دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

تن شرمی یا شرم از بدن چیست و چگونه می توان از آن رهایی یافت؟

شرم از بدن یا تن‌شرمی معمولاً به عمل یا رفتاری اطلاق می شود که دیگران بوسیله آن چیزهای تحقیرآمیز یا انتقادی در مورد بدن شخصی دیگر می گویند. با این حال، در صورتی که فردی در پوست خود احساس عدم اعتماد به نفس یا نارضایتی کند، تن شرمی می تواند به شکل جملاتی که خود هدایت شده است نیز درآید.

متأسفانه امروزه بسیاری از مردم به دلیل انتظارات غیرواقعی، از عزت نفس پایین رنج می برند. آن‌ها بدن‌های زیبا و بی‌نقص را در رسانه‌ها می‌بینند و معتقدند اگر شبیه آن‌ها نباشند، پست‌تر هستند.

فهرست عناوین
تن شرمی یا شرم از بدن چیست و چگونه می توان از آن رهایی یافت؟

با این حال، آنها باید به خاطر داشته باشند که این اندام و بدن ها، بیشتر اوقات به صورت دیجیتالی تغییر یافته اند. همچنین، سلبریتی ها کارمندان آرایش مو و آرایش شبانه روزی دارند تا مطمئن شوند که بی عیب و نقص به نظر می رسند. به عبارت دیگر، آنها پولی برای خرج کردن در راه غرور دارند و سخت تلاش می کنند تا این تصویر از خود را تداوم بخشند. این حرکات پایه محکمی ندارد و باعث می‌شود مردم در دام مقایسه گرفتار شوند.

نگاه کردن به درون خود، تنها راه برای داشتن اعتماد به نفس و یک تصویر سالم از خود است. اگر بی جهت خود را با دیگران مقایسه کنید، همیشه ناامید خواهید شد. اما گفتن این کار آسان تر از انجام دادن آن است که انتظارات و قضاوت های اجتماعی در مورد خود را کنار بگذاریم. در زیر، چند ترفند را به شما آموزش می دهیم تا در نهایت تن‌شرمی را رها کنید و خود را بپذیرید. با وبسایت دنیای موسیقی درمانی همراه باشید.

 

به یاد داشته باش که تو همیشه زیبا بوده ای  و حالا فقط تصمیم گرفته ای که سالم تر، تندرست تر، سریع تر و قوی تر باشی!

 

هفت راه برای رهایی از تن شرمی

1. فردیت خود را در آغوش بگیرید

شرم از بدن زمانی اتفاق می‌افتد که زیبایی‌هایی ذاتی خود را نمی‌بینیم و بخاطر آن‌ها قدردان نیستیم. جامعه، به ویژه به زنان می آموزد که یک محصول دیگر پوست و مو، رژ لب یا جراحی پلاستیک، آنها را شادتر می کند. رسانه ها دائماً ما را با تصاویر افراد مشهور بمباران می کنند و تصور ما را از معنای زیبایی مخدوش می کنند. به ما آموزش داده شده است که خودمان را با مردم مقایسه کنیم تا ببینیم که در مقایسه با آن‌ها در چه سطحی هستیم. اما ما هرگز نمی توانیم با جستجوی هویت خود در شخصی دیگر، احساس رضایت کنیم.

وقت آن است که منحصر به فرد بودن خود را بپذیرید و همه چیز را در مورد خود دوست داشته باشید. علائم کشیدگی پوست (ترک‌هایی که معمولا روی پوست افراد چاق دیده می شود)، خال های صورت، کک و مک و موهای بدن خود را دوست داشته باشید. لطفا بخاطر انسان بودن هیچوقت عذرخواهی نکنید. به هر حال زندگی خیلی کوتاه تر از آن است که بخاطر وجود داشتن در آن متاسف باشیم. شما شایسته این هستید که فضایی که حق خودتان است را در این دنیا داشته باشید و اصیل ترین خودتان را به مردم نشان دهید. شرمساری بدن را در خانه رها کنید، زیرا همان طور که طبیعت و خدای طبیعت شما را ساخته است، کاملاً عالی و زیبا هستید.

 

همچنین بخوانید: زنی باشید که به دنبال تایید شدن اعتبار توسط دیگران نیست

 

2. تعریف خود از زیبایی را دوباره تصور کنید

زیبایی دقیقا چه معنایی دارد؟ مردم تعاریف زیادی برای زیبایی دارند و به نظر می رسد که نمی توانند روی یکی از آن‌ها توافق کنند. و در نهایت می گویند زیبایی در چشم بیننده است. این بدان معناست که شما مجبور نیستید انتظارات دیگران را از زیبایی برآورده کنید. شما می توانید ایده شخصی خود در مورد آنچه به شما احساس زیبایی می‌دهد را ایجاد کنید. به جای چیزهایی که دوست ندارید، روی هر چیزی که در مورد خودتان دوست دارید تمرکز کنید، و خواهید دید که با انجام این کار، تن‌شرمی از بین خواهد رفت.

 

3. با بدن خود دوست شوید تا تن شرمی را از بین ببرید

تن شرمی به عنوان یک پیامد طبیعی جامعه ای که بر روی کمال وسواس دارد رخ می دهد. مردم هرگز به اندازه کافی احساس خوبی ندارند و می خواهند دائماً چیزی را در مورد خود تغییر دهند. هیچ اشکالی در رشد فردی وجود ندارد، اما این تغییر و رشد باید از محل عشق ناشی شود نه نفرت از خود. متأسفانه، بیشتر مردان و زنان تحت فشار قرار می‌گیرند که ظاهری خاص داشته باشند تا مردم آن‌ها را بپذیرند. این عقده حقارت در برخی موارد می تواند افراد را به اقدامات افراطی سوق دهد.

به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند که شرمساری بدن می تواند منجر به اختلالات خوردن و بیماری های روانی شود. حتی می تواند باعث افزایش وزن شود، چرا که افراد با درونی کردن فشار مرتبط با شرمندگی چاقی، باعث ضعف در سلامت متابولیک خود می شود. برعکس، برخی از افراد می توانند با افرادی که بطور طبیعی لاغر هستند ظالمانه رفتار کنند و آنها را به خاطر متابولیسم سالمشان مسخره کنند. این هم به همان اندازه آسیب رسان است.

برای مبارزه با این اپیدمی غم انگیز، ما به عنوان یک جامعه نیاز به عشق به خود و شفقت داریم. این احساس از درون خودمان شروع می‌شود، بنابراین تمام برنامه‌نویسی‌های منفی را که در طول سال‌ها آموخته‌اید، مسدود کنید. طبیعت واقعی خود را به عنوان عشق و سعادت ابدی به خاطر بسپارید و عقاید جاهلانه ای را که باعث بیماری شدن جهان می شود فراموش کنید.

 

یک ذهن قوی بساز. بدن تو هم از آن تبعیت خواهد کرد!

 

4. هر روز از بدن خود قدردانی کنید

هر روز که از خواب بیدار می شوید، به خاطر داشته باشید که از بدن و سلامت خود تشکر کنید. گرفتار شدن در تنفر از خود بسیار آسان است، اما قدردانی بلافاصله با افکار منفی مقابله می کند. عادت کنید صبح ها قبل از شروع روز، نعمت های خود را بشمارید. شما می توانید یک دفتر یادداشت سپاسگزاری داشته باشید یا برای تقویت احساس شکرگزاری در قلب خود، جملات تاکیدی مثبت در آن بنویسید.

 

5. برای رهایی از تن شرمی، جملات تاکیدی مثبت را تمرین کنید

تن‌شرمی زمانی اتفاق می‌افتد که افکار غالب ما بر جنبه‌های منفی خود و دیگران متمرکز شوند. بیشتر این افکار از محیط و تأثیرات اجتماعی ما سرچشمه می گیرند. اما ما همیشه نمی‌توانیم از شرایط زندگی فرار کنیم یا این را کنترل کنیم که با چه کسی تعامل داشته باشیم. بنابراین، اگر نمی توانید محیط خود را تغییر دهید، سعی کنید توجه خود را معطوف به خودسازی کنید. با ایجاد آرامش و محبت در دنیای درونی خود، می توانید فضای مثبت تری ایجاد کنید که تأثیر موجی بر دیگران می‌گذارد.

 

6. به یاد داشته باشید که لاغر بودن همیشه برابر با سالم بودن نیست

بر کسی پوشیده نیست که ما یک اپیدمی چاقی در دست داریم. اضافه وزن می تواند منجر به مشکلات متعدد سلامتی شود، اما کمبود وزن نیز عواقب منفی خود را دارد. برای مثال افراد لاغر ممکن است از سوءتغذیه یا پوکی استخوان رنج ببرند. همچنین، تجلیل و ستایش لاغر بودن باعث اختلالات خوردن و مشکلات روانی در میلیون ها زن در سراسر جهان می شود.

به یاد داشته باشید که وقتی احساس می کنید ارزش عشق یا پذیرش را ندارید، دیگران ارزش شما را تعیین نمی کنند. به اندازه کافی برای خود احساس خوبی داشته باشید و نگران حرف های دیگران نباشید.

 

7. روی زیبایی درونی خود تمرکز کنید تا از تن شرمی خودداری کنید

ما بیش از حد بر زیبایی بیرونی خود در جامعه مدرن تمرکز می کنیم. ما زمان زیادی را صرف نوازش و مراقبت از بدن خود می کنیم، اما رفتارمان در مورد ذهن و روح مان چگونه است؟ ذهن و روح محروم و مظلوم ما هم به تغذیه و توجه نیاز دارد، اما متاسفانه به اندازه کافی این‌ها را دریافت نمی کنند. زیبایی ظاهری در نهایت محو می شود، اما یک قلب و روح زیبا برای همیشه زنده است. روی پاکسازی خود از درون به بیرون تمرکز کنید تا معنای واقعی زیبایی را بفهمید.

 

آخرین ایده ها در مورد راه هایی برای توقف شرم از بدن

آیا بیشتر از آنچه که دوست دارید اعتراف کنید، از بدن خود شرمنده می شوید؟ اگر چنین است، لازم نیست احساس شرم یا خجالت کنید زیرا بسیاری از افراد درگیر رفتارهای خود تخریبی هستند. با این حال، گیر افتادن در افکار منفی در مورد خود، در دراز مدت فقط باعث درد بیشتر می شود.

وقتی احساس آمادگی کردید، می توانید با تمرین عشق به خود و شفقت، شرم از بدن را پشت سر بگذارید. منحصر به فرد بودن خود را در آغوش بگیرید و درگیر بازی مقایسه نشوید. شما چیزهای زیادی برای ارائه به دنیا دارید، اما ابتدا باید از مسیر اشتباه خود خارج شوید. بدن و ذهن خود را دوست داشته باشید و ببینید که چگونه بقیه به دنبال آن خواهند آمد!

 

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید