دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 راه برای توقف مقایسه خود با دیگران

همه ی ما هر از چند گاهی اغوا می شویم که خودمان را با دیگران مقایسه کنیم. در کل، ما دوست داریم احساس کنیم که به عنوان یک گونه مفید و مثبت به جهان کمک می کنیم و می خواهیم ببینیم که در این مسیر چگونه با دیگران مقایسه می شویم. با این حال، اگر سفر خود را به طور مکرر با دیگران مقایسه کنید، می تواند به یک عمل بالقوه سمی و مضر تبدیل شود. هیچ چیز خوبی از مقایسه خودمان با دیگران حاصل نمی شود. وقتی این کار را انجام می‌دهیم، احساس می‌کنیم شکست خورده‌ایم، بی‌ارزش می‌شویم و هرگز به اندازه کافی خوب نخواهیم بود. تکرار می کنم: "اگر به هر نحوی خودمان را بادیگران مقایسه کنیم، در نتیجه ای که بدست می آوریم، در مقابل کسی که خودمان را با او مقایسه کرده ایم، هرگز خوب نخواهیم بود". این کار مضر و آسیب زننده، هدفی جز این ندارد که ما را به یک سطح از بدبختی پایین بیاورد، و به ما این باور را بدهد که فاقد ویژگی های خاصی هستیم که دیگران به نوعی از آن ها برخوردارند و بواسطه آن ها موفق تر، زیباتر، هیجان انگیز تر، دنیوی تر و غیره هستند.

اگر بیشتر اوقات خود را با دیگران مقایسه می کنید، می توانید با رعایت نکات زیر این عادت را در جوانی از بین ببرید.

فهرست عناوین
5 راه برای توقف مقایسه خود با دیگران

 

 

در اینجا پنج راه برای جلوگیری از مقایسه خود با دیگران را می خوانید:

1. عادت مقایسه خود با دیگران را بپذیرید.

ابتدا باید این رفتارها را بشناسیم تا این چرخه مقایسه خود با دیگران، احساس ناراحتی نسبت به خود و گرفتار شدن در تله دائمی شک به خود را متوقف کنیم. در زمانی که دیگران را بزرگ می کنید و "عملکرد" خود را در مقایسه با آنها ارزیابی می کنید، فقط این را به یاد داشته باشید که با انجام این کار هرگز احساس خوبی نخواهید داشت. از خود بپرسید: "چرا باید خودم را با دیگران مقایسه کنم، در صورتی که این کار فقط در نهایت من را پایین می‌آورد؟" سپس، افکار خود را به سمت چیزی هدایت کنید که احساس خوبی به شما می دهد، مانند دیدن دوستانتان در اواخر روز، یا پروژه اخیر مدرسه یا کاری که انجام داده اید و به خوبی پیش رفته است، یا هر چیزی که اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

هیچ کس دیگری نمی تواند به شما احساس حقارت بدهد، پس فقط به یاد داشته باشید که به همه ما فرصت های یکسانی داده شده است، و هر روز، فرصت جدیدی برای تغییر روابطمان با خودمان است.

 

مقایسه، دزد شادی است.

 

2. استفاده از رسانه های اجتماعی را محدود کنید.

البته، سایت‌ها، رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی مزایای خاص خود را دارند، مزایایی مانند ایجاد ارتباط بین مردم در دو نقطه مختلف جهان و به اشتراک گذاشتن بخش‌هایی از روزشان با یکدیگر. با این حال، اگر هر پنج دقیقه یکبار برای بررسی پروفایل افراد دیگر وارد سیستم شوید و زندگی خود را با زندگی آنها مقایسه کنید، می تواند سلامت روان شما را مختل کند. شما این حس را می‌دانید: در شبکه‌های اجتماعی وارد می‌شوید و پروفایل‌های زنان جوان و خوش‌تیپ و اندام را می‌بینید که به اقصی نقاط دنیا سفر می‌کنند، به نحوی با انجام این کار درآمد کسب می‌کنند، با هزاران آدم باحال معاشرت می‌کنند و... بعد از دیدن این‌ها، ناگهان احساس بی‌فایده بودن و افسردگی می‌کنید. شما زندگی آنها را می خواهید و دیگر از زندگی خود احساس غرور یا خوشحالی نمی کنید.

وقتی وارد حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خودتان می‌شوید، مطمئن شوید که چیزهایی را پست می‌کنید، به شما احساس خوبی نسبت به خودتان می‌دهد تا از مقایسه خود با دیگران غرق غم نشوید. همچنین، به یاد داشته باشید که شما هرگز جزئیات کامل زندگی افراد را نمی‌دانید و آنها معمولاً فقط نکات برجسته روز خود را به نمایش می‌گذارند. شما نمی دانید پشت درهای بسته چه می گذرد، بنابراین دفعه بعد متوجه شدید که در حال مقایسه خودتان با آن‌ها هستید، فقط این جمله را در نظر داشته باشید.

 

3. به جای چیزهایی که فکر می کنید فاقد آن هستید، روی تمام ویژگی های بزرگ خود تمرکز کنید.

تنها دلیل اینکه مقایسه خود با دیگران بسیار خطرناک است این است که قدرت ما را می گیرد و باعث می شود باور کنیم که هرگز نمی توانیم به همان سطح افرادی که از آن‌ها بت ساخته‌ایم برسیم. با این حال، به یاد داشته باشید که شما فقط از نقص و اشتباه تشکیل نشده‌اید. اگر فقط روی خوبی های درون خود تمرکز کنید، خواهید دید که ویژگی ها و نقاط قوت بسیاری دارید.

ما نسبت به خودمان بسیار سخت‌تر از آنچه که واقعاً باید باشیم رفتار می‌کنیم و حتی می‌توانیم داستان‌هایی را در مورد خودمان در ذهنمان تجسم کنیم که حتی واقعی نیستند. ذهن ابزار فوق‌العاده قدرتمندی است، پس از آن برای توانمندسازی خود استفاده کنید نه تخریب.

 

4. درک کنید که همه افراد از جمله شما نقاط قوت منحصر به فردی دارند.

با تکیه بر آخرین نکته‌ای که در بالا ذکر شد، نقاط قوت شما با دیگران متفاوت به نظر می رسد. شاید آنها همیشه در ریاضیات و علوم خوب بوده اند و می توانند مسائل را در یک چشم به هم زدن حل کنند. با این حال، شاید شما در هنر عالی هستید و نقاشی یا نویسندگی را به عنوان یک سرگرمی یا حرفه انتخاب کرده اید. این دقیقا تفاوت های ما است که ما را زیبا می کند، زیرا هیچ کس نمی تواند طبیعت واقعی ما را کپی کند. فردیت خود را بشناسید و در آغوش بگیرید و به یادگیری از دیگرانی که در زمینه های مختلف زندگی نسبت به شما برتری دارند ادامه دهید، توجه کنید: "یادگیری، نه مقایسه". به جای اینکه از سوی آنها احساس خطر کنید، توانایی های آنها را فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید بدانید و در مقابل هم آنچه را که خودتان می دانید، به آنها آموزش دهید.

همه ما برای آموزش و یادگیری به اینجا آمده‌ایم. پس به یاد داشته باشید که شما استعدادها و هدایای فوق‌العاده‌ای دارید که منتظر باز کردن و به اشتراک گذاشتن آن‌ها با دیگران هستید. لطفاً به مقایسه دستاوردهای خود با دیگران ادامه ندهید.

 

مقایسه یک عمل خشونت آمیز علیه خود است.

 

5. درک کنید که چمن در سمت دیگر همیشه سبزتر نیست.

همانطور که قبلاً گفتیم، شما کل داستان زندگی یک نفر را نمی دانید. آنها ممکن است تمام لحظات مثبت زندگی خود را نشان دهند و آنها را در رسانه های اجتماعی تجلیل کنند، اما در مورد تردید فلج کننده ای که گاهی اوقات احساس می کنند چه چیزی را با شما به اشتراک می‌گذارند؟ یا دعوای تازه ای که با همسرشان داشته‌اند؟ یا شلوغی بی وقفه و دیوانه کننده‌ای که روزانه تحمل می کنند؟ معمولاً این چیزها را در شبکه های اجتماعی نمی بینید. حتی اگر شخصی را شخصاً از نزدیک بشناسید، باز هم ممکن است تصویر واقعی زندگی خود را برای فاش نکند، چه رسد به کسی که کیلومترها با شما فاصله دارد...

برای زندگی ای که به شما داده شده سپاسگزار باشید و به جای اینکه خودتان را بوسیله مقایسه کردن با دیگران تخریب کنید، با درک اینکه موجودی زیبا از کیهان هستید، با توانایی بی حد و حصر خود برای شکل دادن به زندگی خود به هر چیزی که می خواهید، تلاش کنید و برای تبدیل شدن به آن، خود را بالا ببرید.

 

سخن پایانی در مورد مقایسه خود با دیگران

این طبیعی است که ما برای الهام گرفتن به دیگران نگاه کنیم. اما زمانی ناسالم می شود که این انگیزه برای موفقیت تبدیل به یک اقدام روزانه برای مقایسه خودتان شود. شما این را مدیون خود هستید که از هر لحظه زندگی لذت ببرید و مقایسه فقط باعث می شود که در گل و لای گیر کنید. پس با خود مهربان باشید، ذهن خود را از این عادت مضر رها کنید و بهترین زندگی خود را مطابق با خودتان داشته باشید.

 

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید