دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 علامت که نشان می دهد کسی در تلاش برای دستکاری روانشناختی شما است

برخی از افراد همیشه به دنبال کسانی هستند که می توانند از آنها برای پیشبرد برنامه خود، هرچه که باشد و از هر طریق ممکن، استفاده کنند. این رفتار بطور خلاصه، یک دستکاری روانشناختی است. افرادی که سعی در دستکاری دیگران دارند، اغلب این کار را توسط بازی با احساسات آن‌ها انجام می دهند. آنها به طور کلی به توانایی های منطقی دیگران اعتماد ندارند و به دنبال فریب دادن آنها بخاطر برتری پیدا کردن خودشان هستند. واقعاً حالت غم انگیزی است، اما به هر حال این نوع رفتار وجود دارد. 

به طور کلی، افرادی که رفتار دستکاری از خود نشان می دهند، این علامت ها و سایر نشانه هایی که توانایی بالقوه آنها برای این رفتار را نشان می دهد را از خود آشکار کنند:

فهرست عناوین
5 علامت که نشان می دهد کسی در تلاش برای دستکاری روانشناختی شما است

 

 

5 نشانه اینکه کسی سعی دارد شما را دستکاری روانشناختی کند

1. آنها سابقه دستکاری دیگران را دارند

آیا آنها با آشکار شدن یک دروغ در مقابل شما یا شخص دیگری گرفتار شده اند؟ آیا به طور کلی نگرش منفی دارند؟ آیا در مورد کسی شایعه پراکنی کرده یا موضوعی غیر واقعی را ساخته‌اند؟ آیا آنها انواع رفتارهای عمدتاً فردی را نشان می دهند؟ 

این افراد همچنین دارای یک رگه خودپرستانه - شاید حتی سادیستی - بوده و فکر می کنند که باهوش تر و زیرک تر از دیگران هستند. 

در برخورد با دیگران، با هوشیاری کامل از رفتارهای دستکاری آگاه باشید. مثبت و با اعتماد به نفس بمانید و در عین حال برای این افراد هم انرژی مثبت و دلگرم‌کننده بفرستید. این کار می تواند هم در دیدگاه آنها و هم در رفتارشان تغییر ایجاد کند. 

 

2. آنها به سرعت به مخالفان خود واکنش نشان می دهند

دستکاری‌کنندگان سعی می‌کنند از طریق صحبت‌های شیرین و ایجاد حس علاقه کاذب، شما را به سرعت جذب کنند. به این ترتیب آنها اعتماد ایجاد کرده و پیوند عاطفی برقرار می کنند. وقتی انگیزه واقعی رابطه مشخص شد، آنها را قادر می‌سازد تا از شما سو استفاده عاطفی کنند.

یکی از راه‌های ساده‌تر برای یافتن یک دستکاری‌کننده پنهان، جستجوی نشانه‌های ساده‌ای است که نشان می‌دهد در مورد چیزی یا کسی که می‌تواند بر نتیجه دلخواه او تأثیر بگذارد، نگران است. برای دستکاری‌کنندگان همیشه کسب نتایج مطلوب شخصی به هر قیمتی، همه چیز است و بخاطر همین، به طرز و نوع فکر دیگران برای داشتن کنترل روی آنها بسیار اهمیت می‌دهند.

وقتی چیزی را توصیه می کنید، به احساسات دوستان خود توجه کنید. دستکاری‌کنندگان مخفی، می‌توانند زمانی که با شما موافق نیستند یا زمانی که مورد انتقاد قرار می‌گیرند، واکنش‌های تندی نشان دهند.

 

همچنین بخوانید: افراد سمی معمولا این 7 ویژگی را نشان می دهند

 

او مرزهای خود را تعیین کرد و با انجام این کار زندگی خودش را بازسازی کرد! تو هم این کار را بکن...

 

3. اگر کسی با احساسات شما بازی می کند، ممکن است به دنبال دستکاری عاطفی شما باشد 

از نظر عاطفی، روحی و جسمی، اغواگری ابزار دستکاری روانشناختی است. یک دستکاری کننده دوست دارد شدیدا با احساسات‌تان بازی کند تا شما را درگیر رفتارهایی کند که برای او مفید است. آنها افرادی را دور خود جمع می کنند که نیاز آنها را برای کنترل کردن، چه از طریق یک رابطه عاشقانه، یک دوستی نزدیک یا یک شراکت استراتژیک برآورده کنند. آنها در ابتدا بودن با آن افراد را سرگرم کننده و هیجان انگیز می کنند و سپس تمرکز رابطه را روی آنها و نیازهایشان معطوف می کنند.

 

4. این افراد به سرعت بی حوصله و بی تاب می شوند. 

بی حوصلگی را می توان به عنوان: (1) رفتار فرد تحریک پذیر که از تاخیرها ناشی می شود یا (2) نیاز فرد بی قرار برای تغییر و هیجان تعریف کرد. نمایش رفتار بی حوصلگی اغلب با اهداف شخصی گره خورده است. این رفتار به طور خاص توسط افراد دستکاری کننده، برای مقابله با هر چیزی که مانع شخص در تعقیب فعال این اهداف شود، بروز داده می‌شود. این اهداف می‌توانند از پیشی گرفتن از شما در حین حرکت و رانندگی تا ارتقاء در محل کار متغیر باشند. 

همانطور که در مورد لجبازی صادق است، همه ما تمایل داریم گاهی اوقات بی تاب باشیم. با این حال، برخی افراد بی صبری را به حد افراط می کشند. این افراد تقریباً به هر دلیلی از نگهداشته شدن در هر زمان یا هر مکان، متنفرند. آنها هر موقعیتی را دستکاری می کنند تا در صدر قرار بگیرند. مثل زمانی که لازم است در یک صف ساده نوبت قرار بگیرند!

بی حوصلگی یک ویژگی است که از تجربیات منفی اولیه، درک نادرست از ماهیت خود و دیگران و احساس ناامنی مداوم ایجاد می شود. تجربیات منفی اولیه اغلب در دوران کودکی اتفاق می افتد. در بسیاری از موارد، کودک اغلب از داشتن یک تجربه اجتماعی عادی منع می‌شده که منجر به احساس "از دست دادن" ‌شده است. 

هنگامی که با یک فرد بی حوصله سر و کار دارید، مهم است که بفهمید چه تیک و رفتار خاصی دارد. به عنوان مثال، این افراد ترجیح می دهند که تحت کنترل خود باشند و زمانی که تحت کنترل خود نیستند، عصبانی، آزرده و ناامید می شوند و تیک و رفتارهای خاصی از خودشان نشان می‌دهند. بهترین راه برای مقابله با این رفتار، مودب بودن اما در عین حال، قاطع بودن است. با این نوع افراد بی حوصله بحث نکنید. حتما این را امتحان کرده‌اید و خودتان می‌دانید که این شما را به جایی نمی رساند.

 

5. همیشه توسط یک دستکاری کننده به عنوان "آدم بد" به تصویر کشیده می شوید 

در حالی که این ممکن است کمی بیش از حد به نظر برسد، اما دستکاری‌کنندگان عاطفی معمولاً شما را شبیه آدم بد به نظر می‌آورند و کلماتشان را به گونه‌ای می‌پیچانند که مطابق با هر برنامه‌ای که دارند باشد. ممکن است گاهی اوقات شروع به باور کنید که کار اشتباهی انجام داده اید در حالی که در واقعیت فقط یک قربانی برای نقشه شوم آنها هستید.

برای اطمینان از اینکه می‌توانید آنچه را که در مکالمات قبلی گفته‌اند به آنها نشان دهید، جزئیاتی را که فکر می‌کنید ممکن است بعداً به راحتی تغییر کنند، یادداشت کنید تا بتوانید رفتار ضد و نقیض‌شان را اثبات کنید. آنها همچنین ممکن است سعی کنند شما را متقاعد کنند که هرگز چیز خاصی را نگفته‌اند، اما شما می‌توانید با یادداشت‌هایی که برمی‌دارید، واقعیت را اثبات کنید.

در مورد محافظت از خود در برابر خشم افراد دستکاری کننده هوشمندانه عمل کنید. ممکن است به زودی از استفاده از شما به عنوان اسباب بازی احساسی خود دلسرد شوند!

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید