دنیای موسیقی درمانی
منو
جستجو
خانه
انجام جستجو
انصراف
دنیای موسیقی درمانی
موسیقی برای زندگی بهتر
صفحه اصلی مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی

این اتفاقی است که با انجام مدیتیشن در بدن می افتد

مدت زیادی است که هم ما و هم منابع دیگر، فواید مدیتیشن را برای شما همراهان گرامی آشکار کرده ایم. نیازی به گفتن نیست و کاملا مشخص است که ما نمی‌توانیم به اندازه کافی، همه چیزهای خوب در مورد این عمل فوق‌العاده مفید و درمانگر باستانی را به اشتراک بگذاریم. مدیتیشن به معنای واقعی کلمه می تواند زندگی شما را هم در درون و هم در بیرون متحول کند. بهتر از هرچیز دیگری، این فقط به تمایل و حضور شما برای شروع نیاز دارد. هرکسی به دلایل مختلف مدیتیشن می‌کند و هیچ راه "اشتباه" یا "درست" برای انجام آن وجود ندارد.

مدیتیشن بسیار شبیه به یک سفر شخصی است. بنابراین هیچ دو نفری در مورد تمرین خود، مراسم مشابهی نخواهند داشت. با این حال، بسیاری از افراد پس از شروع تمرین مدیتیشن شخصی خود، فواید مشابهی را گزارش می‌کنند.

فهرست عناوین
این اتفاقی است که با انجام مدیتیشن در بدن می افتد

 

 

این چیزی است که هنگام مدیتیشن برای بدن شما اتفاق می افتد:

 

تنش را در بدن کاهش می دهد.

یکی از فواید فیزیکی مدیتیشن، احساس استرس کمتر در تمام نواحی بدن است. در طول مدیتیشن، ذهن و بدن به شدت آرام می‌شوند و این به کاهش سطح کورتیزول کمک می‌کند. از آنجایی که مدیتیشن ذهن آگاهی استرس و اضطراب را کاهش می دهد، مزایای مهم دیگری مانند کاهش وقوع و شدت میگرن، کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی یا PMS در زنان، کاهش درد مفاصل و دردهای عضلانی و موارد دیگر را هم به همراه دارد. اگر در هرجایی از بدن خود تنش را تجربه می‌کنید، مدیتیشن می تواند استرسی را که باعث این سفتی و انقباض می شود کاهش داده و در نهایت سلول های بدن را احیا کند.

 

ضربان قلب شما را کندتر کرده و تنفس را تنظیم می کند.

مطالعات متعدد نشان داده اند که مدیتیشن به کاهش ضربان قلب در حالت استراحت و کاهش سرعت تنفس کمک می کند. هنگامی که ذهن را آرام کرده و فقط بر تنفس خود تمرکز می کنید، شروع به تنظیم و آرام کردن واقعیت سریعی که اکثر ما در آن زندگی می کنیم، خواهید کرد و در عوض وارد فضایی از تنهایی و آرامش خواهید شد. همانطور که ضربان قلب و تنفس شما تنظیم می شود، خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله فشار خون بالا، حملات قلبی و سکته کاهش پیدا خواهد کرد. حتی می توانید مدیتیشن چاکرای قلب را امتحان کنید تا احساسات غمگینی یا خشم را رها کنید و از عشق و شفقت در زمینه انرژی خود استقبال کنید.

همچنین ممکن است که بخواهید مدیتیشن مانترا را امتحان کنید. این تمرین، بر روی یک عبارت خاص تمرکز دارد که بر روی منطقه ای متمرکز است که می خواهید روی آن کار کنید. به عنوان مثال، برای باز کردن چاکرای قلب و رهایی از استرس از این ناحیه از بدن، می‌توانید این مانترا را بگویید: "من عشق را آشکارا می‌دهم و می‌پذیرم، و احساساتی را که قلبم را سنگین می‌کند، رها می‌کنم".

 

مدیتیشن وسیله ای برای رسیدن به هدف نیست. این تمرین هم وسیله است و هم هدف! – جیدو کریشنامورتی

 

مدیتیشن می تواند فشار خون را کاهش دهد.

یکی دیگر از مزایای فیزیکی مدیتیشن این است که همانطور که توسط بیماران در یک مطالعه ثابت شده است، فشار خون شما را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. دکتر زوسمن، مدیر برنامه فشار خون در بیمارستان عمومی ماساچوست، اکنون مدیتیشن را برای بیمارانش بیشتر از دارو تجویز می کند! او به نظارت بر یک مطالعه سه ماهه کمک کرد که در آن بیماران تحت درمان فشار خون بالا با داروهای تجویزی، در جلسات مدیتیشن هفتگی رو در رو شرکت کردند تا خودشان این تمرین را یاد بگیرند. پس از اتمام مطالعه، بسیاری از بیماران کاهش قابل توجهی در فشار خون نشان دادند. و نتیجه این بود که بعد از آن، مقداری از داروهای خود را کنار گذاشتند.

مدیتیشن باعث افزایش تشکیل ترکیبی به نام اکسید نیتریک در بدن می شود. این ماده شیمیایی اجازه می دهد تا رگ های خونی باز شوند، بنابراین فشار خون را کاهش می دهد.

 

مراقبه سیستم ایمنی شما را قوی تر می کند.

مدیتیشن می تواند با افزایش حضور آنتی بادی ها در خون که به مبارزه با عفونت ها کمک می کند، ایمنی بدن را افزایش دهد. یک مطالعه انجام شده توسط محققان UCLA نشان داد که بیماران HIV مثبت که به طور منظم مدیتیشن می‌کنند سطح سلول‌های CD-4 خود را حفظ می‌کنند (نوعی از گلبول‌های سفید خون که از بدن در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند)، در حالی که آن‌هایی که مدیتیشن نمی‌کردند کاهش شدید این سلول‌ها را نشان دادند.

مطالعه دیگری که توسط محققان دانشگاه ویسکانسین انجام شد، نشان داد که از 48 نفری که واکسن آنفولانزا تزریق کرده بودند، گروهی که در طول هشت هفته در مدیتیشن منظم شرکت کردند، سطوح آنتی بادی بیشتری در خون خود نسبت به گروه دیگر که مراقبه نکرده بودند، داشتند. 

 

مدیتیشن منظم سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می کند.

سیستم عصبی هر فرد از دو بخش تشکیل شده است: سیستم عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک. هر دوی این سیستم ها با هم کار می کنند تا عملکرد صحیح سیستم عصبی را حفظ کنند. با این حال، آنها تفاوت های مشخصی دارند. سیستم عصبی سمپاتیک واکنش جنگ یا گریز ما را کنترل می کند، فشار خون را بالا می برد، ضربان قلب ما را افزایش می دهد و سلول های خونی را منقبض می کند. در دنیای پر استرس ما، سیستم عصبی سمپاتیک بسیاری از افراد به طور مداوم برای مقابله با تمام محرک های خارجی که پس از قرار گرفتن مکرر در معرض آن‌ها بر حواسمان غلبه می کنند، کار می کند.

با این حال، مدیتیشن سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می کند. وظیفه این سیستم، کاهش دادن اثرات نامطلوب سیستم عصبی سمپاتیک و رام کردن آن در زمانی که بیش از حد کار می کند، می باشد. این قسمت از سیستم عصبی با کاهش دادن ضربان قلب، آرامش را به بدن باز می گرداند. علاوه بر این، مسئول گسترش دهانه رگ های خونی و کاهش سطح استرس نیز می باشد.

 

 

 

منبع

اشتراک گذاری این مطلب
نظرات شما :
کد امنیتی
مطالب و مقالات دنیای موسیقی درمانی
راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت زندگی
برای خرید سریع این محصول شماره همراه خود را وارد کنید :
برای دانلود این پادکست و دسترسی آنلاین به همه پادکست‌ها عضو دنیای موسیقی درمانی شوید و اگر عضو هستید وارد حساب کاربری خود شوید