دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

چرا و چگونه از کوچک کردن خود برای راضی کردن دیگران دست برداریم؟

جامعه امروزی می تواند وحشی و خطرناک باشد و می تواند حتی مطمئن ترین و با اعتماد به نفس ترین فرد را هم به زمین بیاورد، و این همان جامعه ای است که مردم در آن نه مفهوم احترام به خود و نه مفهوم عشق به خود را یاد می گیرند. جامعه امروزی نه تنها این مفاهیم را به مردم نمی‌آموزد بلکه آن‌ها را به کوچک و مطیع بودن در مقابل دیگران سوق می دهد. این تا جایی پیش می‌رود که احساس کنید انجام کاری که همه اطرافیان از شما می خواهند آسان تر از هر چیز دیگری است. و مطمئناً، باید خود را به اندازه کافی کوچک کنید تا بتوانید در گروه‌ها جای بگیرید.

در هر صورت، تخریب فردیت خود برای جلب رضایت دیگران چیزی است که تقریبا با تک تک ما بزرگ شده است. اگر تمام عمر خود را با این ایده گذرانده باشید که باید تمام تلاش خود را برای راضی نگه داشتن دیگران انجام دهید، تغییر آن دشوار است. زمانی که هرگز به شما یاد نداده‌اند که چگونه این کار را انجام دهید، گنجاندن احترام به خود در زندگی شما می تواند چالش برانگیز باشد.

فهرست عناوین
چرا و چگونه از کوچک کردن خود برای راضی کردن دیگران دست برداریم؟

 

 

متأسفانه، کل این موضوع از نحوه تربیت فرزندان توسط والدینشان ناشی می شود. معمولاً والدین انتظار احترام کورکورانه از بچه ها دارند، اما خودشان این احترام را به آن‌ها پس نمی دهند. و این در مورد تقریباً تمام شخصیت‌های مقتدری که مردم در زندگی خود دارند صادق است. بچه ها باید به معلمان و به طور کلی بزرگترها احترام بگذارند. اما، از آنجایی که آنها فقط بچه هستند، آنطور که قرار است و موظفند با دیگران رفتار کنند، با آنها خوب رفتار نمی شود.

به‌علاوه، اگر می‌خواهید مطمئن شوید که می‌توانید به چیزی دست پیدا کنید، راحت‌تر است که به افراد بصورتی خوشایندتر روی بیاورید. به عنوان مثال، هرچه با رئیس خود مهربان‌تر باشید، ارتقای شغلی آسان‌تر می‌شود. و این فقط یک مثال کوچک است. ناگفته نماند که تمام این نیاز به خشنود بودن مردم ناشی از عدم احترام به خود است که یک موضوع روانی می باشد. بنابراین، این برای شما مفید نیست که فقط برای راضی نگه داشتن اطرافیان، خود را کوچک کنید. وقت آن است که احترام به خود را شروع کنید و با مهربانی بیشتری با خودتان رفتار کنید.

 

شما نمی توانید کسی که مشکلی در اعمال خود نمی بیند تغییر دهید. شما فقط می توانید نحوه واکنش خود به آنها را تغییر دهید.

 

چرا مردم عزت نفس ندارند؟

همه کسی را می شناسند که همیشه ساکت است و ترجیح می دهد خود را حفظ کند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا آنها خجالتی و ساکت بودن را انتخاب می کنند، اما آن شخص معمولاً فردی است که در طول زندگی با او بدرفتاری شده است. و یک دلیل واقعی وجود دارد که همه آنها بداخلاق و غمگین هستند، و این فقط به این دلیل نیست که آنها می خواهند عصبانی به نظر برسند. اینها افرادی هستند که همیشه با تصویر و تصور خود دست و پنجه نرم می کنند!

همانطور که قبلاً مشخص کرده‌ایم، دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود افراد فاقد احترام به خود باشند. و این مسائل می تواند در هر مرحله از زندگی شخصی ظاهر شود. به عنوان مثال، حتی مطمئن ترین و با اعتماد به نفس ترین فرد هم در صورت مواجهه با یک تصادف وحشتناک، می تواند ترسیده و خجالتی شود. مسائل مربوط به ضعف در احترام به خود، معمولاً از تروما و ضربه ناشی می شود، به خصوص اگر آن ضربه در دوران کودکی اتفاق افتاده باشد. متأسفانه، موارد بسیار زیادی از کودک آزاری در سنین پایین وجود دارد.

برخی از مصادیق آزار جسمی هستند، اما بیشتر اوقات، این آزارها عاطفی و روانی است. فرقی نمی‌کند که این سوءاستفاده اثری قابل مشاهده بر جای بگذارد یا خیر، چرا که اثر طولانی‌مدت در هر دو شکل یکسان است. هر گونه سوء استفاده باعث می شود قربانی احساس کند که ارزش دوست داشتن و قدردانی را ندارد. و این اغلب باعث می شود افراد تمام اعتمادی که به خود دارند را از دست بدهند.

بعلاوه، زمانی که کودکی احساس می کند که حتی والدینش هم او را دوست ندارند، جای تعجب نیست که او بزرگ می‌شود تا به فردی راضی کننده تبدیل شود. دلیل آن این است که در ذهن خود به این فکر می‌کند که اگر نمی توانست محبت والدین خود را جلب کند، حداقل ممکن است بتواند آن را از غریبه های مجازی دریافت کند. اما این آسیب حتما نباید از یک سوء استفاده تمام عیار نیز ناشی شده و منجر به عزت نفس پایین شود. چیزی به ظاهر ساده و بی اهمیت مانند فرزندپروری بد نیز می تواند همین تأثیر را داشته باشد.

 

همچنین بخوانید: 10 راه برای به دست آوردن اعتماد به نفس از درون

 

اثرات رفتار بد والدین و روابط عاطفی و زناشویی بد

یک والدین بد، حتی اگر بدرفتار نباشند، تلاشی نمی‌کنند تا به شما بیاموزند چگونه خودتان را دوست داشته باشید. مطمئناً، چنین والدینی اطمینان حاصل می کند که فرزندشان ملزومات لازم برای زنده ماندن را دارد. اما این بدان معنا نیست که آنها واقعاً از آنها مراقبت خواهند کرد. در کنار مسائلی که در دوران کودکی فرد اتفاق می‌افتد، برخی عوامل دیگر نیز می‌توانند عزت نفس فرد را از بین ببرند.

یکی از رایج ترین آنها داشتن یک رابطه بد یا قرار گرفتن تحت سوء استفاده است. شریک زندگی شما کسی است که قرار است شما را بیشتر دوست داشته باشد. بنابراین، زمانی که آن شخص شروع به بی احترامی به شما کند و با شما بدرفتاری کند، شروع به شک خواهید کرد. ناگفته نماند که برخی از شرکای زندگی فحاش و بد دهان، شما را با القای این فکر که پست هستید و باید ساکت باشید و آنچه را که به شما گفته می شود انجام دهید، به باد می دهند.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که حتی اگر شریک زندگی شما مستقیماً بدرفتار نباشد، باز هم می تواند کارهایی انجام دهد که باعث شود شما احساس بی ارزشی کنید. به عنوان مثال، اینکه شریک زندگیتان به شما خیانت می کند، باعث می شود احساس کنید که لایق عشق نیستید. این باعث می شود که شما سوال کنید که آیا کار اشتباهی انجام داده اید که این اتفاق افتاده یا اینکه آیا این اشتباه شما بوده است؟ تا زمانی که به خودتان ایمان نداشته باشید، عشق به خودتان را از بین خواهید برد.

 

به دنبال رضایت دیگران بودن باعث کاهش عشق به خود می شود

در کنار همه این دلایل، چند چیز دیگر می تواند دید شما را تخریب کند. به عنوان مثال، تصادفات، دوستان بد، شکست و بسیاری چیزهای دیگر می تواند باعث شود شما احساس بی کفایتی کنید. و هنگامی که مردم اعتماد به نفس خود را از دست می دهند، معمولاً به خوشایند شدن برای دیگران به عنوان راهی برای دریافت آن اعتباری که نمی توانند به خودشان بدهند، روی می آورند. اما البته، ذاتاً هیچ اشکالی در مورد رضایت مردم وجود ندارد.

اما این بهترین چیز برای شما یا اطرافیانتان نیست. خشنود جلوه کردن در مقابل مردم با مهربان بودن یکسان نیست. مهم نیست که چقدر سعی می کنید با گرفتن تاییدیه از دیگران، خلاء را پر کنید. در هر صورت این به شما کمک نمی کند که احساس بهتری داشته باشید. تنها راه برای تجمیع واقعی زندگی‌تان این است که از کوچک‌تر کردن خود برای همخوانی داشتن با روایت‌های دیگران دست بردارید. در عوض، باید روی ساختن دوباره خود تمرکز کنید. آن عشق به خود را پیدا کنید!

 

چگونه عزت نفس و عشق به خود را افزایش دهیم

1. درک کنید که ارزش های شما برای اجرای احترام به خود چیست

اکثر مردم با درک ارزش‌های واقعی خود مشکل دارند. در عوض، آنها بدون اینکه از درستی یا نادرستی آنها سؤال کنند، با ارزش‌های تحمیل شده توسط افراد اطراف خود همراهی می‌کنند. اگر می‌خواهید شاد باشید، نیازی نیست از تعریف دیگران از درست و غلط پیروی کنید. مطمئناً، برخی چیزها را می توان به طور عینی خوب یا بد در نظر گرفت.

اما این بدان معنا نیست که شما باید به این امید که ممکن است دیگران کمی بیشتر به شما احترام بگذارند، با هنجارهای آن‌ها مطابقت داشته باشید. اتفاقا باید به ارزش های خود صادق باشید و بر اساس آنچه شما را خوشحال می کند رفتار کنید. برای مثال، اگر برای دوستی کردن با دوستان مثبت و واقعا خوب خود بیش از هر چیزی ارزش قائل هستید، اجازه ندهید کسی به شما بگوید که نباید به دوستانتان اهمیت دهید.

یکی از راه‌های درک ارزش‌هایتان، فهرست کردن و رتبه‌بندی موارد مهم برای خودتان است. آن فهرست را همه جا همراه خود داشته باشید و هر زمان که نیاز به یادآوری کوچکی در مورد آنچه مهم است داشتید، آن را بخوانید. هر چه بیشتر بتوانید مطابق با ارزش ها و خواسته های خود زندگی کنید، شادتر خواهید بود. و در نهایت، این بهترین راه برای بازگرداندن بخشی از عشق به خود است که در گذشته از دست داده‌اید.

 

2. برای نشان دادن مقداری عشق به خود، مراقبت از خود را تمرین کنید

به نظر می رسد که اخیراً همه در مورد مراقبت از خود صحبت‌های بزرگی می‌کنند، اما با این حال، این مفهوم بسیار بی اهمیت تر از آن چیزی است که باید باشد. بر خلاف تصور رایج، مراقبت از خود فقط به این نیست که خود را ناز و نوازش کنید و حمام گرم بگیرید. خود مراقبتی خیلی گسترده‌تر و بیشتر از این‌ها است. 

مطمئناً، خود مراقبتی می تواند شامل حمام خوب و آرامش بخش در حین انجام ماسک صورت نیز باشد. اما این مفهوم بیشتر در مورد مراقبت از خود و کار بر روی رفاه روانی و عاطفی شماست. بنابراین، هدف مهم است، نه اینکه چه فعالیتی را برای تمرین انتخاب می کنید. شما ورزش می کنید، خود را نوازش می کنید یا تصمیم می گیرید زمانی را صرف خواندن کتاب کنید. هر کاری که انجام می دهید، اگر آن را برای خودتان انجام دهید، این از همه چیز مهم‌تر است.

مراقبت از خود مهم است، زیرا به شما این امکان را می دهد که زمانی را با افکار خود بگذرانید. به علاوه، وقتی کاری را فقط برای خود انجام می دهید، احساس خاص و جذابی به شما منتقل می‌شود. مطمئناً، این هم خوب است که دیگران کارهای خاصی برای شما انجام دهند. اما واقعیت این است که دنیا همیشه آنقدرها هم خوب نیست و با این حال، همیشه باید به خودتان تکیه کنید و کارهایی را برای خودتان انجام دهید. تلاش آگاهانه برای مراقبت از خود به شما کمک می کند ارزش خود را درک کنید و بفهمید که چرا باید دوباره خودتان را دوست داشته باشید.

 

3. اطراف خود را با افراد خوب احاطه کنید تا احترام به خود را افزایش دهید

مطمئناً عزت نفس از درون می آید و شما تنها کسی هستید که می توانید اطمینان حاصل کنید که با مراقبت و عشقی که شایسته آن هستید با خود رفتار می‌کنید. با این حال، ضروری است که اطراف خود را با افراد خوب احاطه کنید، نه فقط به این دلیل که افراد مناسب می توانند شما را بسازند، هرچند این نیز یک جنبه مهم است.

اما به یاد داشته باشید که حضور افراد نامناسب در زندگی شما، می تواند حتی کوچکترین ذره ای از احترام به خود را که قبلا داشته اید را هم از بین ببرد. همانطور که قبلا ذکر شد، افراد اطراف شما می توانند بر روی دید شما تاثیر بگذارند. و در اغلب موارد، افراد بد زندگی شما باعث می‌شوند که ارزش‌هایتان و آنچه که هستید را از دست بدهید. بنابراین، باید تشخیص دهید که آیا چنین افرادی را در زندگی خود دارید تا بتوانید آنها را از زندگی خود حذف کنید.

با این وجود که عشق به خود از درون سرچشمه می گیرد، باز هم دلیلی ندارد که به حضور افراد سمی در اطراف خود نیاز داشته باشیم. بهتر است افراد کمتری در زندگی خود داشته باشید، اما مطمئن شوید که این افراد می توانند به زندگی شما ارزش بیافزایند. در غیر این صورت، اجازه می دهید نظرات بی اساس دیگران بر تفکر شما تأثیر بگذارد.

 

"اگر سقوط کردم چه؟" اوه، اما اگر پرواز کردی چه؟

 

سخن پایانی در مورد اینکه چگونه از کوچک کردن خود برای راضی کردن دیگران دست برداریم

تنها کسی که می توانید تا آخر عمر روی او حساب کنید خودتان هستید. بنابراین، باید با مهربانی و احترام با خود رفتار کنید. اگرچه دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود احترام به خودتان زنگ زده باشد، اما این بدان معنا نیست که نمی توانید کارهایی برای رفع زنگ زدگی و فرسودگی آن انجام دهید. همیشه باید پیشرفت کرد شما فقط باید مصمم باشید که برای بهتر کردن خودتان تلاش کنید.

اول از همه، شما باید ارزش های خود را بدانید تا بتوانید پیروی کورکورانه از دیگران را کنار بگذارید. سپس، می توانید روی عشق به خود و شادی تمرکز کنید. زمانی را برای انجام کارهایی که دوست دارید اختصاص دهید یا حداقل به خود فرصت دهید تا یک حمام خوب و آرامش بخش داشته باشید. در نهایت، مطمئن شوید که توسط افرادی احاطه شده‌اید که می‌توانند به جای اینکه شما را تخریب کنند، شما را بلند کرده و اوج بدهند.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید