دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

آیا شما فردی بسیار حساس هستید؟

احتمالاً قبلاً عبارت «افراد همدل‌ یا همدلی» را شنیده اید، اما این گروه بندی از افرادی با ویژگی های خاص، در واقع نام دیگری نیز دارد: فرد بسیار حساس یا HSP.

دکتر الین آرون، روانشناس که در سال 1991 مطالعه روی حساسیت شدید در افراد را آغاز کرد، کشف کرد که حدود 15 تا 20 درصد از جمعیت دارای ویژگی های HSP هستند. در حالی که محققان به مطالعه افراد بسیار همدل ادامه می دهند، دکتر آرون می گوید که HSP ها به دلیل تغییراتی که در مغزشان اتفاق می‌افتد، به سادگی به محرک ها به شکلی متفاوت از سایرین پاسخ می دهند. بنابراین، اگر گاهی اوقات در تطبیق با موقعیت‌های اجتماعی خاص مشکل دارید یا احساس می‌کنید دچار سوءتفاهم شده‌اید، فقط به یاد داشته باشید که تقریباً 1/5 از جمعیت می‌توانند با ویژگی‌های شخصیتی منحصربه‌فرد شما همسان باشند. اگر واقعاً فردی بسیار حساس هستید و به تقویت دیدگاه خود نیاز دارید، به این نشانه های مطمئن که در ادامه به شما ارائه می دهیم مراجعه کنید تا بینش بیشتری به شما بدهد.

فهرست عناوین
آیا شما فردی بسیار حساس هستید؟

 

 

در اینجا 5 نشانه وجود دارد که نشان می دهد شما ممکن است فردی بسیار حساس باشید:

1. به راحتی تحت تأثیر صداهای بلند و موقعیت های اجتماعی آشفته قرار می گیرید

افراد بسیار حساس به دلیل برنامه‌ریزی در مغزشان به محرک‌های خاصی بسیار قوی‌تر واکنش نشان می‌دهند – فرکانس‌های آن‌ها به سادگی صداها، احساسات، حالات چهره و انرژی را در عمق بسیار بیشتری نسبت به دیگران دریافت می‌کند. به عنوان مثال، اگر به یک فروشگاه مواد غذایی یا یک مرکز خرید مملو از جمعیت بروید، ممکن است بلافاصله احساس کنید انرژی منفی در بدن شما نفوذ می کند که بر روحیه و احساسات شما تأثیر می گذارد. شما فقط به طور شهودی انرژی جمعی مکان های خاصی را دریافت می کنید و می توانید به راحتی تحت تأثیر احساسات و ارتعاشات شدید و قوی قرار بگیرید. به عنوان یک نکته، سعی کنید تکنیک های پایه مانند مدیتیشن چاکرای ریشه را تمرین کنید تا به شما کمک کند همیشه احساس امنیت و اتصال به منبع انرژی را داشته باشید.

 

2. همه همیشه این نظر را دارند که شما "بیش از حد حساس" هستید

زمانی که یک کودک در حال رشد بودید، احتمالاً به دلیل حساسیت شدید شما نسبت به کلمات و اعمال دیگران، احساسی متفاوت نسبت به دیگر هم سن و سال های خود داشتید. ممکن است مردم شما را به این دلیل متمایز کرده باشند، زیرا داشتن این ویژگی هنوز یک ویژگی غیر معمول است. و هم اکنون به عنوان یک بزرگسال، ممکن است حساسیت خود را افزایش داده باشید و یاد گرفته باشید که چگونه محرک های خاص را به طور مؤثرتری مدیریت کنید، اما احتمالاً هنوز احساس می کنید که شبیه همکاران و دوستان خود نیستید. با این حال، این چیزی نیست که برایش خجالت بکشید و شرمنده باشید. همدل ها یک هدف بسیار ویژه را در اینجا بر روی زمین انجام می دهند، بنابراین فقط به یاد داشته باشید که حساسیت خود را با افتخار بر تن خود بپوشید. حتی اگر ممکن است احساسات منفی را عمیق‌تر احساس کنید، به این فکر کنید که وقتی چیزهای مثبت در زندگی شما اتفاق می‌افتد چقدر خوشحال خواهید شد.

 

هیچ وقت از خودت خجالت نکش. به کسی که هستی افتخار کن و نگران نباش که دیگران تو را چگونه می بینند.

 

3. از گذراندن وقت به تنهایی و نه در محیط های گروهی لذت می برید

به گفته دکتر آرون، اگرچه 30 درصد از HSP ها در واقع برونگرا هستند، این بدان معناست که ما می توانیم استنباط کنیم که 70 درصد باقی مانده درونگرا هستند. بنابراین، بسیاری از شما که این مطلب را می خوانید احتمالاً به عنوان یک درون گرا شناخته می شوید، به این معنی که احساس می کنید انرژی بیشتری دارید و زمان خود را به تنهایی سپری می کنید. به عنوان یک فرد بسیار حساس، تنظیمات اجتماعی می تواند انرژی حیاتی شما را به دلیل طیف وسیع فرکانس های منتشر شده توسط همه افراد در اتاق تخلیه کند. شما تمایل دارید همه این انرژی را جذب کنید و می توانید با تأمل در افکار خود دوباره انرژی بگیرید و تعادل درونی را پیدا کنید. در حالی که درونگرایی یک ویژگی ذاتی همه همدلان نیست، اما در بسیاری از مواقع این دو ویژگی تمایل دارند که دست به دست هم دهند. اگر در این گروه قرار می‌گیرید، سعی کنید فعالیت های گروهی مانند کلاس های یوگا و مدیتیشن را انجام دهید که سیستم عصبی شما را با محرک های بیش از حد تحت تاثیر قرار ندهد.

 

همچنین بخوانید: موسیقی مورد علاقه شما در مورد شخصیتتان چه می گوید؟

 

4. خشونت در زندگی واقعی و همچنین در فیلم ها و برنامه های تلویزیونی به شدت شما را ناراحت می کند

بسیاری از مردم می توانند دیگران را ببینند که در یک فیلم کتک می خورند، یک چشم خود را از دست می‌دهند یا حتی کشته می شوند. با این حال، شما با حس هر نشانه‌ای از آسیب دیدن افراد دچار خشم و ناراحتی می‌شوید و به هر قیمتی از این نوع برنامه و موقعیت‌ها اجتناب می‌کنید. اگر دیگران بخواهند شما را به دیدن فیلمی دعوت کنند که در آن کسی آسیب می‌بیند، دعوت را رد می کنید و اگر برنامه های تلویزیونی یا فیلمی را تماشا می کنید احتمالاً به کمدی ها یا مستندها می چسبید. خشونت سطوح انرژی شما را به شدت کاهش می‌دهد و با درک این موضوع، در صورت امکان قرار گرفتن در معرض آن را تا حد زیادی محدود می کنید.

 

عشق و شفقت یک ضرورت هستند نه تجملات. بدون آنها بشریت نمی تواند زنده بماند!

 

5. دیگران اغلب مشکلات خود را بر سر شما می‌اندازند و درخواست کمک دارند

به دلیل حساسیت ذاتی شما نسبت به همه اطرافیانتان، ممکن است دیگران شما را به عنوان فردی ببینند که می‌خواهند به او مراجعه کرده و از او مشاوره بگیرند. شما احتمالاً اغلب افرادی را جذب می کنید که مشکلاتی دارند که به نظر نمی رسد بتوانند آنها را حل کنند و از شما می خواهند که به آنها گوش دهید و به آنها کمک کنید تا مسائل را مرتب کنند. در حالی که دوست دارید به مردم کمک کنید و بهترین توصیه را به آنها بدهید، به یاد داشته باشید که خودتان را نیز پرورش دهید و اگر احساس می‌کنید مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اید، از خودتان دفاع کنید. شما فقط می توانید قبل از اینکه طرف مقابل ابتکار عمل برای کار کردن روی زندگی خود را به دست بگیرد، توصیه هایی را به او بکنید، بنابراین اگر احساس می‌کنید که بیش از حد تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرید، نترسید و مودبانه این مسئله را به او بگویید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید