دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

5 نشانه رایج و هشدار دهنده افسردگی

افسردگی اصطلاحی است که اغلب در مورد زمانی که ما احساس ناراحتی می کنیم (زمانی که همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود) به کار می رود.

استفاده از افسردگی برای توصیف حالتی که زودگذر است، توصیف دقیقی از آن بیماری نیست که به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیش از 350 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. کن رابینز روانپزشک از دانشگاه ویسکانسین-مدیسون می گوید: 

فهرست عناوین
5 نشانه رایج و هشدار دهنده افسردگی

 

"غم یک احساس است، در حالی که افسردگی یک بیماری است."

 

 

پس چگونه می‌توانید متوجه شوید که دچار یک دوره افسردگی شده‌اید یا فقط احساس غمگینی دارید؟ دو عامل تمایز بین یک واکنش عاطفی عادی به رویدادهای زندگی و پاسخی که از بیماری ناشی می شود وجود دارد.

اولین عامل شدت علائم است. اگر علائم آنقدر بی حس کننده باشد که انجام کارهای روزمره را دشوار کند، ممکن است فرد از نظر بالینی افسرده بحساب بیاید.

دومین عاملی که باید در نظر گرفت این است که علائم تا چه مدت طول می کشد. اگر علائم بیش از دو هفته طول بکشد، این احتمال وجود دارد که اختلال افسردگی دلیل آن باشد.

 

نگرانی باید ما را به سمت عمل سوق دهد نه به سمت افسردگی. انسانی که نتواند خود را کنترل کند هرگز آزاد نیست.

 

سازمان بهداشت جهانی این حقایق را در مورد افسردگی فهرست می کند:

 

  • افسردگی یک اختلال روانی نسبتا شایع است.
  • افسردگی عامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان است و بیماری است.
  • زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می شوند.
  • در شدیدترین حالت، افسردگی می‌تواند عاملی برای خودکشی باشد.

 

خبر خوب این است که اگر اختلال افسردگی به درستی تشخیص داده شود، درمان های موثری برای آن وجود دارد. خبر بد هم این است که فقط کمتر از نیمی از افراد مشکوک به افسردگی، به دنبال درمان هستند و در برخی کشورها این مقدار به کمتر از 10 درصد می‌رسد. یکی از دلایلی که افسردگی کمتر تشخیص داده می شود این است که علائم هشدار دهنده افسردگی، اغلب با واکنش های احساسی معمولی اشتباه گرفته می شود.

 

در اینجا پنج علامت هشداردهنده افسردگی را می خوانید:

1. تغییر در الگوهای خواب

چه بیشتر از حد معمول بخوابید یا از بی‌خوابی رنج ببرید، الگوهای خواب مداوم و غیرطبیعی می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی حل نشده باشد. سطح انرژی ما زمانی که زیاد یا خیلی کم می خوابیم دچار مشکل می شود. انرژی چیزی است که ما برای عبور از چالش های روزمره زندگی به آن نیاز داریم. وقتی برای رویارویی با موقعیت‌های سخت مجهز نیستیم، مارپیچی به سمت سیاهچاله احساسی آغاز می‌شود. در اینجا زمان آن فرا رسیده است که شریط خود را بیشتر تحلیل کرده و کمکی به خودمان برسانیم.

 

2. اضطراب و تحریک پذیری بیش از حد

در حالت افسردگی، عوارضی جسمی و روانی وجود دارد که غیرقابل انکار است. این عوارض باعث تشدید سطح طبیعی احساسات اضطراب و تحریک‌پذیری می‌شود و تا جایی پیش می‌رود که کنترل آن دشوار می‌شود. این احساس گیج کننده زمانی که با اضطراب همراه باشد می‌تواند خطرناک باشد. اگر به نظر می رسد که این احساسات شما نیاز به رسیدگی دارند، به دنبال راهنمایی باشید.

 

3. احساس ناامیدی و درماندگی مکرر همراه با اشک های غیرقابل کنترل

فردی که از افسردگی رنج می برد، مکررا احساس می‌کند که همه چیز اشتباه پیش می رود و امیدی نیست. این احساسات، توسط احساسات موقعیتی تشدید شده و اغلب اشک غیر قابل کنترل را با خود به همراه دارد. گریه مداوم بدون توانایی توقف ممکن است نشانه این باشد که باید با کسی در مورد شرایط خود صحبت کنیم.

 

افسردگی ناتوانی در ساختن آینده است.

 

همچنین بخوانید: 10 نشانه یک فرد افسرده

 

4. عدم علاقه به فعالیت ها و سرگرمی هایی که زمانی هیجان انگیز بودند

زمانی که افسردگی به وجود می‌آید، بر همه چیز تأثیر می‌گذارد، از جمله کارهایی که از انجام آنها بیشتر لذت می‌بریم. زمانی که در حالت افسردگی هستیم، عدم تمایل به انجام کارهایی که زمانی نمی توانستیم بدون آنها زندگی کنیم، غیرمعمول نیست. ما به جای آن، انتخاب می کنیم که در خانه حبس شویم و از بیرون رفتن یا دیدن دوستان و خانواده خودداری کنیم. اگر این برای شما آشنا به نظر می رسد، ممکن است وقت آن رسیده است که به دنبال کمک باشید.

 

5. ناتوانی در تمرکز، توجه یا تصمیم گیری برای مدت زمان طولانی

همه ما دوره‌ای را تجربه کرده‌ایم که در آن یک مه غلیظ با حضور در مغزمان، ما را از انجام بهترین کارمان باز داشته است. اما وقتی این مه پابرجاست و با چرت زدن، آرامش یا خواب خوب هم حل نمی‌شود، معمولاً بیانگر این است که چیزهای بیشتری در جریان است. وقتی در تلاش برای بازگشت به خط زندگی خود مشکل داریم و نمی‌توانیم دلیل آن را بفهمیم، وقت آن است که آنچه که در اطرافمان اتفاق می‌افتد را بررسی کنیم و در خارج از دایره اجتماعی نزدیک خود، به دنبال مشاوره باشیم.

 

سخن پایانی در مورد علائم هشدار دهنده افسردگی

تشخیص زودهنگام علائم افسردگی بسیار مهم است. روانشناس، دکتر میشل لندن از بیمارستان ویس مموریال در شیکاگو، می‌گوید:

 

"افسردگی یک بیماری بی‌رحمانه است که می‌تواند بر هر کسی تأثیر بگذارد. هنگامی که علائم شروع می‌شود، بسیار آسان است که فرد از سیاهچاله افسردگی به پایین سر بخورد، جایی که علائم به صورت مارپیچ شده و از یکدیگر تغذیه می‌شوند و شدت آن‌ها افزایش می‌یابد."

 

پنج علامت ذکر شده در بالا، برخی از رایج ترین آنها هستند، اما هرگز تنها نیستند. لطفاً مجددا به دو عامل تمایز بین پاسخ عاطفی و بیماری مراجعه کنید که عبارتند از: مدت و شدت علائم شما. حتی اگر علائم شما در این لیست نیست، اگر شدید یا طولانی مدت است، نگران نباشید و به دنبال راهنمایی حرفه ای باشید.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید