واقعیت، هیچ کس یا هیچ چیز کامل نیست. حتی زیباترین فرد نیز در نهایت پیر و چروکیده می شود. زیباترین و مجلل ترین خانه ها هم اگر در آن ها زندگی کنید، کثیف و فرسوده می شوند. از آنجا که هیچ راهی وجود ندارد که شما بتوانید کامل باشید، تلاش برای انجام این کار باعث می شود که شما احساس اضطراب و دلسردی کنید. به یاد داشته باشید، کامل بودن یک مبالغه است. کامل بودن هرگز واقعی نیست.

رسانه های اجتماعی سعی می کنند شما را متقاعد کنند که روش خاصی برای تزئین خانه و روش خاصی برای لباس پوشیدن وجود دارد، اما در واقعیت راه های زیادی برای انجام این کارها وجود دارد. شما می توانید خانه خود را به گونه ای تزئین کنید که شما و خانواده تان با آن راحت باشید. می توانید طوری لباس بپوشید که برایتان جذاب است. رها کردن نیاز به کامل بودن می تواند به شکلی زندگی را تغییر دهد و نشاط آور باشد که هم خودتان و هم دیگران را شگفت زده کند.

 

چگونه می توانید در برابر کمال گرایی مقاومت کنید تا بتوانید احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید؟

از سایت‌ها، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی که از شما می خواهند که خودتان را با دیگران مقایسه کنید، فاصله بگیرید: یک زن که مادر خانواده نیز می باشد این داستان را بیان می‌کند که چگونه از خواندن وبلاگ‌هایی که به او احساس کمبود می‌داد دست کشید. احساس کمبودی مثل اینکه او به‌اندازه کافی به عنوان یک مادر کدبانو و زن زندگی خوب نیست. هنگامی که او خواندن این وبلاگ ها را رها کرد، فشارها کاهش یافت. بعد از آن، او از تلاش برای شبیه شدن به افراد در این وبلاگ ها دست کشید.

شیوه های کمال گرا را کنار بگذارید: آیا خانه خود را هر دقیقه تمیز و مرتب می کنید؟ آیا قبل از بیرون رفتن سه بار لباس عوض می کنید؟ به خودتان استراحت بدهید و فقط از خانه و لباس خود همان طور که هستند لذت ببرید. اگر به لباس نو نیاز دارید، بخرید. اگر نیاز به تعمیر خانه دارید، این کار را انجام دهید. اما به خودتان فشار نیاورید.

از مردم بیشتر از کمال لذت ببرید: اگر در نحوه نگهداری از خانه خود کمال گرا هستید، شاید وقت آن رسیده است که اجازه دهید همه چیز به هم بریزد تا بتوانید از زندگی خود با تمام عیوبش لذت ببرید. تمرکز روی چیزهای اشتباه آسان است. به جای اینکه سعی کنید هر دقیقه خانه خود را مرتب نگه دارید، روی وقت گذاشتن برای بازی با بچه ها یا بیرون رفتن با دوستان برای صرف غذا تمرکز کنید. بیشتر بر روی افراد تمرکز کنید تا پروژه ها. اینگونه متوجه می شوید که زندگی شما بسیار سرگرم کننده تر است.

4- مصمم باشید که به اندازه کافی خوب هستید

شما قدرت منحصر به فردی برای تغییر احساس و تفکر خود دارید. انتخاب این که باور کنید که به اندازه کافی خوب هستید، کلید دید بهتر نسبت به خودتان است. کلمات شما می توانند ساخته شوند یا از بین بروند. این انتخاب شماست که در مورد خودتان چه اعتقادی دارید. یک مطالعه نشان داد که بین برخی از افرادی که به توانایی‌های خود شک دارند و افرادی که با ترس از اینکه افراد آن ها را بعنوان یک فرد متقلب ببینند دست و پنجه نرم می‌کنند، الگوی رفتاری مشابه وجود دارد. به این رفتار سندرم ایمپاستر می گویند. حتی ماهرترین و موفق ترین افراد نیز می توانند با سندرم ایمپاستر دست و پنجه نرم کنند. این سندروم می تواند با مسائل مربوط به سلامت روان، شک و تردید فراگیر به خود، فرسودگی شغلی و اضطراب مرتبط باشد. در صورت عدم درمان، می تواند منجر به افسردگی و خودکشی شود. اگر فکر می کنید ممکن است با سندرم ایمپاستر دست و پنجه نرم کنید، با پزشک خود در مورد دریافت کمک صحبت کنید. با یک مشاور صحبت کنید تا از این وضعیت خلاص شوید و جلوی از کنترل خارج شدن آن را بگیرید.

 

5- یک جامعه حامی پیدا کنید

اگر با این احساس که به اندازه کافی خوب نیستید، مبارزه می کنید، می توانید برای کمک به خود، یک جامعه حامی پیدا کنید. یک جامعه حامی می تواند به شما کمک کند تا از دوران سختی عبور کنید، چه این سختی یک روز بد در مدرسه باشد یا یک روز سخت با فرزندان. دوستان و خانواده مفید برای شما عشق و پذیرش را به ارمغان می آورند و این را نه بر اساس عملکرد یا ظاهر شما، بلکه بر اساس شخصیت شما انجام می دهند. عضوی از یک جامعه حامی و مفید بودن این فرصت را به شما می دهد که همانطور که به دیگران کمک می کنید، به شما هم کمک شود.

ارتباطات اجتماعی قوی منجر به زندگی طولانی تر و تنهایی و انزوای کمتر می شود. افرادی که بصورت اجتماعی زندگی نمی‌کنند، در خطر مرگ زودرس، افسردگی و سلامت ضعیف هستند. داشتن روابط اجتماعی به شما کمک می کند تا با استرس مقابله کنید و از عادات بهداشتی بهتری لذت ببرید. بنابراین، اگر در جامعه حضور ندارید، یک جامعه حامی را پیدا کنید تا بتوانید روابط محکمی ایجاد کرده و از احساس بی کفایتی رها شوید.

 

6- ایمان خود را افزایش دهید

اعتقاد به اینکه خداوند در زندگی شما و در کنارتان حضور دارد، می تواند به شما کمک کند تا از احساس بی کفایتی و خوب نبودن خلاص شوید. دانستن و ایمان به این که شما از خدا هستید، به شما اجازه می دهد تا در مقابل احساسی که نسبت به خودتان دارید، هویتی بر اساس آنچه خدا در مورد شما می گوید داشته باشید. شما در نزد خدای بزرگ یک هویت قوی و تمام و کمال دارید، پس به او ایمان داشته باشید و لحظه به لحظه باور خود را تقویت کنید. زمانی که با این احساس دست و پنجه نرم می کنید که به اندازه کافی خوب نیستید، این چند جمله‌ای که ذکر شد را به یاد بیاورید.

 

شاد باش. بهترین خودت را انجام بده. مهربان ترین و خوب ترین خودت باش.

 

افکار نهایی در مورد مثبت ماندن زمانی که به اندازه کافی احساس خوبی ندارید

اگر با احساس به اندازه کافی خوب نبودن و بی کفایتی دست و پنجه نرم می کنید، شما تنها نیستید. حتی افراد بسیار موفق هم با این احساس دست و پنجه نرم می کنند که در برخی از زمینه های زندگی خود به اندازه کافی خوب نیستند. می توانید کارهایی انجام دهید تا به خودتان کمک کنید تا از این احساسات ناتوان کننده رهایی پیدا کنید. اعتماد نکردن به احساسات خود، یافتن یک جامعه محکم برای ایجاد روابط، مقاومت در برابر میل به استفاده از خودگویی منفی، و به خاطر سپردن این که کمال هرگز ممکن نیست، مواردی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا از رکود خارج شوید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید